פרשת פרנקל: "לא בושם - תיק חליפות יוקרתי"

בעדותו השנייה בפני הוועדה לבחינת מינויים בכירים, הציג נגיד בנק ישראל המיועד את גרסתו לתקרית הגניבה לכאורה – פרופ' פרנקל טען כי עמיתה כלכלית שלו הייתה אמורה לשלם עבור תיק חליפות שהוא לקח מבלי לשלם מכיוון שמיהר לטיסה. בנוסף הציג הנגיד המיועד בפני הוועדה מסמך מעורכת דינו המאשרת כי התלונה נגדו בוטלה

הנגיד המיועד פרופ' יעקב פרנקל העיד היום (ו') בפני ועדת טירקל לבחינת מינויים בכירים בפעם השנייה, והצהיר כי התקרית שכונתה "פרשת הבושם" התרחשה בכלל סביב תיק יוקרתי לנשיאת חליפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעדותו מסר פרופ' פרנקל גרסה שונה לאירועים מזו שהתפרסמה בעבר - המועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל סיפר כי הגיע לנמל התעופה בהונג קונג בדרכו חזרה מכנס כלכלי, כשהוא מלווה בעמיתה זרה. השניים נכנסו לאחת החנויות ובדרכם החוצה השומר עיכב אותם, בטענה כי פרנקל גנב לכאורה את התיק.

הנגיד המיועד אמר בתגובה כי הוא סיכם עם עמיתתו הכלכלית כי היא תשלם על התיק שהוא לקח, מכיוון שמיהר לטיסת אלעל שהייתה אמורה לצאת תוך זמן קצר. בגלל העיכוב שנוצר בטיסות בדרכו חזרה לישראל, פרופ' פרנקל נשאר ללון לילה נוסף בהונג קונג, ולא כפי שפורסם בתחילה כי הוא עוכב שם לחקירת המקרה.

האם הוועדה תאשר את המינוי? טירקל (חדשות 2)

המסמך שיציל את הנגיד המיועד?

מלבד העדות שבעל פה, פרופ' פרנקל הציג בפני ועדת טירקל את אחד המסמכים המרכזיים שאמורים להגן על עמדתו - על המסמך חתומה עורכת הדין שחילצה אותו מהאישום בהונג קונג. במסמך, שנחשף הערב (ו') ב"אולפן שישי", כותבת עורכת הדין לנגיד המיועד שהמחלקה המשפטית בשדה התעופה בהונג קונג ביקשה להתנצל על אי ההבנה ולהודות על שלא דרש מהם פיצויים. עוד נטען במסך כי שדה התעופה ביטל את התלונה והתיק נסגר - אך לא ברור האם יש מסמכים רשמיים מהונג קונג שיכולים לאשר את הדבר.

מוקדם יותר השבוע נודע כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ייבחן את הסוגיה. על פי הפרסום, וינשטיין ביקש לבחון בעצמו את הראיות והמידע בפרשה, ולא להסתמך אך ורק על החלטת הוועדה. על פי ההערכה, וינשטיין מעוניין להיות בטוח שפרנקל לא עבר כל עבירה כדי שיוכל להגן על מינויו בבג"צ, במידה ויוגשו עתירות נגד המינוי. היה ויתעוררו קשיים מהותיים לאשר את מועמדותו של פרנקל - ייאלץ וינשטיין לפנות לנתניהו ולהמליץ לו לבחור במועמד חלופי לתפקיד הנגיד.

בעבר מסר פרופ' יעקב פרנקל בתגובה לטענות כי "מדובר באירוע שהתרחש לפני שבע שנים ושהסתיים בלא כלום. הרשויות המקומיות בהונג קונג הגיעו למסקנה שמדובר באי-הבנה מצערת, והביעו את התנצלותם ואת הערכתם על כך שאיני תובע פיצויים על אי ההבנה. אני מצפה להיכנס לתפקידי כנגיד בנק ישראל בראשית אוקטובר, לאחר שמינויי יאושר על ידי ועדת טירקל ועל ידי ממשלת ישראל. אני רואה בכך שליחות לאומית לטובת המשק והמדינה".