ההסתדרות מאיימת להשבית את הנמלים: צפויה להכריז מחר על סכסוך עבודה

על פי ההערכה, ראש הממשלה נתניהו ויו"ר ההסתדרות עיני לא הגיעו להבנות במהלך השיחות על הרפורמה המתוכננת בנמלים. מחר תתכנס הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות ותכריז על סכסוך עבודה

בדרך לשביתה בנמלים? הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות תתכנס מחר (ב') בצהריים במטרה להכריז על סכסוך עבודה בנמלי הים, בעקבות כוונת הממשלה לקדם את הרפורמה ולהקים שני נמלים פרטיים. זאת, ככל הנראה לאחר שהמשא ומתן בין ראש הממשלה נתניהו ויו"ר ההסתדרות עיני נקלע למבוי סתום. המשמעות הטכנית היא שבתוך שבועיים מיום ההכרזה על סכסוך עבודה ניתן יהיה להשבית את הנמלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעד של ההסתדרות מגיע בעקבות כוונת המדינה לבצע רפורמה ולהקים שני נמלי ים חדשים ופרטיים - בחיפה ובאשדוד - לצד הנמלים הקיימים היום. יו"ר ההסתדרות עופר עיני דחה בשבוע שעבר את מסיבת העיתונאים שתכנן לכנס בנושא, לאחר שנפתח משא ומתן ישיר מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ונראה היה כי נמצאה הדרך לפתרון המשבר, אך מסתבר שיש עדיין פערים גדולים.

יו"ר ההסתדרות ככל הנראה התכוון להכריז כבר באותו ערב על סכסוך עבודה במשק, שבתום שבועיים ללא הסכמות ופתרון, היה מוביל לפתיחתה של שביתה כללית במשק.

הולכים למאבק? עיני וכץ (חדשות 2)

השר כץ: "נילחם בשביתה"

עיני הצהיר על ביטול מסיבת העיתונאים, לאחר שראש הממשלה נתניהו התקשר אליו והודיע לו שהוא מוזמן לפגישה בלשכתו בשעה 21:00 הערב. המהלך של נתניהו, עליו ידעו גם שרי האוצר והתחבורה, ייתר למעשה את קיום מסיבת העיתונאים שבה התכוון עיני להציב אולטימטום לממשלה עד לכניסה למשא ומתן בנושא הרפורמה בנמלים.

יום לפני ביטול הפגישה בין נתניהו לעיני, הצהיר שר התחבורה ישראל כץ בראיון ל"פגוש את העיתונות" כי עיני יעשה טעות אם יכריז על שביתה כללית בעקבות תוכנית הממשלה לרפורמה בנמלי הים. "אני לא שולל את זכות השביתה מהעובדים בנמלים או בכל מקום אחר, אבל אם ינסו להוריד את הממשלה על הברכיים הם יגלו ממשלה זקופה, אנחנו נילחם בשביתה", אמר השר כץ.

"אנחנו לא מפריטים את הנמל אלא מגדילים את התחרות"", הדגיש כץ. "אני לא ממליץ לעיני לחזור ולהוביל את העובדים כי זה יסתיים במצב שהייצוג שלהם הוכיח עצמו כדבר לא נכון (כמו יו"ר ועד הרכבת לשעבר אדרעי). אי אפשר בעידן הזה לנהוג בכוחנות ולנהוג בכוח לשמר זכויות יתר על חשבון הציבור".