ירון זליכה נגד הנגיד פישר: "כישלון, גרם למיתון"

החשב הכללי לשעבר באוצר במתקפה חריפה נגד הנגיד היוצא, שיסיים את תפקידו בעוד עשרה ימים. "אני הזהרתי מהורדת הריבית ואמרתי שרכישות הדולרים יגרמו לזינוק במחירי הדיור", הצהיר. "הוא לא הקשיב לי"

ביקורת חריפה על התנהלותו. סטנלי פישר (חדשות 2)

מתקפה חריפה על מדיניותו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר: פרופ' ירון זליכה, ששימש בעבר כחשב הכללי במשרד האוצר, אמר היום כי "פישר טעה לגבי מחירי הדירות וטעה לגבי רכישות הדולרים - היום אנחנו יודעים שהוא כישלון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זליכה, מרצה בקריה האקדמית אונו, התראיין לגלי צה"ל ומתח ביקורת על הנגיד היוצא, שיסיים את תפקידו בעוד עשרה ימים. "לפני חמש שנים הוויכוח בינינו היה תיאורטי - אני הזהרתי מהורדת הריבית ואמרתי שרכישות הדולרים יורידו את הדולר ב-2-3 אגורות לשקל, אך במחיר של זינוק במחירי הדירות", אמר. "היום זה כבר לא תיאורטי. הוא טעה. אחרי חמש שנים אפשר לומר שהוא כישלון".

החשב הכללי לשעבר הזהיר מפני זינוק נוסף במחירי הדירות ומדיכוי הצמיחה במשק. "בישראל יש קשר חזק בין הריבית למחירי הדירות", אמר. "פישר ידע את זה. הזהרתי אותו והוא לא הקשיב. מחירי הדירות הגבוהים הם מדכאי צמיחה בטווח הבינוני-ארוך. פישר לקח מאות אלפי זוגות צעירים, שהם מנוע הצמיחה העתידי של המשק, ודחף אותם לקחת הלוואות עתק כדי לקנות דירות במחירים המאמירים. מה התוצאה? פגיעה בצריכה הפרטית, מיתון במשק ודיכוי הצמיחה".

"פקידי אגף התקציבים טועים בעקביות"

זו לא הפעם הראשונה שזליכה מבקר את פישר. זליכה יצא פעמים רבות נגד מי שלטענתו מדכא את הצמיחה. הוא התייחס בדבריו למחקר הכנסת שהראה כי פקידי אגף התקציבים במשרד האוצר טועים באופן סיסטמטי בתחזית ההכנסות שלהם בתקציב המדינה. לפי המחקר, משנת 1999 הצליחו פקידי האוצר לספק תחזית הכנסות מדויקת רק פעם אחת - בשנת 2005.

"יש להם תואר ראשון בכלכלה במסגרתו הם למדו קורס מאקרו כלכלה", הסביר זליכה. "זה הופך אותם למומחים? ממש לא. אם הייתי לומד מבוא לאורטופדיה היית נותן לי לטפל לך בגב? לא. אז איך אנחנו נותנים לאנשים שלמדו מבוא למאקרו כלכלה לנהל לנו את המשק ולהשפיע על חייהם של מיליונים?"