הביטוח הלאומי: "הפגיעה בשכבות החלשות קשה יותר"

הביטוח הלאומי פרסם את עמדתו בנוגע לקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה וקובע באופן נחרץ: הגזירות שמתכנן משרד האוצר יביאו לעלייה בעוני. על פי הדוח, שפורסם היום, יירדו הכנסות בקרב העשירונים התחתונים בשעה שבעשירונים העליונים תורגש פגיעה מינימלית

הקיצוץ יביא לעלייה בעוני. ארכיון (חדשות 2)

איך ישפיעו הגזירות על כולנו? על השאלה הזו ניסו לענות במוסד לביטוח לאומי ועל פי סימולציות שנערכו במינהל המחקר של המוסד, עולה כי משפחה ממוצעת בגיל העבודה תאבד במצטבר מאות שקלים מידי חודש בעקבות הגזירות הצפויות בתקציב המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חוקרי הביטוח הלאומי ביצעו ניתוח של שלושת הגזירות המרכזיות כחלק מהתקציב - קיצוץ בקצבת הילדים, העלאת מס ההכנסה באחוז ואת המע"מ באחוז - יביאו לפגיעה בממדי העוני באופן כללי ובחומרת העוני בפרט.

מהסימולציה עולה כי המשפחות החלשות ביותר בישראל צפויות להיפגע מהגזירות. הפגיעה הקטנה ביותר תהיה בהכנסה נטו צפויה בעשירון העליון - ירידה של 1.4%. הפגיעה גדלה ככל שיורדים בעשירונים, ואף הולכת וגדלה בעשירון התחתון - ירידה של 6.5% בהכנסות. המשמעות הינה פגיעה של כמעט פי חמישה בעשירון התחתון בהשוואה לזו של העשירון העליון.

על פי הדוח, עומק העוני, הבודק את הפער הממוצע בין הכנסות העניים לבין קו העוני צפוי לגדול ב5% וחומרת העוני צפויה לגדול ב-11%. המשמעות במספרים - עוד 90 אלף בני אדם יהפכו עניים בהגדרה, מתוכם כ-35 אלף ילדים.

לטענת הביטוח הלאומי, הקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה מהווה צעד מנוגד לצורך של הפחתת ממדי העוני ואי השוויון בעיקר בקרב ילדים. עקב הקיצוץ תגדל תחולת העוני של ילדים ב-4%, בשעה שכבר היום תחולת העוני של ילדים בישראל היא מהגבוהות במדינות ה-OECD. המשמעות של עלייה זו בתחולת העוני היא כאמור תוספת של 35 אלף ילדים, שיצטרפו למעגל העוני.

"לתת": בקרוב יהיו יותר עניים לא עובדים

בעמותת "לתת" מיהרו להגיב על הנתונים האלה, יושב ראש העמותה ערן וינטרוב אמר כי "בקרוב יהיו לנו יותר עניים מקרב העניים העובדים וסיכויי ההיחלצות שלהם עקב אובדן הכנסה, גובה שכר המינימום, העלאת המע"מ והעלייה ביותר המחיה יהיו אפסיים". בעמותה הוסיפו וסיפרו כי כיום כמעט כל ילד חמישי מקרב המשפחות הנזקקות נושר מהלימודים, ו-10% מהילדים העניים קיבצו נדבות.