דנקנר מאבד השליטה באי.די.בי

נציגי אגרות החוב הגיעו לפנות בוקר למתווה הסדר, שלפיו 100% מהון המניות של אי.די.בי פיתוח יועבר לנושי שתי החברות. המשמעות: חברה אחת תהיה בשליטת בעלי החוב וכפי המסתמן - ההסדר אינו כולל את דנקנר

נציגות אג"ח אי.די.בי אחזקות ונציגות אג"ח אי.די.בי פיתוח, המייצגים מחזיקי אג"ח בהיקף כולל של שישה מיליארד שקלים, החליטו לנטוש את מתווה הסדר החוב הקודם שגובש עם בעל השליטה נוחי דנקנר והגיעו הבוקר להסכמות על מתווה להסדר חוב כולל בקבוצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם אם ההסכם המדובר לא ייצא לפועל, לנוחי דנקנר יהיה קשה מאוד להתאושש ממה שקרה בשעות הקטנות של הלילה, במהלך הפגישה בין נציגי האג"ח. שתי נציגויות של שתי החברות הגדולות שהחוב להן נאמד ביותר מ-6 מיליארד שקלים הגיעו ביחד להסדר והחליטו ביחד להשתלט על שתי החברות של דנקנר, לדחוק את רגליו החוצה ולמזג את החברות יחד. בסופו של דבר, שתי החברות תפעלנה תחת השם אי.די.בי פיתוח. על פי כל ההסכמים והתרחישים האפשריים - בכל אחד מהם נוחי דנקנר מוצא את עצמו מחוץ לקונצרן הענק.

מנציגויות האג"ח, הכוללות את אקסלנס, פסגות, גילעד, קרן יורק והפניקס נמסר, כי "במסגרת הסדר החוב שסוכם, 100% מהון המניות של אי.די.בי פתוח יועברו לכלל נושי שתי החברות וכן תיערך הקצאה מחדש של החוב הפיננסי של אי.די.בי פתוח, תוך התאמתו לכושר הפרעון העתידי שלה".

במסגרת המתווה, נציגות אי.די.בי פתוח תעניק למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות 10% ממניות אי.די.בי פתוח, זאת רק אם מחזיקי האג"ח ישתלטו על החברה. בנוסף, 90% ממניות הנציגות של אי.די.בי פתוח יקבלו את 90% הנותרים ממניות אחזקות.

הסדר החוב שעורר סערה

בתחילת החודש שעבר, ספג דנקנר מהלומה לאחר שהגיע במהלך משא ומתן ממושך להסדר חוב עם בנק לאומי במסגרתו ימחוק הבנק 150 מיליון מהחוב האישי לבנק. הסדר החוב הביא לסערה ציבורית נרחבת - והבנק נאלץ לסגת מההסדר.

בעקבות הסערה, הודיע בנק ישראל כי הוא פותח בבדיקת הנושא: "בנק לאומי סבור כי המתווה להסדר החוב של חברת 'גנדן', שאושר על ידי דירקטוריון הבנק לפני מספר חודשים, מהווה את הפתרון הטוב ביותר להשבת החוב לבנק אל מול אלטרנטיבות הפעולה האחרות הקיימות. זאת, בראיית הבנק, בעלי המניות והאינטרס הציבורי", כך מהודעת הבנק.

עם זאת, בחודש שעבר קיבל דנקנר חדשות טובות: לאחר תקופה ארוכה של חוסר ודאות באשר להשקעה אפשרית של אדוארדו אלשטיין באיי.די.בי, חתמו נוחי דנקנר ואלשטיין על הסכם חדש. לפי ההסכם אלשטיין יעביר כ-75 מיליון דולר לאיי.די.בי אחזקות ולגנדן, ולמעשה ישלים את העסקה שנחתמה איתו. לאיי.די.בי אחזקות יועבר סכום הנע סביב 50 מיליון דולר, ולגנדן יועברו כ-20 מיליון דולר. הכסף היה אמור לשמש לפירעון החוב של איי.די.בי למחזיקי אגרות החוב - פרעון שייתכן ולא יתממש בעקבות החלטת נציגויות האג"ח הלילה.