מכה לדנקנר: אלשטיין לא ישקיע

איש העסקים הארגנטינאי החליט לא להשקיע 75 מיליון דולר בתאגיד IDB. נטישת המשקיע, שהיה גלגל ההצלה האחרון של דנקנר, יכול להיות הקש האחרון שישבור את מחזיקי אגרות החוב של החברה – ולהוביל לאיבוד שליטה סופי של דנקנר בתאגיד הגדול במדינה

כבר לא. אלשטיין ודנקנר (רויטרס, AP)

ימים אחדים לאחר שהצטרף לקבוצת אי.די.בי בתפקיד רשמי כסגן יו"ר, ושעות ספורות לאחר שמחזיקי האג"ח באי.די.בי אחזקות החליטו להוציא את הקבוצה משליטת נוחי דנקנר, אדוארדו אלשטיין הארגנטינאי הודיע כי לא ישקיע את 75 מיליון הדולרים שאמור היה להעביר לקבוצה. השקעתו היתה אמורה להיות כחלק מהשקעת המשך להשקעה של 25 מיליון דולר שביצע בגנדן אשתקד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסביבת אי.די.בי מסבירים כי אלשטיין לא יממש את האופציה שניתנה לו, ושהתארכה פעמים רבות מאוד, בשל התארכות המו"מ מול מחזיקי האג"ח, הקשיים במו"מ ולוח הזמנים הלוחץ לטיפול בסוגיה. כאמור, החלטה זו באה לאחר הכרעת מחזיקי האג"ח - שאמנם אינה סוף פסוק משפטי, אך היא מהווה כיוון ברור מאוד.

ואולם, בסביבת נוחי דנקנר לא מוותרים. לדברי גורמים המעורים בנושא, נוחי לא אמר עדיין נואש. לטענתם, הוא נערך לאפשרות שאלשטיין לא יממש את האופציה ולכן התאמץ להביא משקיעים אחרים - ישראלים וזרים. לדברי אותם גורמים, המשקיעים החלופיים לאלשטיין צפויים לסייע ביצירת מתווה אחר להידברות ולהסדר חוב בקבוצה, ולצורך כך יעבירו בשבוע הבא כספים לחשבון נאמנות בישראל.

אלשטיין כבר השקיע 25 מיליון דולר

אלשטיין השקיע בגנדן 25 מיליון דולר אשתקד, ואז ניתנה לו האופציה להשקעת המשך של 75 מיליון דולר בחברה. עסקה זו סיפקה לדנקנר ומחזיקי האג"ח ארכה לקיום מו"מ להגעה להסדר חוב מוסכם. כעבור זמן הצדדים הגיעו להסכמה על מתווה להסדר , שלבסוף לא הושלם. בד בבד מספר פעמים שונתה האופציה להשקעה ישירה באידיבי אחזקות. ואולם, הדיונים הארוכים לא הבשילו להסדר ובמשבר בקבוצה החריף, והתפרץ גם באידיבי פתוח.

לאחרונה מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות הצביעו ברוב של מעל ל-90% ללקיחת השליטה בחברה מידיו של בעל השליטה נוחי דנקנר, באסיפה סוערת סביב מתווה הסדר החוב של הנציגות. עוד הצביעו המחזיקים על מימוש שני נכסיה העיקריים של החברה - הכסף בקופה (כ-180 מיליון שקל) ומניות אי.די.בי פתוח.