התקדמות במגעים בין המדינה לתשובה

משרדי הממשלה מעוניינים להגיע לפשרה עם תשובה ונובל אנרג'י, על מנת לא לעכב את פיתוח מאגר לוויתן. על פי הפשרה המסתמנת, תשובה ונובל אנרג'י ימכרו גז ממאגר לוויתן בנפרד ותשובה יידרש למכור את אחזקותיו ב"תמר". עם זאת, נובל אנרג'י תוכל להמשיך להחזיק בחלק מהמאגר

נמצא הפתרום לסוגיית הגז? (AP)

לאן פני מונופול הגז? בשבוע הבא צפוי להיערך שימוע לאיש העסקים יצחק תשובה ולחברת נובל אנרג'י האמריקנית, בו תדרוש המדינה לפרק את המונופול ולמנוע ריכוזיות בשוק הגז. שני הצדדים שואפים להימנע מדיון משפטי ארוך וממושך, שיעכב את פיתוח מאגר "לוויתן" - ולכן מתגבש מתווה של פשרה בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הערב (חמישי) פורסם במהדורה המרכזית מתווה הפשרה המסתמנת, שנדונה במשרדי הממשלה וגם ברשות להגבלים עסקיים בימים האחרונים: יצחק תשובה יידרש למכור את חלקו במאגר "תמר", כפי שכבר הודיעה המדינה וכפי שהסכים תשובה לעשות.

עיקרי הפשרה

השינוי הגדול במתווה, ביחס לעמדת המדינה בתקופה האחרונה, הוא שהחברה האמריקנית נובל אנרג'י תידרש רק לצמצם את אחזקתה במאגר ולא למכור את כל חלקה. השינוי בעמדה נובע מההבנה שהידע הטכני הגדול של החברה הוא נדיר בשוק הבינלאומי ובעיקר בישראל, ולכן היא צריכה להמשיך ולפעול במאגר "תמר".

עוד מוצע במתווה כי דלק של תשובה ונובל אנרג'י יוכלו להמשיך ולהחזיק את לוויתן, אך יידרשו לשווק את הגז בנפרד בישראל. כלומר, חברה ישראלית שתרצה לקנות גז ממאגר לוויתן תוכל לעשות זאת דרך דלק או דרך נובל, ובכך יימנע המונופול. בשלב זה אין עוד הסכמה מפורשת של כל הצדדים, אבל מסתמן כי הצדדים הולכים לכיוון הפשרה. המטרה של שני הצדדים היא לסגור פשרה כבר בשבועות הקרובים. 

האמריקנים דרשו הבהרות על פירוק המונופול

בחודש שעבר החליט סופית דייויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, לפרק את מונופול הגז של איש העסקים יצחק תשובה וחברת נובל אנרג'י. גילה הודיע כי החליט לסגת מהסדר הפשרה ביניהם שקבע כי יוכלו להמשיך ולהחזיק במאגר "לווייתן".

בשוק הגז העריכו כי המהלך צפוי להביא לעיכוב של מספר שנים בפיתוח "לוויתן" ועלול לגרור את ישראל לבוררות בינלאומית מול נובל אנרג'י האמריקאית שפיתחה את מאגרי הגז של ישראל. גורמים בממשל האמריקני שוחחו בחודש שעבר עם בכירים בלשכת נתניהו וביקשו הבהרות על המהלך האחרון של הממונה על ההגבלים העסקיים.

הגורמים האמריקנים הביעו חשש מהעובדה שהמהלך עלול לפגוע בהסכם ייצוא הגז לירדן ואף עלול לאיים על עתיד ההשקעות בישראל. תשובה הציע לממונה על ההגבלים העסקיים כי המאגר יישאר בבעלותו, וכי בתמורה הוא ימכור את אחזקותיו ב"תמר", המאגר הקטן מבין השניים.