יאיר לפיד: "תקציב המדינה - תקציב של צמיחה"

לאחר דיון ארוך בוועדת הכספים של הכנסת, הגיש אחר הצהריים שר האוצר יאיר לפיד את ספר התקציב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. לדברי לפיד, מדובר ב"תקציב של צמיחה". במהלך הדיון בוועדת הכספים הדגיש שר האוצר כי במסגרת מתווה השוויון בנטל, יפעל להכניס אוכלוסיות חדשות לשוק העבודה – "בעיקר האישה הערבייה והגבר החרדי"

שר האוצר יאיר לפיד הגיש אחר הצהריים את ספר התקציב ליושב-ראש הכנסת יולי אדלשטיין, בתום דיון ארוך בוועדת הכספים של הכנסת. במהלך הפגישה בין השניים אמר השר לפיד: "זה לא תקציב של קיצוצים, זה תקציב של צמיחה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי לפיד, התקציב המוצע "אחראי וכולל גם את הגדלתץ התעסוקה ושוויון בנטל". אדלשטיין הודה ללפיד על עבודתו ואמר כי "בסופו של דבר, התוצאה היא כזו שמאפשרת להשיג את יעדי האוצר. אני מקווה שלקראת התקציב הבא נעבוד בצורה מסודרת עם הצוותים ובפעם הבאה זה יהיה עוד יותר מסודר ורציני".

"להכניס ציבור חדש לשוק העבודה"

"ציבור חדש לשוק העבודה". שר האוצר לפיד (רויטרס)
בשעות הבוקר החל בוועדת הכספים דיון מרתוני על תקציב המדינה, כשלשר האוצר יאיר לפיד נותר קצת יותר מחדש וחצי להעביר אותו. על התקציב לשנים 2013-2014 יצביעו חברי הכנסת בקריאה ראשונה בשבוע הבא.

בפתח דבריו הדגיש השר לפיד את חשיבות השמירה על מסגרת התקציב, והסביר כיצד הוא מתכוון לפעול למען מעמד הביניים. "איך יוצרים תקציב שסובב סביב האדם העובד? מכניסים ציבור חדש לשוק - בעיקר האישה הערבייה והגבר החרדי. אנחנו רוצים להכניס אותם בהדרגה לשוק העבודה". לדברי לפיד, מתווה השיוויון בנטל יכלול גם הפעלת תכניות של יציאה לעבודה, בשיתוף משרד הכלכלה, איגוד התעשיינים וארגונים אחרים.

"אנחנו צריכים להתבסס על חדשנות, שהיא המשאב המרכזי שלנו, ולא גז או נפט", אמר לפיד, "חדשנות היא ההון האנושי שלנו". לפיד אמר כי "האזרחים משלמים יותר מדי". הוא הבטיח לפעול להפחתת יוקר המחייה. "אנשים מרגישים שהם חיים בחברה לא הוגנת. לצורך כך נגביר את התחרותיות".

"בעתיד נחיה במדינה יותר זולה"

שר האוצר ביקש למנות שורה של צעדים שלדבריו היטיבו עם האזרח. "העברנו את רפורמת שמיים פתוחים, רפורמה בתחום הרכב, שבירת הריכוזיות בתחום המזון - זה נשמע משעמם, אבל זה משפיע על הכיס של כל אזרח. כשאנחנו מקלים על ייבוא - זה מקל על האזרחים", אמר. "כשאנחנו מטפלים בריכוזיות ומונעים מונופולים בתחום המזון, אנחנו מוזילים את יוקר המחייה. לא נאפשר למונופולים לשחק מעל ראשו של האזרח עם המחירים".

במהלך הישיבה טען לפיד כי התקציב המוצג הוא חבילה המציעה "חברה הוגנת, שמבוססת על חדשנות ומובילה להוזלת יוקר מחייה". הוא טען כי "האזרחים משלמים היום יותר מיסים אבל בעתיד הם יחיו במדינה יותר זולה‎". שר האוצר דחה את הטענות המופנות נגדו והדגיש: "זה לא לוקח יומיים - אני שר אוצר פחות משלושה חודשים".

לפיד פירט על מספר משרדי ממשלה שבהם דווקא מתוכננת עלייה בתקציב, בהם משרד החינוך, הבריאות והתחבורה. כמו כן ציין לפיד כי גם התקצוב להשכלה הגבוהה ולמשרד לביטחון פנים עלה. "במשרד הרווחה פתחנו קרן של 200 מיליון שקלים שתבטיח ביטחון תזונתי לילדים", אמר לפיד. "אנחנו לא רוצים ליצור עוד ילדים רעבים ומנסים לטפל בזה שלא דרך הקצבאות שמייצרות עוני". בהתייחסו לגירעון הגדול בקופת המדינה אמר לפיד: "קיצצנו בתוספת, בהתחייבויות שהממשלה הקודמת לקחה ושהיו גדולות מדי על המשק. זה לא שונה מאדם שלוקח הלוואה גדולה בבנק ולא עומד בתשלומי הריבית".

הממשלה אישרה את מתווה התקציב

קיצוץ אמיתי בתקציב הביטחון? יעלון וגנץ (רויטרס)
כבר עכשיו סעיפים רבים מחוק ההסדרים פוצלו כך שיעברו הליך חקיקה רגיל בוועדות השונות - אבל גם בתקציב עצמו יש להניח כי יתבצעו עוד שינויים.

בתחילת החודש שעבר, אישרה הממשלה את מתווה התקציב לשנים 2013-2014. התכנית התקציבית שאושרה כוללת קיצוץ בקצבאות ילדים ושלילתם ממרוויחי משכורות שמעל 800,000 ₪ שנה, יישום המלצות ועדת קדמי להפחתת מחירי המזון, מלחמה בהון השחור ויקצוץ בשכר השרים וחברי הכנסת.

בנוסף הוחלט שלא לבטל את הפטור ממע"מ על שירותי תיירות וכנגד להעלות את מס החברות ב-0.5% נוספים. עוד הוחלט להשית הפחתה רוחבית בגובה 2% בתקציב 2013 ו-3% בתקציב 2014, בסך כולל של מיליארד שקלים תוך החרגת תקציבי הביטחון והרווחה מהקיצוץ הנוסף. התכנית התקציבית כולל גם החלטה לחיוב לימודי ליב"ה בכלל מערכת החינוך, החלת תכנית "יוצאים לעבודה" ומערך תמריצים לעידוד תעסוקה ולהגדלת מעגל העבודה במשק.

המתווה התקציבי מכיל בין היתר קיצוץ בגובה 3 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון, מוקש מרכזי שעמד בדרכו לאישור. קיצוץ זה גרר לאחרונה החלטות בצה"ל על ביטול אימונים ותעסוקות מבצעיות, כמו גם קיצוצים בהעסקת יועצים חיצוניים ובשליחויות לחו"ל.