עובדי הנמלים בדרך לשביתה

יו"ר ההסתדרות ורה"מ נפגשו הבוקר, אך לא הצליחו להגיע להבנות בנוגע לתכנית להקמת נמלים חדשים. בשל כך הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה, מה שיאפשר לעובדי הנמלים לפתוח בקרוב בשביתה

פגישתם הבוקר (ב') של יו"ר ההסתדרות עופר עיני וראש הממשלה בנימין נתניהו, במאמץ אחרון למנוע את ההשבתה המתוכננת של נמלי הים, הסתיימה ללא תוצאות. בשל כך הכריזה בצהריים ההסתדרות על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד - כך שבתוך 14 ימים יוכלו העובדים לפתוח בעיצומים עד כדי השבתה כללית של הנמלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההסדרות הודיעה אתמול על צעדיה המתוכננים וטענה כי סכסוך העבודה יוכרז מכיוון שהמגעים הקודמים שנעשו בין ראש הממשלה ליו"ר ההסתדרות הגיעו למבוי סתום. עד כה נתניהו סירב להקפיא את המכרזים להקמת שני נמלי ים פרטיים בסמוך לנמלים הקיימים באשדוד ובחיפה, וביקש "להידבר עם עיני תוך כדי תנועה".

בהסתדרות טענו כי רק הקפאה מוחלטת של המכרז תמנע את השביתה. הבוקר נתניהו זימן את עיני ללשכתו בניסיון לדון פעם נוספת באפשרויות שימנעו את סכסוך העבודה שעלול לשתק חלק נכבד מן המשק הישראלי - אך ללא הצלחה.

הצעד של ההסתדרות מגיע בעקבות כוונת המדינה לבצע רפורמה ולהקים שני נמלי ים חדשים ופרטיים - בחיפה ובאשדוד - לצד הנמלים הקיימים היום. יו"ר ההסתדרות עופר עיני דחה בשבוע שעבר את מסיבת העיתונאים שתכנן לכנס בנושא, לאחר שנפתח משא ומתן ישיר מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ונראה היה כי נמצאה הדרך לפתרון המשבר, אך מסתבר שיש עדיין פערים גדולים.

עיני עשוי להסכים לבניית נמלים חדשים בתנאי שייחתם הסכם קיבוצי ענפי שיחול גם על הנמלים החדשים, ובתנאי שהעובדים הקיימים יזכו לרשת ביטחון ארוכת שנים, למשל באמצעות ויסות היקף העבודה בנמלים החדשים. בעוד שהוועד בנמל אשדוד הסכים בעבר להפרטה ואפילו להקמת נמל פרטי סמוך לנמל הקיים ובכפוף לכך שעובדיו יוכפפו תחת ועד אחד, הוועד של נמל חיפה נחשב למתנגד הגדול יותר לרפורמה.

בהודעה שפרסם אתמול (א') שר התחבורה ישראל כץ בעמוד הפייסבוק שלו , הוא קורא ליו"ר ההסתדרות עופר עיני ולראשי ועדי הנמלים לחזור בהם מהאיומים על שביתה. "תשכחו מזה! השיטות הישנות לא יעבדו", כתב השר כץ בהודעתו. "מאסנו בבריונות, באיומים ובמונופולים שסוחטים את המשק על חשבון הציבור. לא ניכנע לאיומים ולשביתות. הנמלים החדשים ייבנו ואתם תישארו עם נמלים מיושנים, בלתי יעילים, שאף ספינה לא תעגון בהם. בסוף עוד תתחננו להפרטה".

שר האוצר יאיר לפיד הגיב להודעת ההסתדרות. "המכרז להקמתם והפעלתם של נמלים חדשים הוא מהלך מתחייב בהצעדתו של המשק הישראלי קדימה והכרחי להורדת יוקר המחיה ורווחתם של אזרחי ישראל.", אמר לפיד. "מסלול ההידברות פתוח, ואיומי השבתה וצעדים כוחניים של ועדי עובדים לא ימנעו מאיתנו לנקוט בצעדים הנכונים למען הציבור והכלכלה הישראליים".