נגיד בנק ישראל הבא: פרופסור ליאו ליידרמן

יומיים אחרי שהסיר פרופ' פרנקל את מועמדותו לתפקיד, נתניהו ולפיד סיכמו על המינוי. "אסייע לכלכלת ישראל", הבטיח ליידרמן. הנגיד הבא הוא הכלכלן הראשי של בנק הפועלים ובכיר לשעבר בבנק ישראל

נגיד בנק ישראל הבא הוא פרופסור ליאו ליידרמן - כך סוכם בפגישה שנערכה בצהריים (ד') בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר לפיד. פרופ' ליידרמן משמש כיום ככלכלן הראשי של בנק הפועלים, ובעבר היה ראש מחלקת המחקר בבנק ישראל. בעקבות ההחלטה הודיעה המועמדת המרכזית השנייה לתפקיד, ד"ר קרנית פלוג, על פרישתה מבנק ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרופ' ליידרמן פרסם הערב הודעה בעקבות מינויו. "אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד על האמון שנתנו בי", אמר. "אני מתרגש לחזור לבנק ישראל, ואפעל לסייע לכלכלת ישראל באתגרים שניצבים בפנינו". לחדשות 2 אמר ליידרמן כי מדובר עבורו ב"יום מיוחד ומרגש".

פרופ' ליידרמן, יליד ארגנטינה, עלה בגיל 17 לארץ. הוא אב לשתי בנות וסב לשלושה נכדים. הוא מרצה בכיר בחוג לכלכלה באוניברסיטת תל אביב. בעבר שימש מנהל וראש האגף הכלכלי לשווקים מתעוררים בדויטשה בנק בניו יורק ולונדון. הוא בעל תואר שלישי בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו. את עבודת הדוקטורט שלו כתב תחת חתן פרס נובל פרופ' רוברט לוקאס. מחקריו עוסקים בעיקר ביעדי אינפלציה, במדיניות לייצוב המשק, מדיניות של בנקים מרכזיים וכלכלות של שווקים מתעוררים.

כתב שבעה ספרים ופרסם כ-70 מאמרים

פרופסור ליידרמן משמש כאיש הסגל של אוניברסיטת תל אביב משנת 1979 וב-20 השנים האחרונות הוא פרופסור מן המניין במוסד אקדמי זה. במשך 10 שנים עבד בבנק ישראל ושימש בין השנים 1991-1995 כיועץ בכיר לנגיד ולמחלקה המוניטרית. בשנים 1996-2000 היה חבר ההנהלה הבכירה ומנהל מחלקת המחקר. בנוסף, כיהן ליידרמן כמנהל המחקר של השווקים המתעוררים בדויטשה בנק בתחילת שנות ה-2000, וביקר מספר פעמים כעמית מחקר כלכלי בקרן המטבע הבינלאומית בבנק העולמי.

בעשר השנים האחרונות פרופ' ליידרמן הוא היועץ המקרו-כלכלי הראשי של בנק הפועלים ובמסגרת זאת עיקר עיסוקו בהערכות ותחזיות מקרו-כלכליות בארץ ובעולם. הוא כתב וערך שבעה ספרים ופרסם כ-70 מאמרים בכתבי עת מקצועיים. עיקר מחקריו התמקדו בבנקאות מרכזית, אינפלציה, תנועות הון ושערי חליפין. מינויו כפוף לאישור הוועדה המייעצת לעניין מינויים ותפקידים בכירים בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל ולאישור הממשלה.

מינויו של ליידרמן התאפשר לאחר שבתחילת השבוע פרש מהמרוץ לנגידות פרופ' יעקב פרנקל, בעקבות התקרית בדיוטי-פרי בהונג קונג, תקרית שבה עוכב פרנקל לאחר שברשותו נמצא תיק לחליפות שעליו, לכאורה, לא שילם בחנות פטורת המכס.

בעקבות הפרשה, שנחשפה לראשונה בעיתון "הארץ", החליטה ועדת המינויים בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל לבדוק את הנושא ולשמוע את גרסתו של מי שכיהן בשנות ה-90 בתפקיד הכלכלי הבכיר. ימים ספורים לאחר מכן הודיע פרנקל על הסרת מועמדותו - עוד בטרם התקבלה בוועדה ההחלטה בעניינו.