תשובה: "ייצוא הגז יכניס 100 מיליארד דולר למדינה"

בצל הביקורת החריפה המוטחת בו, התייחס בעל השליטה בחברת דלק לסוגיית ייצוא הגז הטבעי, ואמר כי "הציבור הישראלי וקופת במדינה הם המרוויחים העיקריים מההצלחות בתחום הזה". תושב קרא למדינה "לעודד את העוסקים בחיפושי הגז בישראל"

אחרי ההפגנות, בעל השליטה בחברת דלק מדבר (חדשות 2)

כיממה לאחר ההפגנות הסוערות מול ביתו שבנתניה, התייחס איש העסקים ובעל השליטה בחברת דלק, יצחק תשובה, לסוגיית ייצוא הגז הטבעי ואמר כי הדבר עתיד להשתלם לקופת המדינה. "הסכום שירוויח המשק הישראלי עומד על כ-100 מיליארד דולר במהלך 20 השנים הבאות", הצהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"על המדינה לעודד את העוסקים בחיפושי הגז בישראל", אמר תשובה במהלך כנס לקוחות עסקיים של בנק מזרחי-טפחות, "ולדאוג לכך שלענף ייכנסו חברות נוספות, מקומיות ובינלאומיות. ככל שיירבו השחקנים - כך ירבו הקידוחים ומדינת ישראל תחזק את מעמדה כשחקן משמעותי בתחום".

תושבה ציין עוד כי "חשוב לזכור, שהכנסות המס מענף הגז, ממסים ותמלוגים - נקבעו על כ-60%, מה שאומר שהציבור הישראלי וקופת במדינה הם המרוויחים העיקריים מההצלחות בתחום הזה".

איש העסקים המותקף המשיך ומנה את היתרונות של ייצוא הגז הטבעי: "יהווה מנוף לפיתוח קשרים בילטראליים בין ישראל למדינות רבות באזור ולפיתוחם של פרויקטים כלכליים משותפים בין ישראל ושכנותיה, עובדה שתחזק משמעותית את כוחה הגיאופוליטי של ישראל". 

אמש: הפגנות ועימותים מול ביתו של תשובה

דבריו של תשובה מגיעים לאחר שאמש נאספו מאות בני אדם מול ביתו בנתניה והפגינו במחאה על הכוונה לייצא הגז הטבעי מישראל. יגאל רמב"ם, אחד ממובילי המחאה החברתית בשנת 2011, שצעד בראש המפגינים, אמר לחדשות 2 באינטרנט: "באנו כאן כדי לזעוק מול ביתו של תשובה, שלא ייתכן שהוא ירוויח כל כך הרבה כסף על חשבונם של האזרחים. הוא שלח לוביסטים בעשרות אלפי שקלים כדי שייודאו שהוא ירוויח כמה שיותר וישאיר כמה שפחות לאזרחים הישראלים".

מיכל שוקרון, מארגון מגמה ירוקה, הצטרפה לדבריו של חברהּ למחאה, ואמרה: "תשובה הוא אמנם לא הכתובת היחידה, מדובר במאות של מיליוני שקלים שנלקח ממשאבי הציבור היישר לידיים פרטיות והיישר למדינות אחרות מבלי שיוודאו קודם כי לאזרחי ישראל יש מספיק גז לא ל-25 השנים הקרובות, אלא ל-50 השנים הקרובות".

במטה המאבק לשמירה על הגז הישראלי טוענים כי יצחק תשובה וגדעון תדמור מטעים את הציבור בכל הנוגע לייצוא הגז. "לא זו בלבד שהמדינה לא תרווחי מייצוא הגז אלא שהדבר יסב בשנים הבאות למשק הישראלי נזק ישיר של 600 מיליארד דולר. אם יאושר הייצוא כפי שדורש תשובה, כל אחד מאזרחי ישראל יאלצו לשלם מכיסו אלפי שקלים בשנה לרכישת דלקים חלופיים - בעוד שהגז הישראלי ישמש את אזרחיהן של מדינות זרות. למעשה, עד הסוף העשור הנוכחי קופת המדינה כמעט ולא תראה הכנסות מהגז הטבעי, בעוד שכיסיו של מר תשובה וידידיו בעלי הבנקים ממשיכים לתפוח. הגיעה העת להפסיק את הפארסה ולהביא את סוגיית הייצוא לדיון שקוף ולהכרעת הכנסת", אומרים במטה המאבק.