שני כלכלנים סירבו להצעת נתניהו להתמנות לנגיד

אחרי הפרישה המפתיעה של פרופ' ליידרמן, הציע רה"מ את התפקיד לשני אנשי כלכלה בכירים, אחד מהם הוא יועצו הכלכלי האישי פרופ' יוג'ין קנדל, אך שניהם השיבו בשלילה. בסביבת נתניהו מדגישים כי "ישנם מועמדים חדשים" וכי עד סוף השבוע הבא ימונה נגיד. רה"מ מתעקש: קרנית פלוג לא תהיה נגידה

מצבם לא משתפר, נתניהו ולפיד (רויטרס, AP)

המערכת הכלכלית בישראל סוערת בעקבות מה שכבר זכה לכינוי "פארסת הנגיד", אחרי הודעתו של פרופ' ליאו ליידרמן כי הוא מוותר על התפקיד. בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו מבינים כי יהיה קשה לגייס לתפקיד מועמד ראוי, שיהיה מוכן לעבור דרך החתחתים, בדמות ועדת טירקל, בדרך לתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני כלכלנים בכירים כבר סירבו לפניית נתניהו. אחד מהם הוא הפרופ' יוג'ין קנדל, המכהן כראש המועצה הלאומית לכלכלה ובפועל משמש כיועץ הכלכלי של ראש הממשלה. כבר ביום שבו החל המירוץ לנגידות, קנדל הצהיר כי הוא לא מועמד לתפקיד ואינו חפץ בו. לפי הערכות, הסיבה העיקרית שעמדה מאחורי הסירוב לתפקיד היא העובדה שהוא אינו מוכן לקבל חשיפה ציבורית מעבר לזאת שהוא מקבל היום.

פרופ' ליאו ליידרמן (גלובס)

למרות הקשיים, ראש הממשלה נחוש למנות נגיד לבנק ישראל בהקדם האפשרי, ובסביבתו סבורים כי עד סוף השבוע הבא ייבחר נגיד חדש והוא כבר יהיה בעיצומה של בדיקת ועדת טירקל. בין המועמדים האפשריים ששמותיהם עלו נמצאים גליה מאור, מנכ"לית בנק לאומי, ועו"ד יעקב נאמן - שר האוצר והמשפטים לשעבר.

שם נוסף שהועלה הוא זה של פרופ' מנואל טרכטנברג, שהיה מועמד מוביל במרוץ ופרש ימים ספורים לפני בחירתו של פרנקל. לטרכטנברג יש את כלל התכונות הנדרשות לנגיד, אלא שהקשר בינו לבין נתניהו עלה על השרטון ולכן ראש הממשלה אינו מוכן לקחת את האופציה הזו בחשבון. ההערכה היא כי הרקע לסכסוך הין השניים הם המגעים של טרכטנברג עם שלי יחימוביץ' וציפי לבני לגבי הצטרפות למפלגותיהן.

ד"ר קרנית פלוג (חדשות 2)

למרות הלחצים שמנסים להפעיל על נתניהו, ראש ההמשלה מסרב למנות לתפקיד את ד"ר קרנית פלוג, שפרשה מתפקידה כמשנה לנגיד בנק ישראל לאחר ההודעה על מינוי פרופ' ליידרמן לתפקיד. הסיבה לכך שהמועמדת המועדפת על שר האוצר לפיד, לא מקובלת על נתניהו היא השקפת עולמה השונה משלו.