פרופסור ליידרמן חזר בו: לא יהיה נגיד בנק ישראל

כיומיים לאחר שהודיעו ראש הממשלה ושר האוצר על בחירתו לתפקיד הנגיד - הודיע פרופ' ליאו ליידרמן על החלטתו. "מעדיף להמשיך כאיש פרטי בעבודתי באוניברסיטת ת"א ובבנק הפועלים", אמר

מבוכה נוספת במירוץ לנגידות בנק ישראל: הפרופסור ליאו ליידרמן, שרק לפני יומיים הוכרז על בחירתו לתפקיד - הודיע במפתיע היום (ו') שהוא לא מעוניין להתמנות לתפקיד נגיד בנק ישראל. ליידרמן אמר כי קיבל את ההחלטה בעקבות סיבות אישיות, והיא נעשתה לאחר התייעצות עם בני משפחתו. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד הביעו צער על ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוויתור על התפקיד מגיע על רקע שני מכתבים שהתקבלו בימים האחרונים בוועדת טירקל, הנוגעים לליידרמן, ולעבודתו ב"דויטשה בנק" בשנות ה-2000. פרופ' ליידרמן עודכן על קבלת המכתבים, והבין כי הוא יישאל אודותיהם בוועדה. הסרת המועמדות הגיע ככל הנראה על רקע החשש מסערה תקשורתית שהנושא יעורר - בדומה למקרה של פרופ' יעקב פרנקל.

ביום רביעי האחרון הציעו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד את תפקיד נגיד בנק ישראל, לכלכלן הראשי של בנק הפועלים ומי שהיה בעברו ראש מחלקת המחקר בבנק ישראל. "אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד על האמון שנתנו בי. אני מתרגש לחזור לבנק ישראל, ואפעל לסייע לכלכלת ישראל באתגרים שניצבים בפנינו", אמר ליידרמן בהודעה שהוציא לאחר ההכרזה.

פרופ' ליידרמן, יליד ארגנטינה, עלה בגיל 17 לארץ. הוא אב לשתי בנות וסב לשלושה נכדים. כיום הוא משמש כמרצה בכיר בחוג לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, ובעברו שימש כמנהל וראש האגף הכלכלי לשווקים מתעוררים בדויטשה בנק בניו יורק ולונדון. הוא בעל תואר שלישי בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, ואת עבודת הדוקטורט שלו כתב תחת חתן פרס נובל פרופ' רוברט לוקאס. מחקריו עוסקים בעיקר ביעדי אינפלציה, במדיניות לייצוב המשק, מדיניות של בנקים מרכזיים וכלכלות של שווקים מתעוררים.

זמן קצר לאחר ההודעה הרשמית על מינויו של פרופ' ליידרמן לתפקיד, הודיעה המשנה לנגיד בנק ישראל וממלאת מקום הנגיד, ד"ר קרנית פלוג, על התפטרותה לאחר 25 שנים בבנק ישראל.