היום: בית המשפט יכריע את גורלה של איי.די.בי

לאחר שהודיעו על דחיית ההחלטה, בית המשפט המחוזי בתל אביב צפוי להכריע האם נוחי דנקנר ימשיך להחזיק בתאגיד איי.די.בי, או להיענות לדרישות נציגויות מחזיקי האג"ח. בסוף השבוע העביר דנקנר הצעה משופרת, שתכליתה גיוס 800 מיליון שקלים לקופת התאגיד ומכירת חצי מאחזקות "כלל ביטוח"

היום יוכרע האם דנקנר ימשיך לשלוט באיי.די (חדשות 2)

בית המשפט המחוזי בת"א יכריע היום בסוגיית השליטה בתאגיד איי.די.בי . לאחר שבשבוע שעבר דחה בית הדין את מתן ההחלטה בעניין השליטה בקונצרן, צפויה היום להתקבל הכרעה בנוגע להמשך שליטתו של נוחי דנקנר. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית המשפט נדרש להחליט בשבוע שעבר האם תוכרז חברת איי.די.בי כחדלת פירעון לאור היקף החובות המסתכם בכ-9 מיליארד שקלים, או לאפשר לדנקנר ושותפו החדש אלשטיין להמשיך לשלוט בה.

במהלך סוף השבוע העביר דנקנר הצעה משופרת לידי בית המשפט, לאחר ששותפו, אדוארדו אלשטיין, חתם בשישי בערב על כתב התחייבות להעברת כספי ההשקעה באיי.די.בי אחזקות לחשבון לנאמנות. במסגרת "כתב התחייבות" זה התחייבו דנקנר ואלשטיין ל"חיזוק משמעותי של מבנה ההון של איי.די.בי פיתוח", באמצעות גיוס הון מצדם, או דרך צדדים שלישיים, בהיקף של 800 מיליון שקל, זאת בנוסף למכירה של לפחות חצי מאחזקות החברה (55%) בכלל ביטוח.

בתום הדיון ביום חמישי אמר דנקנר לעיתונאים: "ההבנה שלנו היא שנגייס הון לאיי.די.בי פיתוח ו/או נמכור חלק מכלל ביטוח. חלק - הכוונה למחצית". לא רק דנקנר נכח בדיון המשפטי, אלא גם המשקיע, המיליארדר הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין. דנקנר התייחס גם לכך: "העסקה איתו מאוד מאוד רצינית. לא סתם ראיתם את מר אלשטיין בבית המשפט. זה אומר משהו".

במהלך הדיון אמר השופט איתן אורנשטיין: "אני לא משוכנע שאיי.די.בי צודקת. אם תוך חודשים ספורים החברה לא תצליח למכור את ההחזקות בכלל ביטוח - יש עילה לחדלות פירעון. גם הבנקים אומרים בעצמם שהם חושבים שצריך לעשות הסדר, אז איך זה מסתדר עם הטענה שלכם?. זה לא 'קליר קאט', אני לא משוכנע שהחברה צודקת, אתם לא יכולים לומר שחוות דעת המומחה שומטת את הקרקע מתחת לבקשת נציגות האג"ח".

דברי השופט נאמרו בתגובה לדבריו של עו"ד צורי לביא ממשדר ליפא מאיר, שמייצג את איי.די.בי, ואמר כי "דוח המומחה הוא המסמר האחרון בארון המתים של ההליך הזה".

מצד איי.די.בי אחזקות ממשיכים לטעון כי גם החברה האם וגם החברה הבת אי.די.בי פיתוח יכולות לשרת את החוב למרות הערת "עסק חי" שצורפה לדוחות של כל אחת מהחברות. בצד שמנגד, ממשיכות נציגויות מחזיקי האג"ח של איי.די.בי אחזקות ופתוח להביע חוסר אמון ביכולתם של דנקנר ואלשטיין להגיע להסדר אמיתי ודורשות את העברת הבעלות באיי.די.בי לידיהן - דרישה לה דנקנר והבנקים הנושים מתנגדים בתוקף.