לפיד הכריז על הקמת "ועדת ששינסקי 2"

שר האוצר הציג הבוקר את הרכב הוועדה שתבחן את שיעור המס על חברות פרטיות שעושות שימוש במשאבי הטבע של ישראל שאינם גז או נפט. לפיד: "הוועדה תביא לבחינה מחודשת של מדיניות התמלוגים על משאבים לאומיים"

המסקנות יוגשו עד 2014, לפיד (רויטרס)

שר האוצר יאיר לפיד הודיע הבוקר (ב') על הקמת "ועדת ששינסקי 2" - שתבחן את מדיניות התמלוגים אותם מקבלת המדינה משימוש של גורמים פרטיים במשאבי הטבע הלאומיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מטרת הוועדה, לבחון האם החלק אותו מקבלת המדינה במסים ותמלוגים משקף את הנתח לו זכאי הציבור כתוצאה מניצול המשאבים המעטים שבידי המדינה. הוועדה, שקמה בין היתר בהמשך לדוח ששינסקי הראשון, צפויה לנסות לטפל בסוגיית חוסר האחידות במדיניות התשלומים שמועברים למדינה, בגין שימוש במשאבי טבע שאינם גז ונפט.

בראש הוועדה ימעוד פרופ' איתן ששינסקי שעמד בעבר בראש הוועדה שבחנה את שיעור התמלוגים שמקבלת המדינה מנפט וגז. הוועדה הראשונה המליצה בשנת 2011 להעלות את המיסוי שניתן על הרווחים מקידוחי הגז הטבעי בלב ים. "אוצרות הטבע שייכים לציבור", אמר אז ששינסקי.

שר האוצר לפיד, שצפוי לקבל את המלצותיה של הוועדה עד לחודש יוני 2014, אמר היום כי "הוועדה מתחילה לפעול היום ותביא לבחינה מחודשת של מדיניות התמלוגים ממשאבי הטבע הלאומיים".

יחימוביץ': לפיד מתעתע בציבור

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' אמר בעקבות ההודעה על הקמת הוועדה: "כמנהגו לפיד נוהג לשלוף שפן בדיוני כדי לתעתע בציבור בזמן שהוא מנחית עליו גזירות קשות".

יחימוביץ' הדגישה כי "את המיסוי על אוצרות הטבע הוא היה יכול לפחות בחלקו להטיל באופן מיידי ממש כשם שהוא מטיל היום בהביאו את התקציב, גזירות קשות על 99% מהציבור מבלי להקים ולו צל צלה של ועדת בדיקה. נתניהו ולפיד הכריזו מלחמה על רוב הציבור".