פרנקל הודיע: לא אהיה נגיד בנק ישראל

מי שהיה אמור לכהן כנגיד בנק ישראל הבא הודיע הערב כי הוא מסיר את מועמדותו על רקע פרשת הבושם. "עכשיו אני אדם חופשי", אמר בראיון ראשון לחדשות לאחר ההודעה על פרישתו, "אין לי מה להסתיר"

פרנקל הודיע: לא אהיה נגיד (קובי גדעון / לע"מ)

סערת פרשת תיק החליפות בהונג קונג והפרסומים השונים בנושא גרמו לפרופ' יעקב פרנקל להודיע היום (ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד כי הוא מסיר את מועמדותו מתפקיד נגיד בנק ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"באופן בלתי סביר ובקלות בלתי נסבלת מעלים אדם על המוקד ללא כל עובדות, רק על סמך השערות", ציין פרנקל בהצהרה  שנתן. "כמובן שמי שיודע את האמת יודע: ועדת טירקל יודעת זאת, אני יודע זאת - אבל אין מקום להמשיך בתהליך הזה. הגעתי למסקנה והודעתי היום לראש הממשלה ולשר האוצר שאני מסיר את מועמדותי, אני כמובן מאוד מצטער על כך כי חפץ הייתי לסייע במאמץ, לעזור בצמצום הפערים בישראל, לעזור בבלימת מחירי הדיור, לעזור למעמד הביניים ואמשיך לעשות זאת ככל שאוכל במקומות אחרים".

הוא ציין כי הוא מאחל שיימצא נגיד ראוי ואמר כי הוא מודה לראש הממשלה על האמון ולוועדת טירקל על המאמץ הרב שהם עשו. בדבריו התייחס גם לפרשת הבושם בהונג קונג: "אני חייב לומר שזו פרשה מאוד מבישה ומביכה שלא הייתה צריכה לקרות, אבל לאחר בירור מאוד מהיר עם הרשויות הסתבר שהייתה פה אי הבנה בסיסית".

לדבריו, ועדת טירקל העדיפה שהוא לא יתראיין בתקשורת עד לתום הבדיקה, אך הוא אמר כי התהליך נמשך. "מסרתי לוועדה את כל המסמכים, מסרתי לוועדה תשובות מלאות לכל השאלות, כאשר התבקש חומר נוסף מסרתי אותו מיידית אבל מסע ההכפשות לא חדל. ביקשתי מהוועדה: 'ראו, שפכו את דמי'".

נתניהו ופרנקל. ארכיון (חדשות 2)

"לא יודע מתי יסתיים מסע ההכפשות"

הוא המשיך ואמר כי "ועדת טירקל קיבלה את ההסברים המלאים ואני מוכרח לומר שלאורך הדרך הופצו כל מיני גרסאות. לא עלתה שום שאלה של חוסר יושרה מבחינתי. עם זאת, מסע ההכפשות המשיך ואני עדיין לא יודע עד היום מתי יגמר התהליך, לאן אנו הולכים, שמתי את חיי על 'הולד', יש לי אחריות רבה גם במקומות תעסוקתיים בחו"ל וההתנהלות והתהליכים לא נתנו כבוד לא לי, לא לבנק ישראל וגם לא לחברה".

פרנקל שיחזר את גם פנייתו של ראש הממשלה אליו בבקשה לשוב לתפקיד. "לפני כחודשיים בעת היותי בכנס בינלאומי בסין פנה אלי ראש הממשלה והציע לי לקבל את תפקיד נגיד בנק ישראל. בתחילה היססתי מאוד ולמען האמת גם אמרתי לו 'אדוני ראש הממשלה אני מודה לך מאוד על כך, אבל כבר כיהנתי כבר פעמיים לאורך כל שנות ה-90, אני עכשיו במקום אחר, שמישהו אחר יעשה זאת'", הוא ציין. לדבריו, נתניהו ביקש ממנו לשקול שוב את הדברים ולאחר מכן הוא מסר לו תשובה חיובית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד פרסמו הודעה משותפת בעקבות הסרת מועמדותו של פרופ' פרנקל. "אנו מצרים על הודעתו של פרופ' פרנקל, שהיא תוצר ישיר של האווירה שבה אנו מצויים לפיה אדם מושמץ מבלי שניתנת לו הזכות לעמוד על טענותיו", נמסר מטעמם הערב.

פרופ' אליס ברזיס, לשעבר יועצת לבנק ישראל וכיום ראש מרכז אהרון מאיר לחקר הבנקאות באוניברסיטת בר אילן, אמרה בתגובה להודעתו של פרופ' פרנקל כי "זה מאוד עצוב. אני מצטערת על כך ששפכו את דמו וחמור מכך, הפרשה לא הוסיפה דבר לתקינות המערכת. מי שהולך לשלם את החשבון הגדול על הסחבת בבדיקת המינוי יהיה, כמו תמיד, הציבור הישראלי".