דנקנר בתום הדיון בבית המשפט: "כנראה נמכור מחצית מכלל ביטוח"

איש העסקים נוחי דנקנר שוחח עם עיתונאים בתום הדיון בבית המשפט על גורלה של חברת אי די בי. "ההבנה שלנו היא שנגייס הון לאי.די.בי פיתוח, ו/או נמכור מחצית מכלל ביטוח", אמר. ההחלטה - ביום ראשון

הקרב של דנקנר: בבית המשפט המחוזי בתל אביב הסתיים בצהריים הדיון המכריע על עתיד השליטה בקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, שהיקף החובות הכולל שלה עומד על כ-9 מיליארד שקל. "השופט לא החליט כלום", אמר דנקנר לעיתונאים בתום הדיון. "הוא החליט לקבל החלטה ביום ראשון". בית המשפט צפוי לפרסם את החלטתו בתחילת השבוע הבא באם להכריז על אי.די.בי כחדלת פירעון, או לאפשר לדנקנר ושותפו החדש אלשטיין להמשיך לשלוט בה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההבנה שלנו היא שנגייס הון לאי.די.בי פיתוח", אמר דנקנר לעיתונאים, "ו/או נמכור חלק מכלל ביטוח. חלק - הכוונה למחצית". לא רק דנקנר נכח בדיון המשפטי, אלא גם המשקיע, המיליארדר הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין. דנקנר התייחס גם לכך: "העסקה איתו מאוד מאוד רצינית. לא סתם ראיתם את מר אלשטיין בבית המשפט. זה אומר משהו".

במהלך הדיון אמר השופט איתן אורנשטיין: "אני לא משוכנע שאי.די.בי צודקת. אם תוך חודשים ספורים החברה לא תצליח למכור את ההחזקות בכלל ביטוח - יש עילה לחדלות פירעון. גם הבנקים אומרים בעצמם שהם חושבים שצריך לעשות הסדר, אז איך זה מסתדר עם הטענה שלכם?. זה לא 'קליר קאט', אני לא משוכנע שהחברה צודקת, אתם לא יכולים לומר שחוות דעת המומחה שומטת את הקרקע מתחת לבקשת נציגות האג"ח".

את הדברים הוא אמר בתגובה לדבריו של עו"ד צורי לביא ממשדר ליפא מאיר, שמייצג את אי.די.בי, ואמר כי "דוח המומחה הוא המסמר האחרון בארון המתים של ההליך הזה".

"מקווים לטוב"

מחוץ לאולם הדיונים התכנסו הבוקר עשרות עובדי שופרסל, שבאחזקת שנקנר, שהגיעו לתמוך בו. "נוחי אוהבים אותך - אתה מלך העולם!", צעקו העובדים. בזמן שהמיליארדר הארגנטינטי אדוארדו אלשטייין, המשקיע החדש של דנקנר, נכנס לבית המשפט, המפגינים חיבקו אותו.

"אנחנו מקווים לטוב, אני תמיד אופטימי, אבל בית המשפט יכריע", אמר אלשטיין לפני כניסתו לאולם.

ההפגנה מחוץ לביהמ"ש, הבוקר (יוסי זילברמן)

מצד אי.די.בי אחזקות ממשיכים לטעון כי גם החברה האם וגם החברה הבת אי.די.בי פיתוח יכולות לשרת את החוב למרות הערת "עסק חי" שצורפה לדוחות של כל אחת מהחברות. בצד שמנגד, ממשיכות נציגויות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ופתוח להביע חוסר אמון ביכולתם של דנקנר ואלשטיין להגיע להסדר אמיתי ודורשות את העברת הבעלות באי.די.בי לידיהן - דרישה לה דנקנר והבנקים הנושים מתנגדים בתוקף.

השבוע התחייב אלשטיין שיסייע לאיש העסקים הישראלי לצאת מהמשבר עם בעלי אגרות החוב. "אני חושב שההצעה שלנו היא היחידה שתזרים כספים חדשים לחברה", אמר שותפו של דנקנר באי.די.בי במסיבת עיתונאים שכינס בתל אביב. "אנחנו מוכנים להמשיך במלוא הרצינות יש לנו את מקורות המימון הדרושים להתקדם במהירות רבה".

"מטרת הביקור - להבטיח שאנחנו מוכנים להתקדם"

אלשטיין הוסיף כי מדובר בשבוע קריטי, שבו בית המשפט יתכנס להכרעה בסוגייה. "אם הם זקוקים לביטחונות, לא רצינו להיות רחוקים ומטרת הביקור שלי היא רק להבטיח שאנחנו מוכנים להתקדם", אמר אלשטיין. הוא הצהיר כי הוא רציני וכי הכסף מוכן. לא בכדי הודיעו מחזיקי אגרות החוב שהם דוחים את ההצעה המשופרת של דנקנר ואלשטיין וממשיכים במתווה שהוסכם עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. מתווה זה אמור בסופו של דבר להביא להדחתו של דנקנר מהקבוצה.

אחת מהיוזמות העיקריות של הסכם זה היא "קרן יורק" שספגה היום עקיצה בדבריו של שותפו של דנקנר. "בעת משבר רוב האנשים שבאו אליי במשברים שחוויתי רק רצו לקחת את הנכסים הכי טובים בהנחה הגדולה ביותר", סיפר. "אמרתי לנוחי, הדבר הגרוע ביותר שאתה יכול לעשות עכשיו הוא לחלק נכסים בחינם".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבי גלובס