עסקת גוגל-ווייז: המדינה תקבל כ-200 מיליון שקל "בלבד" כי רוב בעלי המניות הם זרים

למרות ההערכות כי המדינה תגזור קופון של כמיליארד שקלים על מכירת ווייז, הסכום הסופי יהיה נמוך בהרבה. "לפי פקודת המסים, תושב חוץ - כולל חברות - שמשקיע בישראל, פטור ממס בזמן מכירת המניות", אמר בכיר לשעבר ברשות המסים

כמה כסף ייכנס לקופת המדינה? (רועי ברקוביץ')

העסקה שבמסגרתה צפויה גוגל לרכוש את ווייז, גררה הערכות שלפיהן ההכנסות של רשות המסים מהעסקה עשויות להסתכם בכמיליארד שקלים. מבדיקה שערך גלובס עולה כי הסכום שייכנס לקופת המדינה יהיה נמוך בהרבה וינוע סביב כ-200 מיליון שקלים בלבד, ואולי אפילו פחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיבה לכך: רוב בעלי המניות של ווייז הם קרנות זרות וחברות זרות, הפטורות מתשלום מס בישראל. לדברי עו"ד משה מזרחי, היועץ המשפטי לשעבר ברשות המסים, "ההערכות על תשלום המס בעסקת גוגל-ווייז מופרכות. חלק גדול מהשותפים בקרנות הללו הם תושבים זרים והם לא חייבים במס בארץ. כנראה שהמסים שתקבל ישראל מהעסקה יהיו נמוכים באורח ניכר ממה שפורסם".

עו"ד אלדד נח, לשעבר בכיר ברשות המסים וכיום שותפו של מזרחי במשרד משה מזרחי, נח, קריגל עורכי דין, מחדד: "מדינת ישראל תוכל למסות רק את המשקיעים הישראלים בחברה ובקרנות הישראליות, רק את השותפים הישראלים. קרן זה כמו שותפות, זה גוף שקוף. אם המשקיעים זרים אז הם לא חייבים במס, ואם הם ישראלים הם חייבים במס".

כשרשות המסים תבוא לגבות את המס על העסקה, יתברר לה כי על פי הרישומים ברשם החברות, מרבית מחזיקי ווייז - כ-78% - הם בכלל תושבים זרים. בין המשקיעים של החברה נמצאות הקרנות הזרות ורטקס, שרשומה באיי הבתולה; בלו רן ומגמה שרשומות בארה"ב; וכן החברות הזרות קוואלקום, שרשומה בארה"ב, קליינר פרקינס שרשומה בארה"ב, מיקרוסופט שרשומה באירלנד ולי קה שינג שהחברות בקבוצתו רשומות בארה"ב ובאיי הבתולה.

"מס של 8% בלבד מהתמורה בעסקה"

עו"ד נח מבהיר את הדין הקיים: "לפי פקודת המסים, תושב חוץ, כולל חברות, שמשקיע בישראל, פטור ממס בזמן מכירת המניות. אם נצא מנקודת הנחה שחצי מהמשקיעים של ורטקס ומגמה הם ישראלים שחייבם במס - הנחה שיכולה להיות רחוקה מהמציאות מאוד - ההערכה שלי היא שתשלום המס יהיה פחות מ-350 מיליון שקל. זה לא קרוב למיליארד שקל. אנחנו מגיעים למס של 8% בלבד מהתמורה בעסקה".

אין לו מה לבנות על הכנסות מהעסקה, השר לפ (רויטרס)

מניתוח המומחים עולה כי למעשה היחידים שכן יצטרכו לשלם מס בישראל הם היזמים והמשקיעים הישראלים, שמחזיקים כ-20% ממניות החברה. לדברי ד"ר-עו"ד שנהב, "המס של יזמים שהם תושבי ישראל יהיה בין 25% ל-30%. מי שמחזיק מעל 10% מזכויות ההצבעה או זכויות אחרות בחברה, כמו זכויות למנות דירקטורים, ישלם את המס הגבוה יותר של כ-30% במקרה קיצון, אבל הרוב ישלמו מס רווחי הון של 25%. העובדים הישראלים, ככל הנראה, יצטרכו לשלם מס של 25%, בהנחה שהחברה אימצה תכניות אופציות המקובלות בענף".

על פי החישוב של שנהב, בהנחה שהעסקה תעמוד על כ-1.1 מיליארד דולרים, המס מהעסקה יעמוד על סך של כ-50-60 מיליון שקלים בלבד. לדבריו, "כשמחשבים את אחזקותיהם של העובדים והמסיידים, אריה גילון, אורי לוין, גילי ואמיר שנער ואהוד שבתאי, מגיעים לכך שהם מחזיקים קצת פחות מ-20% מהמניות של החברה, וישלמו מס של 25% - ולכן המס על העסקה יעמוד על 50-60 מיליון דולר, כ-200 מיליון שקל, שזה כ-5% בלדב מסכום התמורה בעסקה".