תכנית הדיור הממשלתית אושרה: דירות לסטודנטים, שכונות במקום בסיסים

קבינט הדיור אישר תכנית במסגרתה תקודם הקמת שכונות מגורים בשטח מחנות צה"ל באזורי הביקוש, ינתנו הטבות מס ליזמים והרשויות המקומיות יוסמכו לעדכן תכניות כך שיותר פרויקטים להשכרה יהיו זמינים לשיווק. כמו כן יוקצו 1,000 דירות בכל עיר מרכזית לטובת דיור לסטודנטים. לפיד: "המצב חייב להשתנות"

"אנחנו מובילים שינוי". השר לפיד (AP)

קבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד אישר את תכנית הדיור הממשלתית. לטענת משרד האוצר, התכנית תתרום להגדלת היצע הדירות, פיתוח שוק הדירות להשכרה, הסרת חסמי פיתוח ותשתיות והתחדשות עירונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת התכנית אישר הקבינט: קידום תכנית מתאר ארצית להקמת שכונות מגורים בשטח מחנות צה"ל באזורי הביקוש, תכנית לניצול יעיל של קרקע, הטבות מס ליזמים והסמכת הרשויות המקומיות לעדכן תכניות כך שיותר פרויקטים להשכרה יהיו זמינים לשיווק.

בנוסף, כוללת התכנית שיווק של כ-6,000 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח בשנים 2013-2014. בנוסף, ולבקשתו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום, הקבינט ידון ויצביע בשבוע הבא על פרק הפריפריה, צירוף הנגב והגליל לאזורי הביקוש.

"התכנית הממשלתית שאישר הקבינט היום היא חשובה", אמר היום שר האוצר לפיד, "אך המפתח האמיתי לפתרון בעיית הדיור בישראל היא התכנית הלאומית לדיור, שתביא לבנייתן של 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בעשור הקרוב. אנחנו מובילים שינוי. מצבו של שוק הדיור בישראל חייב להשתנות. כדי לעשות זאת יש לשנות סדרי עולם".

במסגרת הפרויקט הלאומי, יוקצו גם 1,000 דירות בכל עיר מרכזית לטובת דיור לסטודנטים. שר הפנים גדעון סער הודיע כי בכוונתו להוביל תיקוני חקיקה שיתרמו להגדלת המלאי התכנוני של יחידות דיור ובכך להאיץ את קצב הבנייה והורדת מחירי הדיור.

אי-הסכמה עדיין ישנה בין השרים בכמה נושאים

"הדיון היום ממחיש כמה חשובה מערכת התכלול בין כל משרדי הממשלה בתחום הדיור", אמר שר הבינוי והשיכון אורי אריאל. "ההצעות הובאו לעיון משרדנו, חלקם קיבלנו וחלקם לא".

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ דרש לשלב את נציגי המשרד להגנת הסביבה בכל וועדות המשנה, כדי שיוכלו להגן על איכות החיים והסביבה. "לא אתן להפוך את החלטות קבינט הדיור למלחמה כנגד ההגנה על הסביבה", אמר. "מי שיבטל את החובה לקיים רגולציה בנושאי איכות הסביבה יכול להחזיר אותנו לכללים של מדינות העולם השלישי".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר עידכן כי יוקצו שני מיליארד שקלים לטובת הסרת חסמים לדיור, באמצעות הקמת תשתיות תחבורה. הדבר יאפשר שיווק של למעלה מ-30 אלף יחידות דיור באזורי ביקוש.