לראשונה: תחנת כוח פרטית בישראל

על תחרות במשק החשמל בישראל מדברים כבר עשרות שנים ודבר לא באמת קורה - אולי עכשיו זה מתחיל להשתנות. בשבוע הבא תונח אבן פינה לתחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל. האם אנחנו בדרך לשינוי הסדר הישן ולתחרות בענף?

במשך 65 שנות קיומה של המדינה המונופול על אספקת החשמל בישראל היה נתון לחברת החשמל. לאחר שנים של עיכובים, דיונים וועדות שעסקו בנושא, בשבוע הבא תונח אבן הפינה לתחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל. האם שוק החשמל בישראל בדרך למהפכה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דליה אנרגיות תהיה תחנת הכוח הפרטית הראשונה בישראל, שתפעל על גז טבעי. עלות בניית התחנה היא שבעה מיליארד שקלים, והיא תמוקם בחבל לכיש. הממשלה לא הסתירה את חשיבות התחנה, ובנייתה הוגדרה כפרויקט תשתיות לאומי. לטקס הנחת אבן הפינה יגיע ככל הנראה גם הנשיא פרס.  

"כמו שהתקשורת נפתחה לתחרות והתחבורה נפתחה לתחרות, כך שוק החשמל ייפתח לתחרות", מבטיח איתן מאיר, מנכ"ל דליה אנרגיות, מפעילת התחנה. "תחרות היא תמיד בריאה, למייצר וללקוח", הוא מוסיף. המדינה דווקא עודדה את שבירת המונופול, באמצעות רשת ביטחון ליצרנית הפרטית. עוד שני מפעלים שונים נמצאים בשלבי הקמה, והם אמורים להוסיף חשמל למשק הישראלי שצורך עוד ועוד חשמל מדי שנה.