600 מ' שקלים לנושיו של דנקנר

לאחר הפרסומים בדבר מתווה אי.די.בי פיתוח, נודע כי נושיו של איש העסקים יקבלו במזומן את הסכום, שישולם מקופת הקונצרן - מיד לאחר חתימת ההסכם בין הצדדים. יתרת החוב - 2.8 מיליארד שקלים - תיפרס לשנתיים

ההסכם בין מחזיקי האג"ח בקונצרן אי. די. בי נחשף. מפרטי ההסכם עולה כי הנושים בחברה צפויים לקבל לידיהם 600 מיליון שקלים מיד עם השלמת ההסדר. הנושים יקבלו את יתרת החוב העומדת על 2.8 מיליארד שקלים בפריסה של שנתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההסכם, פריסת יתרת החוב של אי.די.בי. תימשך לאורך 2018-2019. 600 מליון השקלים שיועברו לידי הנושים עם השלמת ההסדר ישולמו מקופת החברה. במקביל הוחלט כי סכום של 1.75 מיליארד שקלים מהחוב יימחקו בתמורה להעברת 90% ממניות התאגיד לידי מחזיקי האג"ח.

מנציגויות האג"ח, הכוללות את אקסלנס, פסגות, גילעד, קרן יורק והפניקס נמסר, כי במסגרת ההסכמות אליהן הגיעו, לאחר ביצוע הסדר החוב תהפוך חברת אי.די.בי פתוח לחברה נסחרת אחת אשר תוחזק על ידי נושי החברות. בהודעה שהעבירו נציגיות האג"ח הבהירו - כי המבנה החדש שלפיו תיבנה אי.די.בי ישרת את כלל הצדדים בהסכם.

נוחי דנקנר עשוי למצוא עצמו מחוץ לקונצרן הענק

גם אם ההסכם המדובר לא ייצא לפועל, לנוחי דנקנר יהיה קשה מאוד להתאושש ממה שקרה בשעות הקטנות של הלילה, במהלך הפגישה בין נציגי האג"ח. שתי נציגויות של שתי החברות הגדולות שהחוב להן נאמד ביותר מ-6 מיליארד שקלים הגיעו ביחד להסדר והחליטו ביחד להשתלט על שתי החברות של דנקנר, לדחוק את רגליו החוצה ולמזג את החברות יחד. בסופו של דבר, שתי החברות תפעלנה תחת השם אי.די.בי פיתוח. על פי כל ההסכמים והתרחישים האפשריים - בכל אחד מהם נוחי דנקנר מוצא את עצמו מחוץ לקונצרן הענק.

מנציגויות האג"ח, הכוללות את אקסלנס, פסגות, גילעד, קרן יורק והפניקס נמסר, כי "במסגרת הסדר החוב שסוכם, 100% מהון המניות של אי.די.בי פתוח יועברו לכלל נושי שתי החברות וכן תיערך הקצאה מחדש של החוב הפיננסי של אי.די.בי פתוח, תוך התאמתו לכושר הפרעון העתידי שלה".

במסגרת המתווה, נציגות אי.די.בי פתוח תעניק למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות 10% ממניות אי.די.בי פתוח, זאת רק אם מחזיקי האג"ח ישתלטו על החברה. בנוסף, 90% ממניות הנציגות של אי.די.בי פתוח יקבלו את 90% הנותרים ממניות אחזקות.

הסדר החוב שעורר סערה

בתחילת החודש שעבר, ספג דנקנר מהלומה לאחר שהגיע במהלך משא ומתן ממושך להסדר חוב עם בנק לאומי במסגרתו ימחוק הבנק 150 מיליון מהחוב האישי לבנק. הסדר החוב הביא לסערה ציבורית נרחבת - והבנק נאלץ לסגת מההסדר.

בעקבות הסערה, הודיע בנק ישראל כי הוא פותח בבדיקת הנושא: "בנק לאומי סבור כי המתווה להסדר החוב של חברת 'גנדן', שאושר על ידי דירקטוריון הבנק לפני מספר חודשים, מהווה את הפתרון הטוב ביותר להשבת החוב לבנק אל מול אלטרנטיבות הפעולה האחרות הקיימות. זאת, בראיית הבנק, בעלי המניות והאינטרס הציבורי", כך מהודעת הבנק.