פישר על פרישת פרנקל: "נגיד מצויין, יכול היה לתרום"

נגיד בנק ישראל היוצא הפרופסור סטנלי פישר התייחס להחלטת מי שהיה עתיד להחליפו לפרוש. "אני מצר על כך שההתפתחויות האחרונות לא אפשרו ליעקב את הזכות לשרת את המדינה", אמר פישר ושיבח את פרנקל

"נגיד מצוין". פישר על פרנקל (חדשות 2)

 הנגיד היוצא מצר על פרישת הנגיד המיועד: נגיד בנק ישראל לשעבר הפרופסור סטנלי פישר פרסם היום (ג') הודעה מטעמו, בה הביע צער על החלטתו של פרנקל להסיר את מועמדותו לנגיד הבא של בנק ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פישר שיבח את פרנקל ודיבר על ניסיונו והידע הנרחב שלו בתחומי הכלכלה השונים שלדבריו עשוי היה לסייע רבות למדינה. "פרנקל שימש כנגיד מצוין וכגורם מרכזי בתהליכי המודרניזציה של המדיניות המוניטארית והמערכת הפיננסית של המשק הישראלי במשך יותר משמונה שנות כהונתו", אמר הנגיד היוצא. "לאחר פרישתו מבנק ישראל, המשיך פרופ' פרנקל בתפקידים בכירים בארגונים גלובליים, שהוסיפו לידע העצום שלו על המשק העולמי".

לדבריו, תפקידיו השונים של מי שהיה הנגיד המיועד, הביאו לו הכרה מקצועית ואישית רחבה. "הם הובילו למינויו למנכ"ל ובהמשך ליו"ר ה-G30 - ארגון יוקרתי של כלכלנים, שרי אוצר לשעבר ונגידים לשעבר של המדינות המובילות בעולם".

הנגיד היוצא הביע צער על החלטתו של פרנקל שלא למלא את מקומו. "אני מצר על כך שההתפתחויות האחרונות לא אפשרו ליעקב את הזכות לשרת את המדינה כנגיד פעם נוספת, דבר שאני בטוח שהיה תורם רבות למדינת ישראל, לתושביה ולמשק הישראלי", סיכם פרנקל. כעת נראה כי מועמדת מובילה לרשת את פישר היא זו ששאף שתיבחר מלכתחילה - מי ששימשה כמשנה לנגיד וממלאת כיום את מקומו של פישר, ד"ר קרנית פלוג.

פרנקל הודיע על הסרת מועמדותו: "העלו אותי על המוקד" 

בריאיון ראשון לחדשות 2 מאז הודעתו על הסרת המועמדות לתפקיד נגיד בנק ישראל, התייחס אמש הפרופ' פרנקל לפרשת החליפות בהונג קונג שבעטייה הסיר את מועמדותו. "עכשיו אני אדם חופשי, אדם מן השורה", אמר פרנקל וטען: "העלו אותי על המוקד, ללא כל עובדות, על סמך השערות".  

"אני לא חייב לומר שום דבר, מי שהיה צריך לדעת את העובדות בזמן אמיתי - ידע. לי אין מה להסתיר", אמר מי שהיה הנגיד המיועד. לבסוף שטח את גרסתו על הפרשה שהובילה להחלטתו להניח את המפתחות. "כשהייתי בשדה התעופה בדרך חזרה מוועידה בינלאומית, עצרתי בדיוטי פרי והייתה שם אי הבנה עם תוצאה מביכה שבאמת חשבו שאני יוצא מהדיוטי פרי עם תיק חליפות גדול, שכביכול לא שולם", הסביר. "זו הייתה תקרית מביכה".

לדבריו, סיכם עם אחת הקולגות שלו שהיא תעמוד בתור ותשלם. "כשהיא באה וסיפרה בדיוק מה קרה במבוכה עצומה, הייתי צריך לנחם אותה", הוסיף, "הרשויות קיבלו לחלוטין את הגרסה ואמרו שאכן הייתה פה אי הבנה ושהם מבטלים את כל מה שחשבו".

פרנקל הביע צער על שלא ישמש כנגיד בנק ישראל, כפי שביקש ממנו נתניהו. "אני מצטער שאני לא יכול לקבל את המושכות של תפקיד שאני יכול לסייע. אני אמרתי להם (לנתניהו ולפיד) שאעמוד לרשותם בכל עת ובכל שעה".

"לא יודע מתי יסתיים מסע ההכפשות"

ייאלצו למצוא נגיד חדש. נתניהו ולפיד (קובי גדעון / לע"מ)
"ועדת טירקל קיבלה את ההסברים המלאים", הוסיף, "אני מוכרח לומר שלאורך הדרך הופצו כל מיני גרסאות. לא עלתה שום שאלה של חוסר יושרה מבחינתי. עם זאת, מסע ההכפשות המשיך ואני עדיין לא יודע עד היום מתי ייגמר התהליך, לאן אנו הולכים, שמתי את חיי על 'הולד', יש לי אחריות רבה גם במקומות תעסוקתיים בחו"ל וההתנהלות והתהליכים לא נתנו כבוד לא לי, לא לבנק ישראל וגם לא לחברה".

פרנקל שיחזר את גם פנייתו של ראש הממשלה אליו בבקשה לשוב לתפקיד. "לפני כחודשיים בעת היותי בכנס בינלאומי בסין פנה אלי ראש הממשלה והציע לי לקבל את תפקיד נגיד בנק ישראל. בתחילה היססתי מאוד ולמען האמת גם אמרתי לו 'אדוני ראש הממשלה אני מודה לך מאוד על כך, אבל כבר כיהנתי כבר פעמיים לאורך כל שנות ה-90, אני עכשיו במקום אחר, שמישהו אחר יעשה זאת'", הוא ציין. לדבריו, נתניהו ביקש ממנו לשקול שוב את הדברים ולאחר מכן הוא מסר לו תשובה חיובית.