30 מיליון שקלים נגבו בפשיטה של רשות המסים על בתי עסק בתל אביב

במבצע אכיפה רחב היקף שערכה רשות המסים באזור תל אביב בשבוע שעבר נגבו כ-30 מיליון שקלים ממגוון בתי עסק ובעלי מקצועות חופשיים. על הכוונת היו בעיקר בעלי פאבים ומסעדות, עורכי דין ונהגי מוניות. מנהל רשות המסים משה אשר: "מטרת המבצעים להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל"

פשיטה על פאבים באזור ת"א (AP)

חובות בסך של לא פחות מ-30 מיליון שקלים נגבו במהלך מבצע "הכנסה סמויה" שערכה בשבוע שעבר רשות המסים באזור תל אביב. במבצע רחב ההיקף, שנמשך שלושה ימים, השתתפו עשרות צוותי ביקורת, שערכו כ-370 ביקורות שטח והגיעו להסדרים עם 29 סרבני מס קשים, שחלקם הגדול לא אותר בעבר ואינו מגיש דו"חות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך ביקורות שנערכו בשעות הלילה, בעיקר במסעדות ובפאבים, נמצא כי בכ-20% מהעסקים לא רשמו הבעלים את הטיפים בקופת העסק. באחד הפאבים הזעיקו המבקרים את חוקרי מס הכנסה ואף נעזרו בסיוע משטרתי על מנת להיכנס לשטח, לאחר שבעל המקום סירב להכניסם. האיש, שנחקר תחת אזהרה, טען כי לא שיתף פעולה משום שחשב שמדובר בעוקץ.

ליקויי מס נרחבים נמצאו גם בקרב בעלי המקצועות החופשיים. בביקורת שערכו אנשי רשות המיסים במשרד עורכי דין בתל אביב נמצאו צ'קים דחויים בסך 45 אלף שקלים, שלא נרשמו במספרי העסק. בתגובה טען עורך הדין כי לא ידע שעליו להנפיק קבלה מיד עם קבלת הצ'קים. טענה דומה השמיע גם רופא, אצלו נמצאו העברות בנקאיות בסך 30 אלף שקלים, שלא נרשמו בספרי החשבונות של העסק. בתגובה אמר הרופא כי הוא מוציא את החשבוניות רק פעם בחודשיים בטרם הדיווח למע"מ.

"להגביר את השוויון בנטל"

במהלך המבצע נבדקו נהגי מוניות, קבלני שיפוצים, מוסכים, בעלי מקצועות חופשיים ועוד. בימים שטרם המבצע ערכו המבקרים קניות ביקורת בחלק מן העסקים ובדקו את רישומי הקניות הללו ביום המבצע.

מרשות המסים נמסר כי המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת כנגד מעלימי מס והון שחור, "ובמסגרת הנחיית מנהל רשות המסים משה אשר למשרדים האזוריים להגביל את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים".