הוקם ועד עובדי הצעירים הגדול בישראל - במקדונלד'ס

עוד הנהלה של רשת מזון תיאלץ להתמודד עכשיו עם עובדים מאוגדים, והפעם גם צעירים במיוחד. בני הנוער העובדים במקדולנד'ס הקימו ועד ועכשיו הם מצפים להסכם קיבוצי ושכר גבוה יותר

סניף מקדונלד'ס (רויטרס)

שקל תשעים, רק באישור העובדים: אחרי בורגר ראנץ' ורשתות מזון אחרון, גם עובדי מקדונלד'ס התאחדו והודיעו הערב על הקמת ועד עובדים. מדובר בוועד העובדים הגדול ביותר בישראל שמורכב מצעירים ובני נוער.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקמת הוועד הזה התרחשה במהירות, ובעזרת הסתדרות הנוער העובד והלומד ו"הרשת" - הסתדרות הצעירים בישראל. אלפי עובדי הרשת הצטרפו ליוזמה, ועכשיו הם דורשים מההנהלה לחתום על הסכם קיבוצי. לטענת העובדים, בהנהלה לא אהבו את הרעיון וניסו להכשיל אותם במהלך.

"אנחנו אוהבים את מקום העבודה שלנו ומודעים לכך שמדובר ברשת מהמצליחות בישראל ובעולם", אמר דור מאירי בן ה-17, חבר הוועד שמתח ביקורת חריפה על ההנהלה. "בזמן שמשכורות ההנהלה הראשית עולות, אנחנו תמיד נשארים במינימום".

חוד החנית

העובדים המאוגדים דורשים שיפור בתנאי ההעסקה שלהם ובשכרם. הם דרשו מהבעלים של הרשת, עמרי פדן, לשבת עימם למשא ומתן לחתימה על הסכם קיבוצי.

"מקום העבודה שלנו חשוב לנו, ואנחנו נמצאים בו שעות לא מעטות במהלך היום", אמרה קורל שמש, עובדת בת 17 מסניף סינמה סיטי גלילות. "אנחנו מצפים מעמרי פדן שיישב עם נציגות העובדים ויגיע להסכם קיבוצי במהירות".

שי ויינבלום, מהסתדרות הנוער העובד והלומד, אמר כי לעובדי הרשת הצעירים מגיע יחס טוב יותר. "דווקא מקדונלד'ס הם הראשונים שמצופה מהם להיות לחוד החנית גם בכל הקשור לזכויות עובדים", אמר. "אנו מצפים מעמרי פדן לחבק את ההתאגדות החדשה ולהיות מסור לעובדיו, כפי שהוא מסור ללקוחותיו".

בחודשים האחרונים החל "גל" של התאגדויות עובדים ברשתות המזון המהיר והמסעדות. כך קרה לאחרונה בבורגר ראנץ', ברשת אגאדיר, בשיפודי ציפורה ובעוד מספר מסעדות וחברות קייטרינג.

מרשת מקדונלד'ס נמסר בתגובה כי "מאז הקמתה, הרשת מכבדת את זכויות עובדיה הצעירים, ומעולם לא נאלצה להתמודד מול טענות כל שהן מצידם. כמדיניות, אין לנו בעיה שעובדינו ידברו עם מי שיבחרו, אך אנו לא נאפשר קיום אירועים לא חוקיים שיפרו את ההתנהלות הסדירה של המסעדות ויפריעו ללקוחותינו לקבל שירות יעיל".

בהנהלה הוסיפו כי הם "מודעים לניסיונות ההתארגנות של עובדינו, ואין לנו שום כוונה למנוע אותם, אך עד כה לא התייצבה אצלנו שום נציגות עובדים שיש בידה יפויי כוח חוקי. אם וכאשר יהיו, נשב ונשוחח איתם".