מהפך בדיור: מיצוי כושר ההשתכרות אושר כקריטריון המרכזי לזכאות לדירה

קבינט הדיור בראשותו של שר האוצר יאיר לפיד אישר פה אחד להפוך את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות למרכזי בזכאות לקבלת דירות. המשמעות: קריטריון ותק הנישואין הפך למשני מה שצפוי לפגוע בחרדים. בנוסף, אושרה הארכת חוק הוד"לים

מהפכת הדיור החלה? ארכיון (רויטרס)

מהפכת הדיור בדרך: המלצת ועדת טרכטנברג לשינוי הקריטריונים לזכאות לדירה, שקבעה כי על מיצוי כושר ההשתכרות להיות קריטריון מוביל לזכאות לדירה - הפכה היום מחייבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קבינט הדיור בראשותו של שר האוצר יאיר לפיד אישר פה אחד את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות כקריטריון המרכזי לזכאות לדיור ציבורי. משמעות ההחלטה: שיטת הענקת מרבית הנקודות לזוגות שרוכשים דירה על פי ותק הנישואין איננה המרכזית יותר.

קבינט הדיור החליט כי חוק הדיור הציבורי ייכנס לתוקף ב- 1.8.13. החוק יאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירות בהן הם גרים בהנחות משמעותיות. בכסף שיתקבל ממכירת הדירות ירכוש משרד השיכון דירות חדשות וישפץ את הקיימות לרווחת הדיירים.

"הקריטריון המפלה בוטל". השר לפיד (רויטרס)

"לגור בכבוד"

"לפני עשר דקות סיימנו ישיבה של קבינט הדיור, שבה העפנו סוף סוף את הקריטריון השערורייתי הקרוי 'ותק בנישואין' אשר הבטיח עדיפות בזכאות לדיור ציבורי בעיקר לקבוצה אחת", כתב שר האוצר יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו - ברומזו למגזר החרדי.

"הקבינט אישר פה אחד את "מיצוי כושר ההשתכרות" כקריטריון המרכזי לקבלת דירה. ככה שמים את האדם העובד במרכז, ומאפשרים לזוגות שנלחמים על הפרנסה לגור בכבוד", הוסיף השר לאחר אישור ההחלטה.

״הדיון היום הוא נקודת ציון חשובה ברפורמה בדיור. הקריטריונים החדשים לדיור בהישג יד אכן שמים במרכז את האדם העובד אך בה בעת, לא פוגעים בציבור החרדים והמיעוטים וגם מעודדים אותם להשתלבות בשוק העבודה בצורה הדרגתית וראויה", אמר שר הבינוי והשיכון אורי אריאל לאחר הישיבה.

קריטריון מיצוי ההשתכרות - מחייב ב-70% מהמכרזים לדירה

ועדת טרכטנברג, שהוקמה על רקע המחאה החברתית של קיץ 2011, המליצה על הכללת קריטריון זה לזכאות, אולם הממשלה לא אימצה החלטה זו והקריטריונים עודכנו ללא תוספת זו.

כתוצאה מההחלטה, רוב המכרזים לדירות שיפורסמו (כ-70%) יכללו את מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי מחייב שיוכנס בהדרגה, אולם בשאר המכרזים, בעיקר כאלו שיפורסמו באזורים המיועדים לקהל ספציפי, סעיף מיצוי כושר ההשתכרות לא יהיה תנאי מחייב גם בהמשך.

במקביל, יופחת הניקוד בגין ותק בנישואין. עד היום ניתן היה לצבור עד 70 נקודות בגין "ותק בנישואין" (7 נקודות על כל שנה, עד 10 שנים). מעת אישור ההצעה, יופיע ותק בנישואין כקריטריון לציבור הכללי שבו ניתן לצבור עד 20 נקודות.

כמו כן, בוטל היתרון שהיה למשפחות מרובות ילדים למשפחה מרובת ילדים תהיה זכאות כמו למשפחה עם 3 ילדים. במקומות בהם יישמרו מכסות דירות לציבור הכללי ולציבור החילוני, מיצוי כושר השתכרות יהיה תנאי סף שבלעדיו לא תהיה זכאות כלל.

קבינט הדיור אישר בנוסף: חוק הוד"לים יוארך

לבד מקריטריון מיצוי כושר ההשתכרות, אישר קבינט הדיור גם את הצעתו של שר הפנים, גדעון סער, לשיפור ולהארכת חוק הוד"לים שמטרתו להגדיל את מלאי יחידות הדיור.

חוק "הליכי תכנון ובניה להאצת הבניה למגורים" כולל הסדרים מיוחדים לאישור תכניות למגורים לצורך האצת התכנון ומהווה את אחד מהאמצעים להגדלת מלאי יחידות הדיור כבסיס למתן מענה לביקושים.

מאז שחוקק החוק באוגוסט 2011 אושרו במסלול וד"ל 25,000 יחידות דיור ועוד כ- 8,000 יחידות דיור נמצאות בהליכים לפני אישור. עוד יצוין, כי התכניות שנכנסו למסלול וד"ל אושרו בקצב מהיר באופן משמעותי לעומת תכניות שאושרו במסלול הרגיל. בהתאם להצעת שר הפנים תוקפו של החוק יוארך עד אוגוסט 2015.