מפגן תמיכה לדנקנר מחוץ לבית המשפט: "מלך העולם"

בית המשפט דן בגורלה של חברת אי די בי - האם דנקנר ימשיך להחזיק בה או שהיא תוכרז כחדלת פירעון. מחוץ לביהמ"ש המחוזי בת"א, מפגינים לטובתו עובדי שופרסל: "אתה מלך העולם". אלשטיין הגיע וזכה לחיבוקים: "מקווים לטוב"

ההפגנה מחוץ לביהמ"ש, הבוקר (יוסי זילברמן)

הקרב של דנקנר: הבוקר מתקיים הדיון המכריע בבית המשפט המחוזי בתל אביב על עתיד השליטה בקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, שהיקף החובות הכולל שלה עומד על כ-9 מיליארד שקל. בית המשפט יכריע אם להכריז עליה כחדלת פירעון, או לאפשר לדנקנר ושותפו החדש להמשיך לשלוט בה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופט איתן אורנשטיין אמר בדיון: "אני לא משוכנע שאי.די.בי צודקת. אם תוך חודשים ספורים החברה לא תצליח למכור את ההחזקות בכלל ביטוח - יש עילה לחדלות פירעון. גם הבנקים אומרים בעצמם שהם חושבים שצריך לעשות הסדר, אז איך זה מסתדר עם הטענה שלכם?. זה לא 'קליר קאט', אני לא משוכנע שהחברה צודקת, אתם לא יכולים לומר שחוות דעת המומחה שומטת את הקרקע מתחת לבקשת נציגות האג"ח".

את הדברים הוא אמר בתגובה לדבריו של עו"ד צורי לביא ממשדר ליפא מאיר, שמייצג את אי.די.בי, ואמר כי "דוח המומחה הוא המסמר האחרון בארון המתים של ההליך הזה".

מחוץ לאולם הדיונים התכנסו עשרות עובדי שופרסל, שבאחזקת שנקנר, שהגיעו לתמוך בו. "נוחי אוהבים אותך - אתה מלך העולם!", צעקו העובדים. בזמן שהמיליארדר הארגנטינטי אדוארדו אלשטייין, המשקיע החדש של דנקנר, נכנס לבית המשפט, המפגינים חיבקו אותו.

"אנחנו מקווים לטוב, אני תמיד אופטימי, אבל בית המשפט יכריע", אמר אלשטיין לפני כניסתו לאולם.

מצד אי.די.בי אחזקות ממשיכים לטעון כי גם החברה האם וגם החברה הבת אי.די.בי פיתוח יכולות לשרת את החוב למרות הערת "עסק חי" שצורפה לדוחות של כל אחת מהחברות. בצד שמנגד, ממשיכות נציגויות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ופתוח להביע חוסר אמון ביכולתם של דנקנר ואלשטיין להגיע להסדר אמיתי ודורשות את העברת הבעלות באי.די.בי לידיהן - דרישה לה דנקנר והבנקים הנושים מתנגדים בתוקף.

השבוע התחייב אלשטיין שיסייע לאיש העסקים הישראלי לצאת מהמשבר עם בעלי אגרות החוב. "אני חושב שההצעה שלנו היא היחידה שתזרים כספים חדשים לחברה", אמר שותפו של דנקנר באי.די.בי במסיבת עיתונאים שכינס בתל אביב. "אנחנו מוכנים להמשיך במלוא הרצינות יש לנו את מקורות המימון הדרושים להתקדם במהירות רבה".

"מטרת הביקור - להבטיח שאנחנו מוכנים להתקדם"

אלשטיין הוסיף כי מדובר בשבוע קריטי, שבו בית המשפט יתכנס להכרעה בסוגייה. "אם הם זקוקים לביטחונות, לא רצינו להיות רחוקים ומטרת הביקור שלי היא רק להבטיח שאנחנו מוכנים להתקדם", אמר אלשטיין. הוא הצהיר כי הוא רציני וכי הכסף מוכן. לא בכדי הודיעו מחזיקי אגרות החוב שהם דוחים את ההצעה המשופרת של דנקנר ואלשטיין וממשיכים במתווה שהוסכם עם מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח. מתווה זה אמור בסופו של דבר להביא להדחתו של דנקנר מהקבוצה.

אחת מהיוזמות העיקריות של הסכם זה היא "קרן יורק" שספגה היום עקיצה בדבריו של שותפו של דנקנר. "בעת משבר רוב האנשים שבאו אליי במשברים שחוויתי רק רצו לקחת את הנכסים הכי טובים בהנחה הגדולה ביותר", סיפר. "אמרתי לנוחי, הדבר הגרוע ביותר שאתה יכול לעשות עכשיו הוא לחלק נכסים בחינם".

"אני מאמין שנוחי אדם טוב"

מי ששידך בין אלשטיין לדנקנר הוא הרב פינטו, המקורב לשניהם. היום סיפר אלשטיין על החברות שנרקמה עם איש העסקים הישראלי. "אני מאמין שהוא אדם טוב מאוד", אמר. "הוא היה מצוי במצב של משבר חמור". הוא ציין כי כששמע את הסיפור הרגיש כי הוא מחוייב לעזור לו. "אני אומר, נוחי, אולי אני אעזור לך ואולי לפעמים אתה תסבול ממני".

אלשטיין מגיע לעזור לא רק בכסף, הוא רוצה להיות נוכח בתהליך קבלת ההחלטות של הקבוצה. גורמים בסביבתו אומרים כי הוא לא הגיע רק להושיע את הקבוצה, הוא גם מתכוון להביא מניסיונו ותפיסת העולם העסקית שלו ולדאוג שתתבטא באופן ברור לקבלת ההחלטות באי.די. בי.

השבוע הכריזו ראשי השלטון המקומי על כנס תמיכה בדנקנר, לאור המשבר אליו נקלע, ולאחר שלדבריהם תרם סכומים גדולים לפריפרייה בשנים האחרונות. "הוא לא אויב העם, הוא איש עסקים שמצוי בקשיים", אמר ראש עיריית שדרות דוד בוסקילה בכנס. בחוץ עשרות הפגינו נגד הכינוס ומתחו ביקורת על התרומות שלטענתם הגיעו מכספי ציבור.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבי גלובס