אחרי 5 חודשים: מסתיימים העיצומים במשרד החוץ

בית הדין הארצי לעבודה הודיע על סיום הסכסוך במשרד החוץ, בתום תקופה ארוכה שבה ישראלים רבים נתקלו בקשיים בהנפקת אשרות וקבלת שירותים ממשרד החוץ. הצדדים הסכימו לפנות למגשר כדי למצוא פתרון לסכסוך על תנאי העסקת העובדים. ועד עובדי משרד החוץ: "אנו שמחים שהאוצר הבין שהוא צריך לשבת ולנהל מו"מ"

נגמרו העיצומים, חוזרים לעבודה. משרד החוץ (יח"צ)

לאחר חמישה חודשים - סוף לעיצומים במשרד החוץ: בית הדין הארצי לעבודה הכריז על הפסקת העיצומים, לאחר שהעובדים ונציגי האוצר הסכימו לפנות למגשר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה תיכנס לתוקפה מחר (ה') אחר הצהריים, ועובדי משרד האוצר ישובו להנפיק אשרות כניסה ודרכונים. בחודשים האחרונים ישראלים רבים בארץ נתקלו בסירוב להנקפת אשרות, והשירותים הקונסולריים לישראלים השוהים בחו"ל צומצמו עד מאוד. עובדי משרד החוץ מחו בחודשים האחרונים על תנאיהם בחו"ל, ובעיקר על תנאי השכר.

בעקבות החלטת בית הדין, החליט הממונה על השכר במשרד האוצר, עו"ד קובי אמסלם, להשעות את ניכויי השכר לעובדי משרד החוץ שנקטו בעיצומים. השופטת דיתה פרוז'ינין, קבעה כי "הצדדים ידווחו לבית הדין על התקדמות הגישור על ליום ה-15.09.2013. הצדדים יודיעו עד מחר בשעה 14:00 מי המגשר המוסכם. השהיית העיצומים והניכוי מהשכר מושהים".

"העיצומים פגעו באזרחי המדינה"

סגן שר החוץ זאב אלקין בירך על ההחלטה לסיים את העיצומים במשרד החוץ: "העיצומים פגעו בעבודת משרד החוץ ובאזרחי המדינה. אני מקווה שהגישור יביא לפתרונות בנושא תנאי עבודתם של עובדי משרד החוץ. אמשיך לפעול בכל הכוח כדי לקדם הסכם צודק בין הוועד לבין משרד האוצר".

ועד עובדי משרד החוץ בירך גם הוא על ההחלטה: "השופטת תמכה בדבריה במה שאנו אומרים כבר ארבעה חודשים, כי האוצר מנהל משא ומתן בחוסר תום לב, ולחצה עליו להיכנס להליך של גישור. אנו שמחים שהאוצר הבין שהוא צריך לשבת ולנהל מו"מ ענייני ואמיתי הבודק את הנתונים והעבודות לאשורן, ולאחר גרירת רגליים במשך תקופה ארוכה יאיץ את צעדיו על מנת להחזיר את פעילות שירות החוץ למסלולו המקצועי ולייעודו המדיני". 

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר בתגובה: "אני תקוה שסכסוך העבודה יגיע לקיצו במהרה עם התנאים הראויים לאנשי הסגל הדיפלומטי שעושים עבודתם נאמנה למען המדינה לילות כימים".

"נאנקים תחת נטל כלכלי"

אתמול מתח שר האוצר לפיד ביקורת חריפה על עיצומי משרד החוץ, שגרמו לביטול המסעות של בני הנוער למחנות בפולין. "ביטול המסעות לפולין - מעשה שלא ייעשה", כתב בפוסט בפייסבוק. "העובדים מנהלים מול האוצר סכסוך עבודה המלווה בעיצומים. הם שכרו לוביסטים ויח"צנים ואפילו זה במסגרת החוק, אלא שעכשיו הם עשו מעשה שלא יעשה".

לפיד הוסיף: "הם מסרבים להנפיק דרכונים דיפלומטים למאבטחי השב"כ היוצאים עם משלחות תלמידי התיכון למחנות ההשמדה לפולין. הפעולה הזו גרמה כמובן לביטול המשלחות, למרות שהמשפחות כבר שילמו על הנסיעה. מותר לנהל סכסוך על שכר, אבל אסור לעשות אותו על גבם של ילדים שנוסעים למצעדי החיים באושוויץ ובירקנאו".