הממשלה תכריע היום: האם יימכרו 40% מהגז?

הצעתם של ראש הממשלה, שר האוצר, נגיד בנק ישראל ושר האנרגיה והמים תובא היום (א') לאישור הממשלה. כמו כן יתקיים דיון בכנסת בנושא בהשתתפות ראש הממשלה, לאחר שח"כ איתן כבל אסף 40 חתימות של חברי כנסת. מתנגדים לייצוא צפויים להפגין מול הכנסת

המתנגדים צפויים להפגין מחוץ לכנסת (צדק חברתי חדר המצב)

בין שלל הסעיפים שיעלו היום (א') לדיון על שולחן הממשלה, שורה אחת ששווה הרבה מאוד כסף לכולנו: החלטה על כמות הגז הטבעי הישראלי שתאושר לייצוא. מחוץ לבניין ראש הממשלה ישמיעו את כולם המתנגדים להצעה המתגבשת, שרוצים שכמה שיותר גז טבעי יישאר בידיים ישראליות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה בנושא כבר גובשה בשבוע שעבר בפורום בראשות ראש הממשלה. על פי ההצעה, 40% מהגז הטבעי יימכרו, והשאר יישאר בישראל. הגז הטבעי הישראלי, חשוב לציין, שווה מיליארדי שקלים אם יימכר, ומה שיישאר לשימוש יחסוך בצורה משמעותית בהוצאות האנרגיה של ישראל.

ההחלטה שתעלה לדיון בממשלה אינה דורשת אישור של הכנסת, זאת כיוון שמדובר בחברות פרטיות שקודחות את הגז במי הים התיכון. עם זאת, בשל מחאת האופוזיציה וארגונים נוספים, הכנסת תקיים דיון על כך בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו. הצעד הזה התאפשר לאחר שח"כ איתן כבל (העבודה) אסף חתימות של 40 ח"כים, מה שמחייב על פי חוק את ראש הממשלה להתייצב לדיון. כבל הסביר כי נדרש פיקוח של הכנסת על ההחלטה הגורלית הנוגעת לכל אזרח במדינה.

ההחלטה המשותפת הוגשה על ידי ראש הממשלה נתניהו, שר האנרגיה והמים סילבן שלום, שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר. היא צפוייה להכניס לקופת המדינה עשרות מיליארדי דולרים בעשורים הקרובים.

"למלא את הקופה במיליארדים"

"רוצים למלא את קופת המדינה". נתניהו (חדשות 2)
אמש (שבת) מחו כ-100 מפגינים בכיכר פריז בירושלים נגד ייצוא הגז. במהלך ההפגנה נעצרו שמונה מהמפגינים לאחר שניסו לחסום את כביש סמוך. "אנחנו כאן כדי להקים קול צעקה", אמרה לחדשות 2 באינטרנט מיכל שוקרון, דוברת המאבק. "כל אחוז שאנחנו מצליחים להשאיר במדינת ישראל של הגז הוא רווח נקי לכלכלת ישראל". שוקרון הוסיפה כי היא בטוחה שההחלטה הנוכחית על ייצוא הגז תידחה אם יובא לאישור הכנסת.

"מדינת ישראל קיבלה מתנה מהטבע - כמויות גדולות של גז", אמר נתניהו בשבוע שעבר. "אחרי סדרת ישיבות ארוכות, החלטנו יחד להגדיל משמעותית את כמות הגז שתשמש את ישראל. זה יספיק לצרכים שלנו לפחות ל-25 שנה. זה איזון בין הצורך להבטיח מקור אנרגיה לשימוש אזרחי ישראל והצורך לייצא גז שממנו תפיק המדינה הכנסות שישמשו את אזרחי מדינת ישראל".

לדברי ראש הממשלה, ישראל צפויה לקבל כ-60 מיליארד דולר מייצוא הגז. "אנחנו רוצים לייצא גז ולמלא את קופת המדינה במיליארדי שקלים", אמר. שר האוצר יאיר לפיד בירך על ההחלטה בראיון לחדשות 2. "זה יום חג למדינת ישראל, קרה לנו נס", אמר. "זה יעזור לחינוך, לרווחה ויוריד את יוקר המחייה. יש מספיק גז לכמעט 30 השנים הקרובות".

אתמול (שבת) פורסם כי חיל הים מעריך את עלות מבצע האבטחה על אסדת הגז בכשלושה מיליארד שקלים. הפקת הגז הטבעי ממעמקי הים תאובטח על ידי ספינות, מסוקים ואמצעים נוספים.