נגיד חדש לבנק ישראל: פרופסור יעקב פרנקל

נגיד חדש-ישן לבנק ישראל. אחרי 5 חודשים של חיפושים, ימונה פרופ' יעקב פרנקל, בן 70, לתפקיד היוקרתי. הוא כבר כיהן בתפקיד בשנות ה-90, והיה גם בכיר בבנק. נתניהו הפעיל עליו לאחרונה מכבש לחצים עד שהסכים להכנס לתפקיד. לא ברור אם ייכנס למשרה כבר ביולי

מוכר אך מפתיע: אחרי חמישה חודשים של חיפושים ימונה הפרופסור יעקב פרנקל לנגיד החדש של בנק ישראל. פרנקל כיהן בעבר כנגיד בין השנים 1991-2000 וישוב אל המשרה במקומו של הנגיד היוצא, פרופסור סטנלי פישר. לא ברור עדיין אם ייכנס לתפקיד כבר ביולי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר במהלך מבריק ומפתיע מאחר ופרנקל לא היה בבורסת שמות המועמדים לנגידות. ראש הממשלה בנימין נתניהו חיפש כלכלן בעל מוניטין והפעיל מכבש לחצים גדול על פרנקל, עד שבימים האחרונים הודיע הפרופסור כי ייקח על עצמו את התפקיד. בלשכת ראש הממשלה ובלשכת שר האוצר אישרו את הדברים ובשוק ההון ברכו על המינוי.

יעקב פרנקל, בן 70, הוא פרופסור לכלכלה וחתן פרס ישראל לכלכלה. כתם שמעיב על מינוי של פרנקל היא העובדה כי בעברו היה סגן יו"ר AIG שקרסה ב-2008 והפכה לאחד מסמלי המשבר הכלכלי. למרות זאת, נותר פרנקל בתפקידו. ב-2009 מונה ליו"ר בנק "J.P. Morgan International", אחד משלושת הבנקים הגדולים בארה"ב.

לפיד: "החלטה רצינית"

כשבוע וחצי לפני שסיים פישר את תפקידו התייחס שר האוצר לחיפוש אחר מחליף בראיון לחדשות 2. "זו החלטה רצינית", אמר לפיד, "יש על זה דיון רציני שיכול להיות שהוא לוקח יותר מדי זמן, אבל גם המצב ההפוך, שבו הזדרזנו יותר מדי, לא יעבוד טוב".

פרנקל נכנס לנעליו של פישר, בתקופה קשה כשברקע המירוץ לאישורו של תקציב המדינה לשנת 2013-2014, המכיל שורה של גזירות כלכליות. בשבוע שעבר אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את התקציב, ובו החלטה להשית הפחתה רוחבית בגובה 2% בתקציב 2013 ו-3% בתקציב 2014, בסך כולל של מיליארד שקלים תוך החרגת תקציבי הביטחון והרווחה מהקיצוץ הנוסף.

נתניהו: "היתה לי זכות לעבוד עם פישר"

בחודש ינואר האחרון הודיע פרופסור סטנלי פישר כי הוא פורש מתפקידו כנגיד בנק ישראל - שנתיים מוקדם מהצפוי. פרישתו הגיעה במועד בעייתי עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו, ערב הכנת תקציב המדינה ובמסגרתו גזירות קשות.

"פרופסור סטנלי פישר היה שותף מרכזי בצמיחתה הכלכלית של מדינת ישראל ובהישגים הכלכליים שאליהם הגיע המשק הישראלי", אמר ראש הממשלה עם ההודעה על פרישתו, "ניסיונו, חוכמתו וקשריו הבינלאומיים פתחו דלת לכלכלות העולם וסייעו למשק הישראלי להגיע להישגים רבים. היתה לי הזכות לעבוד איתו".