אחרי צמצום הגזירות: אושר הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה

הממשלה אישרה קיצוץ של 4% מכל משרדי הממשלה, למעט הביטחון, החינוך, התחבורה והרווחה. הכסף הזה אמור להשלים את ביטול הגזירות בתקציב שעליהן הוסכם בשבוע שעבר. לפיד: "כך נמנע מהמדינה פשיטת רגל"

הממשלה אישרה היום (א') בישיבתה השבועית את הצעתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, שלפיה יופחת 4% מתקציבי הקניות של משרדי הממשלה. ההתאמות התקציביות, בהיקף של 600 מיליון שקלים - לא יחולו על משרדי הביטחון, החינוך, תקציב הפיתוח של משרד התחבורה ותקציב משרד הרווחה והשירותים החברתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקיצוץ מגיע לאחר שבאוצר נסוגו מחלק מהגזירות הכלכליות בשבוע שעבר, כיוון שהבינו שהסיכוי להעבירן במלואן בוועדת הכספים נמוך. בין היתר בוטל מס משפרי הדיור, המס על עקרות הבית וחלק מהקיצוץ בקצבאות הילדים. שר האוצר לפיד אמר כי "המהלך הכרחי על מנת שנחזור למדיניות אחראית ונמנע מהמדינה פשיטת רגל".

אושרה הרפורמה בתכנון ובבנייה. סער (חדשות 2)

הפחתת ההוצאות אמורה להביא לעמידה בתקרת הגרעון ובמגבלת ההוצאה הממשלתית. במקביל, אישרה הממשלה את הצעתו של שר הפנים גדעון סער לגבי הרפורמה בתכנון ובבנייה, שלפיה לממשלה יש צעדים משמעותיים שנועדו לתת מענה לאתגרים איתם מתמודדת מערכת התכנון בישראל ויש להם השפעה ישירה על אזרחי ישראל.

עם אישור הרפורמה אמר השר סער כי "זהו צעד ראשון חשוב בשינוי פני מערכת התכנון והבנייה במדינה", והוסיף: "הרפורמה נועדה להקל על אזרחי ישראל ולהפחית את הבירוקרטיה והריכוזיות במערכת התכנון".

עיקרי הרפורמה שאושרה בממשלה:

ביטול הצורך בהיתר - יבוטל הצורך של אזרחים לבקש היתר לביצוע שינויי בנייה במקרים שונים כגון פרגולה, סוכך מתקפל, גידור ביתי ועוד - שאין בהקמתם הפרעה ממשית לסביבה הקרובה. פירוט הפריטים שיבוטל הצורך בהיתר עבורם יקבע בתקנות על ידי שר הפנים מיד לאחר אישור החוק.

קביעת הליך רישוי מקוצר - לראשונה תיקבע הגבלה בחוק שתהליך הרישוי לא יוכל להימשך מעל 45 יום בכל הנוגע למבנים ועבודות מסוימים, למשל: סגירת מרפסת במבנה קיים, הוספת בנייה של עד 25 מ"ר, הוספת מרחב מוגן למבנה קיים, הוספת מעליות ומעלונים למבנה קיים ועוד.