טבע מגיבה: "מעסיקים אלפי עובדים, משקיעים בהקמת מפעלים"

לאחר שפורסם כי ענקית התרופות מובילה את רשימת התאגידים הזוכים להטבות במס, בחברה מגיבים ואומרים כי היא מעסיקה אלפי עובדים ואף משקיעה בפיתוח ובהקמת מפעלים. "מדיניות המס מסייעת לעסקים ולשגשוגה של ישראל", הסבירו

"מעסיקים אלפי עובדים", טבע (shutterstock)

ענקית התרופות "טבע" הגיבה על הפרסומים שלפיהם קיבל התאגיד בין 2006-2011 הטבות מס בשווי 12 מיליארד שקלים. "אנו מעסיקים באופן ישיר למעלה מ-7,000 ומשקיעים מיליארדים במפעלים ובמחקר ופיתוח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"טבע היא חברה ציבורית הדוגלת בשקיפות והיא שילמה ומשלמת מיסים כחוק", נמסר בתגובה מענקית התרופות. "מאז חקיקת החוק לעידוד השקעות הון, מיישמת טבע את מטרת החוק ואת רוחו. החוק סייע לטבע להרחיב משמעותית את השקעותיה בישראל, ותרם רבות לחיזוק התחרותיות של ישראל בשווקי העולם, ולחיזוק הפריפריה אל מול מרכז הארץ", אמרו ב"טבע".

בתאגיד הסבירו כי בעשור האחרון הכפילה "טבע" את כמות המועסקים הישירים בישראל ל-7,100 עובדים באתרים ומפעלים באזורים רבים, ביניהם אזורי פיתוח ופריפריה בנאות חובב שבנגב, בירושלים, בקרית שמונה, באשדוד, בפתח תקווה, בנתניה, בשוהם ובכפר סבא. בנוסף, "טבע" טוענת כי היא מעסיקה 3,000 עובדי קבלן וקשורה בחוזים עם 7,000 ספקים המעסיקים עוד 40,000 עובדים.

בנוסף לטענות אלו, ציינו בתאגיד כי "טבע הינה היצואנית הגדולה ביותר בישראל והיקף היצוא שלה בעשור האחרון מישראל עומד על למעלה מ-140 מיליארד שקל, ומתוכם 120 מיליארד שקל מאז 2006." בטבע הבהירו כי בין 2006-2012 גדל היצוא של טבע בכמעט פי 2. כתוצאה מכך, לטענתם, ישראל היא אחת מהיצרניות הגדולות בעולם של תרופות מצילות חיים, ביחס לגודל האוכלוסייה.

השקעה בסך 8 מיליארד בהקמת מפעלים

"בנוסף, ב-10 השנים האחרונות השקיעה טבע למעלה מ-8 מיליארד שקל בהקמת מפעלים ואתרי מחקר ופיתוח בארץ ו-15 מיליארד שקל במחקר ופיתוח ובקידום חדשנות טכנולוגית", נמסר בתגובה מהחברה. "סכומים אלה הם אחד הגורמים העיקריים המניעים לקיום התעשייה הביוטכנולוגית בישראל", אמרו. "טבע מאמינה כי המדיניות העומדת בבסיסו של החוק מסייעת לבנות את הבסיס התעשייתי של ישראל בכלל ושל הפריפריה בפרט. מדיניות זו מסייעת ביצירת תמריצים לעסקים בישראל ומסייעת לעסקים אלה לתמוך בצמיחתה, התקדמותה ושגשוגה של המדינה".

ייבחן מחדש ההטבות. לפיד, ארכיון (רויטרס)

בעקבות המאבק לצמצום הטבות העתק לחברות הגדולות במשק, נחשפוהיום (ג') נתונים מקוממים אודות היקף הטבות המס שניתנו מכוח החוק לעידוד השקעות הון לחברות הציבוריות הגדולות בישראל. לפיד: "נבחן מחדש את הטבות המס לתאגידי הענק". מדובר ברשימה חלקית שאינה כוללת את החברות הפרטיות, נושא שעדיין נידון בבית המשפט העליון - בעקבות ערעור שהגישו האוצר ורשות המסים. מהנתונים עולה, כי היקף הטבות המס שקיבלה חברת טבע ממדינת ישראל בשנים 2006-2011 עומד על 11.77 מיליארד שקל. רשות המסים והאוצר לא מסרו נתונים לשנת 2012. הטבות המס התחילו עם 1.29 מיליארד שקל ב-2006, ותפחו ל-2.89 מיליארד שקל ב-2011.