הנגיד הנבחר פרנקל: היססתי רבות, אך ראש הממשלה התעקש

במסיבת עיתונאים עם נתניהו, לפיד ופישר, הודה הנגיד הנבחר פרופ' יעקב פרנקל על האמון בו: "יש לנו משק שהפוטנציאל בו אדיר. אפשר לקדם אותו יותר". נתניהו: "זה היה חיפוש קשה, החלטנו יחד על פרנקל כי הוא הטוב שבין המועמדים"

לאחר שפרסמנו אמש לראשונה כי נגיד בנק ישראל הבא הוא פרופסור יעקב פרנקל, נפגשו היום ראש הממשלה בנימין נתניהו והנגיד הנכנס. השניים ערכו מסיבת עיתונאים משותפת עם שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל הנוכחי פרופ' סטנלי פישר, שבמהלכה התייחסו למינוי המפתיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני נרגש, ואני באמת רוצה להודות על האמון הרב שמתבטא בהמלצה זו למינוי", אמר פרנקל. "זה לא סוד שהיססתי רבות, אבל גם לא סוד שכשישנו ראש ממשלה נחוש ולא מקבל שום תשובה אחרת מזו שהוא חותר להשיג - אסור לעמוד בפניו".

פרנקל שיבח את ההתנהלות בשנים האחרונות אל מול המשבר הכלכלי העולמי: "יש לנו משק חזק שצלח משברים רבים ולא בגלל שהיינו בצד הטוב של האוקיינוס, אלא כי נעשתה פה מדיניות כלכלית שגרמה לסופות להיעצר לפני שהחופים הוצפו. המעצור הזה של הסופה שיקף גם מדיניות אחראית בתחומי הפיננסים וגם במדיניות אחראית ביותר של בנק ישראל".

הנגיד הנבחר החמיא גם לפישר, שאותו הוא מחליף: "אני גאה להיכנס שוב למוסד הזה בגאוות יחידה ולהוביל אותו כשיש מרוץ שליחים. החלום של כל משתתף בו הוא להשיג את זה שרץ לפניו. התמזל משלנו שהאצן שממנו אני לוקח את המקל יצר לי 'פור' כזה גדול שממנו אני לוקח את המערכת שיהיה לי זמן ללמוד את החומר וגם לישון ואח"כ להמשיך במירוץ שליחים".

נתניהו ולפיד, היום (קובי גדעון, לע"מ)

"לא היה קל למצוא מחליף לסטנלי"

פרנקל סימן את המטרות לעתיד: "יש לנו משק שהפוטנציאל בו אדיר. אפשר לקדם אותו יותר ובכל המחויבות יש לנו דברים מדהימים שנשמרו סוד כמוס והעולם לא יודע כמה דברים נשמרו פה בסוד. אביא את שבעת העשורים שמאחורי עם הניסיון להשגת המטרה. אנחנו יושבים פה כקבוצה והיא לא תצליח אם לא יהיו הרמונה, שיתוף פעולה והבנה הדדית. אני בטוח שיש בינינו כזו הבנה על היעדים, שזה יהיה עול היסטורי אם לא נשיג אותם בצורה מושלמת".

ראש הממשלה נתניהו פנה לשר האוצר לפיד ואמר: "החלטנו יחד על מינוי פרנקל לנגיד הבא. זה היה חיפוש קשה מבין מועמדים מצוינים. זה לא היה קל למצוא מחליף לסטנלי שעשה עבודה מעולה. החלטנו יחד על פרנקל כי הוא מועמד מעולה, הטוב שבין המועמדים, חתן פרס ישראל לכלכלה, נגיד מוערך, בעל ידע אקדמי מעמיק ורחב וכמובן איש שהתנסה בשווקים ולא רק ב-JP מורגן אלא גם עומד בראש קבוצת G30 שעוסקים בנושא, מובילי דעת קהל".

נתניהו והנגיד היוצא, סטנלי פישר (עמוס בן גרשום, לע"מ)

נתניהו הוסיף: "אני חושב שפרנקל יוכל להמשיך את המסורת החשובה של יציבות מוניטרית, של הצבת ישראל בשורה הראשונה, הוא יוכל לעשות את זה בצורה מעולה".

שר האוצר יאיר לפיד אמר כי "המשק הישראלי היה בידיים טובות של סטנלי שאין לנו המילים להביע תודנו, וזה עובר לידי של פרנקל".

הבוקר: הנגיד הנבחר ופרס נפגשו

הבוקר, נשיא המדינה שמעון פרס שוחח עם פרופ' פרנקל ובירך אותו על בחירתו לתפקיד: "אין סיבה לנדוד למרחקים כלכליים רחוקים מישראל כשלפתחנו עומדים אתגרים כבדי משקל. אין לי ספק כי אתה האדם הנכון להמשך ייצוב המשק בשעה זו". פרופ' פרנקל הודה לנשיא המדינה, ואמר כי "העובדה כי הענקת רוח גבית בהמלצתך כי אקח את התפקיד, סייעה בהחלטתי".

מבית הנשיא נמסר כי השניים שוחחו על האתגרים הכלכליים העומדים על סדר יומו של הנגיד המיועד ובכלל זה המשך הצמיחה הכלכלית, הגברת התעסוקה והמשך ייצוב המשק.

כיהן בעבר באותו התפקיד

פרנקל כיהן בעבר כנגיד בין השנים 1991-2000 וישוב אל המשרה במקומו של הנגיד היוצא, פרופסור סטנלי פישר. לא ברור עדיין אם ייכנס לתפקיד כבר ביולי.

יעקב פרנקל, בן 70, הוא פרופסור לכלכלה וחתן פרס ישראל לכלכלה. כתם שמעיב על מינוי של פרנקל היא העובדה כי בעברו היה סגן יו"ר AIG שקרסה ב-2008 והפכה לאחד מסמלי המשבר הכלכלי. למרות זאת, נותר פרנקל בתפקידו. ב-2009 מונה ליו"ר בנק "J.P. Morgan International", אחד משלושת הבנקים הגדולים בארה"ב.

בכהונתו הקודמת בתפקיד, פרנקל החזיר 238 אלף שקלים לאחר שנמתחה עליו ביקורת מצד מבקר המדינה, לאחר שקיבל כסף עם פרישתו על פדיון ימי חופשה אש"ל בחו"ל ודמי מחלה.

בלשכת היועץ המשפטי לממשלה הבהירו היום (ב') כי לאחר בחינה וניתוח של הוראת סעיף 10(א) לחוק בנק ישראל הגיע היועץ לכלל דעה שאין בכהונתו הקודמת של פרופ' פרנקל כדי למנוע את מינויו לנגיד בנק ישראל. עוד צוין כי המינוי הוא בידי נשיא המדינה לפי המלצת הממשלה ומצריך את אישור הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה אשר תפקידה לבחון את כלל ההיבטים הנוגעים למינוי.