לפיד: "אם אכשל, גם נתניהו ייכשל"

שר האוצר הופיע בוועידת שוק ההון של גלובס והדגיש את שיתוף הפעולה עם ראש הממשלה ואת הגיבוי שהוא מקבל ממנו אל מול הביקורת הקשה על הגזירות. "גם הוא רוצה להצליח ולכן הוא עוזר לי להצליח", אמר. לפיד הודה: "אני לא מצטער שלקחתי את התפקיד". לדבריו, מהלכיו פגעו לו בפופולריות, אך הוא "מקבל את זה באהבה"

מהזירה המדינית בחזרה לזירה הכלכלית: שר האוצר יאיר לפיד התייחס היום בוועידת שוק ההון של "גלובס" ליחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע חצי הביקורת הציבורית בעקבות הגזירות הכלכליות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם אני אכשל, ראש הממשלה ייכשל", אמר לפיד, "אתה לא יכול להיות ראש ממשלה מצליח אם שר האוצר שלך נכשל, כי זה אומר שהכלכלה שלך נכשלה. גם הוא רוצה להצליח ולכן הוא עוזר לי להצליח". לדבריו, ההצלחה להעביר את הקיצוץ הגדול ביותר במדינה ברוב של 21 בעד מול אחד נגד - נעוצה בין היתר בגיבוי של נתניהו. "זה מכריח אותנו לשתף פעולה", הדגיש.

למרות הביקורת הקשה סביב הגזירות לפיד לא מתחרט שלקח את תפקיד שר האוצר. "התרגלתי לתואר שר האוצר. הלכתי לפוליטיקה כי רציתי לשנות. כל חיי הייתי בתקשורת, המקום בו אתה מדבר על מה לא בסדר ובפוליטיקה משנים. אם אתה רוצה באמת לשנות, אתה צריך להיות שר האוצר", הסביר.

"ידי רעדה בזמן הקיצוץ בביטחון"

לפיד אמר שאינו מוטרד מעתידו הפוליטי בעקבות מהלכיו. "כשנכנסתי לפוליטיקה הייתה החלטה אחת שידעתי שאני צריך לעשות עם עצמי", אמר יו"ר יש עתיד. "ידעתי שיהיו לי המון צמתים בהם אצטרך לבחור בין עצמי לבין מה שטוב למדינה". הוא סיפר כי ישב עם אשתו ובנו הבכור והבטיח להם כי בכל צומת ייבחר במדינה. "נכון, זה פוגע בפופולריות שלי ומתקן את מה שצריך תיקון", טען, "אבל אני מקבל את זה באהבה, כי אחרת אני לא ראוי להיות שר אוצר".

לפיד סיפר כי קשה לו עם הקיצוץ שנעשה בתקציב הביטחון. "אני לא מסתובב בעולם גאה בקיצוץ הזה", אמר שר האוצר. "אני גם חבר בקבינט המדיני-ביטחוני וחשוף לכל החומרים שאינם מתפרסמים, ורעדה ידי בזמן הקיצוץ הזה".

הוא טען כי הביקורת הנשמעת על ההחלטה שלא לקצץ בפנסיות של אנשי הביטחון אינה רציונלית. "נכון שמתרגזים על הפנסיות אבל חלק ניכר הביקורת כלפי מגיעה מעולם רגשי שלם של אנשים לגבי התקציב", אמר, "הביקורת צריכה להיות מושתתת על עובדות, והעובדה היא ששנים לא עשו קיצוץ כזה בתקציב הביטחון". לפיד ציין כי זו הפעם הראשונה שבה נעשה קיצוץ כזה ולא נשמעו השמצות הדדיות בין משרד האוצר למשרד הביטחון.  

"מקווה לרשת את נתניהו, אבל לא ממהר"

הבוקר פרש לפיד את משנתו בזירה המדינית. בראיון לניו יורק טיימס אמר כי מצד אחד הוא מתנגד לשינוי מדיניותה של ישראל בשטחים כדי לחזור למשא ומתן, והצהיר שירושלים לא צריכה להיות בירתה של מדינה פלסטינית עתידית. מצד שני הבהיר שהתהליך המדיני ופתרון שתי המדינות חיוני לישראל.

לפיד הודה בראיון שעשרות אלפי יהודים יאלצו יום אחד להתפנות מבתיהם ב"התנחלויות המרוחקות", בגדה המערבית, כהגדרתו, וכינה זאת עובדה "שוברת לב". לדבריו, יש להניח לבעיה הזו לעת עתה, לפעול כעת ליצירת מדינה פלסטינית בחלקים שאינם מיושבים ביהודים, ולשרטט גבולות סופיים בתוך כשלוש, ארבע או חמש שנים. גם את יעדיו בפוליטיקה סימן יו"ר יש עתיד בראיון. "אני מקווה עדיין לרשת את נתניהו, אבל לא ממהר".