הערכה בבנק ישראל: המסים יעלו שוב

שר האוצר לפיד הצהיר כי הגזירות על מעמד הביניים יהיו זמניות, אך בבנק ישראל מעריכים כי המסים יעלו שוב במטרה להקטין את הגירעון. "אם הצמיחה לא תהיה מהירה במיוחד, יהיה צורך בהעלאות נוספות", נכתב

המחירים ימשיכו לזנק (חדשות 2)

אם נטל המסים כבר מורגש היטב בכיסכם, כדאי שתנסו להכין עוד קצת רזרבות בצד: בבנק ישראל מעריכים כי הממשלה תיאלץ להעלות את המסים פעם נוספת בשנים 2015-2016.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כבר עתה, התחייבויות הממשלה להוצאות בשנים 2015 ואילך גבוהות בכמה מיליארדי שקלים מהתקרה הקבועה בחוק", נכתב בסקירה שפרסם היום בנק ישראל. "אם הצמיחה לא תהיה מהירה במיוחד, גם אם הממשלה תפחית את התחייבויותיה להוצאות בהתאם לתקרה, יהיה צורך בהעלאה נוספת של ההכנסות ממסים כדי לעמוד ביעדי הגירעון לשנים 2015 ו-2016".

תכנית הממשלה לקיצוצים בתקציב ב-2013 וב-2014 והעלאת המסים צפויים להעלות את ההכנסות, אולם בבנק ישראל מבהירים שההוצאות המתוכננות הגדולות עלולות לא להספיק כדי לאזן את תמונת המצב.

הבטיח גזירות זמניות, לפיד (חדשות 2)
על פי אומדני חטיבת המחקר בבנק ישראל, יישום מלא של הצעדים הכלולים בתכנית יאפשר לממשלה לשמור על תקרת ההוצאות ולעמוד ביעדי הגירעון שנקבעו לשנתיים הקרובות. אולם, מאחר שהמרווח לעמידה ביעדים קטן, אם לא יאושרו רכיבים משמעותיים של התכנית, או אם תחול הרעה נוספת בסביבה המאקרו-כלכלית, הדבר יסכן את השגתם.

בבנק ישראל מציינים כי חשוב שהממשלה "תאמץ בהקדם מערכת אפקטיבית של בקרה על הוצאותיה לשנים הקרובות, כדי למנוע חזרה על התהליך שהוביל לבעיה הנוכחית".