פרנקל בריאיון: "העלו אותי על המוקד"

לאחר ההודעה על החלטתו שלא לכהן כנגיד בנק ישראל, הסביר יעקב פרנקל בריאיון ראשון לחדשות 2 על נסיבות פרישתו. "עצרתי בדיוטי פרי והיתה שם אי הבנה", שטח את גרסתו על פרשת הונג קונג בגינה התפטר, "זו היתה תקרית מביכה"

הנגיד המיועד פרופ' יעקב פרנקל פורש: בריאיון ראשון לחדשות 2 מאז הודעתו על הסרת המועמדות לתפקיד נגיד בנק ישראל, התייחס הערב (ב') לפרשת הונג קונג. "עכשיו אני אדם חופשי, אדם מן השורה", אמר פרנקל וטען: "העלו אותי על המוקד, ללא כל עובדות, על סמך השערות".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 "אני לא חייב לומר שום דבר, מי שהיה צריך לדעת את העובדות בזמן אמיתי - ידע. לי אין מה להסתיר", אמר מי שהיה הנגיד המיועד. לבסוף שטח את גרסתו על הפרשה שהובילה להחלטתו לשים את המפתחות.  "כשהייתי בשדה התעופה בדרך חזרה מוועידה בינלאומית, עצרתי בדיוטי פרי והייתה שם אי הבנה עם תוצאה מביכה שבאמת חשבו שאני יוצא מהדיוטי פרי עם תיק חליפות גדול, שכביכול לא שולם", הסביר. "זו הייתה תקרית מביכה".

לדבריו, סיכם עם אחת הקולגות שלו שהיא תעמוד בתור ותשלם. "כשהיא באה וסיפרה בדיוק מה קרה במבוכה עצומה, הייתי צריך לנחם אותה", הוסיף, "הרשויות קיבלו לחלוטין את הגרסה ואמרו שאכן הייתה פה אי הבנה ושהם מבטלים את כל מה שחשבו".

פרנקל הביע צער על שלא ישמש כנגיד בנק ישראל, כפי שביקש ממנו נתניהו. "אני מצטער שאני לא יכול לקבל את המושכות של תפקיד שאני יכול לסייע. אני אמרתי להם (לנתניהו ולפיד) שאעמוד לרשותם בכל עת ובכל שעה".

"מעלים אדם על המוקד". פרנקל (קובי גדעון / לע"מ)

בהצהרה מוקדם יותר בה הודיע על פרישתו הכריז פרנקל: "מי שיודע את האמת יודע. ועדת טירקל יודעת זאת, אני יודע זאת - אבל אין מקום להמשיך בתהליך הזה. הגעתי למסקנה והודעתי היום לראש הממשלה ולשר האוצר שאני מסיר את מועמדותי".

הוא שב ודיבר על הצער שבהחלטה. "אני כמובן מאוד מצטער על כך כי חפץ הייתי לסייע במאמץ, לעזור בצמצום הפערים בישראל, לעזור בבלימת מחירי הדיור, לעזור למעמד הביניים ואמשיך לעשות זאת ככל שאוכל במקומות אחרים".

הוא ציין כי הוא מאחל שיימצא נגיד ראוי, ואמר כי הוא מודה לראש הממשלה על האמון ולוועדת טירקל על המאמץ הרב שעשו. על פרשת החליפות בהונג קונג אמר בהצהרה: "אני חייב לומר שזו פרשה מאוד מבישה ומביכה שלא הייתה צריכה לקרות, אבל לאחר בירור מאוד מהיר עם הרשויות הסתבר שהייתה פה אי הבנה בסיסית".

לדבריו, ועדת טירקל העדיפה שהוא לא יתראיין בתקשורת עד לתום הבדיקה והתהליך נמשך. "מסרתי לוועדה את כל המסמכים, מסרתי לוועדה תשובות מלאות לכל השאלות, כאשר התבקש חומר נוסף מסרתי אותו מיידית אבל מסע ההכפשות לא חדל. ביקשתי מהוועדה: 'ראו, שפכו את דמי'".

נתניהו ופרנקל. ארכיון (חדשות 2)

"לא יודע מתי יסתיים מסע ההכפשות"

 "ועדת טירקל קיבלה את ההסברים המלאים", הוסיף, "אני מוכרח לומר שלאורך הדרך הופצו כל מיני גרסאות. לא עלתה שום שאלה של חוסר יושרה מבחינתי. עם זאת, מסע ההכפשות המשיך ואני עדיין לא יודע עד היום מתי ייגמר התהליך, לאן אנו הולכים, שמתי את חיי על 'הולד', יש לי אחריות רבה גם במקומות תעסוקתיים בחו"ל וההתנהלות והתהליכים לא נתנו כבוד לא לי, לא לבנק ישראל וגם לא לחברה".

פרנקל שיחזר את גם פנייתו של ראש הממשלה אליו בבקשה לשוב לתפקיד. "לפני כחודשיים בעת היותי בכנס בינלאומי בסין פנה אלי ראש הממשלה והציע לי לקבל את תפקיד נגיד בנק ישראל. בתחילה היססתי מאוד ולמען האמת גם אמרתי לו 'אדוני ראש הממשלה אני מודה לך מאוד על כך, אבל כבר כיהנתי כבר פעמיים לאורך כל שנות ה-90, אני עכשיו במקום אחר, שמישהו אחר יעשה זאת'", הוא ציין. לדבריו, נתניהו ביקש ממנו לשקול שוב את הדברים ולאחר מכן הוא מסר לו תשובה חיובית.