הרשות לניירות ערך העבירה את תיק נוחי דנקנר לפרקליטות

בעל השליטה ב-אי.די.בי חשוד כי ביחד עם איתי שטרום ועדי שלג ניסה להשפיע במרמה על שעריה של מניית החברה בהנפקה ולשפר את סיכויי הצלחתה. הרשות לניירות ערך ניהלה נגד השלושה חקירה סמויה וגלויה ועם סיומה העבירה את התיק לפרקליטות מחוז ת"א. השלושה חשודים בתרמית בניירות ערך, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון

דקנר. חשוד כי הזרים עשרות מיליוני ש"ח (חדשות 2)

חקירת הרשות לניירות ערך בתיק איי.די.בי הסתיימה היום (ג') והנושא הועבר לטיפול פרקליטות מחוז תל אביב. במסגרת החקירה נבדקו חשדות נגד נוחי דנקנר, איתי שטרום ועדי שלג לעבירות בין היתר של תרמית בניירות ערך, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות הלבנות הון ושיבוש מהלכי משפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החקירה החלה בנובמבר 2012 כחקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך, ועסקה באירועים במסחר שהתרחשו סביב הנפקה של חברת אי.די.בי אחזקות בע"מ באותה שנה.

לפי החשד, בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר הפעיל את איתי שטרום, בעליה המשותף של ISP פיננשיאל טריידינג בע"מ, ביחד עם עדי שלג - כדי שישפיע בדרכי מרמה על שערי מניית אי.די.בי.. המטרה היתה לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה של החברה והמחיר שיתקבל בה.

דנקנר חשוד כי פעל כדי להשיג מימון בעבור ISP, לטובת המטרה, ובהמשך גם השתתף במימון התוכנית, באמצעים שלו ושל אחרים שהועברו ל- ISP, במהלך ימי המסחר בהן התקיימה התרמית לכאורה. לפי החשד, בעליה של איי.די.בי רצה לרכוש את מניות החברה מ-ISP , כדי להזרים הון להמשך פעילות המרמה, בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים.

דנקנר: "לא יזמתי שום מהלך תרמיתי"

במהלך החקירה שנוהלה בפרשה, החשודים העיקריים - דנקנר, שטרום ושלג - שוחררו בתנאים מגבילים ובהפקדת ערבויות כספיות בגובה של מיליוני שקלים.

"מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת שכללה בדיקה נרחבת של מעורבים", אמר יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר עם סיום החקירה ברשות. "צוות החקירה ניהל אותה לאורך כל הדרך באופן מוקפד, ללא משוא פנים וללא פניות".

דנקנר התייחס להודעה על סיום החקירה ואמר: "אני מבקש להבהיר כי לא יזמתי שום מהלך תרמיתי, לא פעלתי ולא הפעלתי אף אחד למהלך תרמיתי ולא מימנתי שום תוכנית תרמיתית". לדבריו, אמת עובדתית זו תתברר במהרה. "עם סיום החקירה והעברתה באופן טבעי לפרקליטות, אני מקווה שלאחר עיון בחומר הראיות תתקבל החלטה לסגור את התיק".

"עוה״ד איריס ניב-סבאג ונוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את איתי שטרום מסרו בתגובה: "אנו משוכנעות כי איתי שטרום פעל כחוק ולא עבר כל עבירה. לחקירה זו אין קשר לכספי לקוחות והיא אינה נוגעת בשום היבט בנושא זה".