פרסום ראשון: עליית מחירי הארנונה – כבר בשנה הקרובה

לא מעט סעיפים בספר התקציב ובחוק ההסדרים המחישו איך כולנו נשלם בקרוב הרבה יותר על מסים, מוצרים ושירותים. אבל סעיף נוסף שמתפרסם הערב לראשונה, והגיע בעקבות סיכום של הממשלה מול הרשויות המקומיות - צפוי להעלות לנו את הארנונה, כבר בשנה הקרובה

העיתונות כולה נוברת בימים אלה במאות העמודים של חוק ההסדרים, במטרה למצוא סעיפים מקוממים שנחבאים מן העין, אך יגיעו בסופו של דבר לכיס של כולנו. "תכנית חיסכון" פרסמה לראשונה סעיף קטן שיגדיל ב-20% את הארנונה שכולנו משלמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסעיף הקטן הזה הוא למעשה ביטול של תקנה שמכונה "מקדם התייעלות". מדובר בתמריץ כספי שניתן לרשויות המקומיות בעבור שיפור תהליכי העבודה והשירות. בזכות התמריץ הזה, הרשויות גרעו עד כה חמישית מהעלייה שתוכננה במחיר הארנונה.

למרות שהעלייה בארנונה נראית מינורית, שכן מדובר בעלייה של 6% במקום 5%, חישוב פשוט מעלה שהעלייה הסופית במחירי הארנונה תכניס לרשויות כ-125 מיליון שקלים רק בשנת 2013. תושבי 15 הרשויות המבוססות - כמו תל אביב, ראש העין, כפר ורדים או מודיעין - ישלמו אפילו יותר, בסך הכל 30 מיליון שקלים יותר.

העלייה הזאת מצטרפת לעלייה המתמדת במחירי הארנונה בישראל: בין השנים 2006 ל-2012 הארנונה שאנחנו משלמים עלתה בשיעור מצטבר של 18.5%. בנוסף בכל שנה, יותר מ-100 רשויות מגישות בקשה למשרד הפנים להעלות את תעריפי הארנונה אפילו יותר.