השר בנט נגד הנמלים: "אסור להיכנע לאיומים כוחניים"

המאבק ברפורמה בנמלים מתלהט: שר הכלכלה נפתלי בנט פרסם היום פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו תקף את יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אלון חסן, שיצא נגדו עקב ההחלטה על החלת רפורמה בענף הנמלים. "הוועדים אולי חזקים, אבל לא צודקים. אסור להירתע לאיומים הכוחניים שלהם"

"חצי מהעם משלם את המחיר". השר בנט (פייסבוק)

המאבק ברפורמת הנמלים מחריף: יממה לאחר שיו"ר ועד עובדי נמל אשדוד תקף בחריפות את שר הכלכלה נפתלי בנט על כוונתו לחולל רפורמה בענף ולפתוח אותו לתחרות, השר בנט לא נשאר חייב - ותוקף בחזרה. בפוסט שפרסם היום בעמוד הפייסבוק שלו, ענה שר הכלכלה ליו"ר הוועד אלון חסן. בתשובתו התייחס השר בנט למצב הכלכלי של למעלה ממחצית מאזרחי ישראל שלדבריו, מרוויחים פחות מ-6,600 ₪ בחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

"6,600 שקלים זה השכר החציוני בישראל. חצי מהציבור בישראל מרוויח פחות מזה", כתב בנט. "אותם אנשים צריכים לשכור מזה דירה, לאכול, לנוע ממקום למקום, לתת חינוך לילדים ועוד. אותו חצי מהציבור משלם מחירים יקרים מאוד כיום במוצרים בשל אי-יעילות של הנמלים", הבהיר שר הכלכלה.

אותם אנשים שהשר בנט כינה "אנשי ה-6,600", משלמים את המחיר על שביתות בנמל שבעקבותיהן ספינות ממתינות להיכנס ונגרם נזק של כמיליון שקלים ליום לקופת המדינה - כך לדבריו. "הם משלמים את המחיר כי הריבה יקרה יותר, מחברות הלימודים יקרות יותר, הדירות יקרות יותר. המוצרים בישראל יקרים, אז אנשי ה-6,600 שקלים קונים פחות", כתב בנט. לדבריו, המצב הזה נגרם לא רק בגלל הנמלים, אלא בגלל קיומם של מונופולים המהווים מוקדי כוח שחונקים את המגזר הציבורי.

"הוועדים חזקים, אבל אסור לנו להיכנע"

בפוסט שפירסם התייחס שר הכלכלה גם לגזירות תקציב המדינה החדש שאושר השבוע בממשלה. "התקציב הנוכחי הוא קשה והכרחי על מנת לסגור את הגירעון, כדי שעם ישראל לא יגיע לפשיטת רגל. אבל הוא לא מספיק. עכשיו הממשלה חייבת להכניס ידיים ולבצע את שינויי העומק האמיתיים: שבירת המונופולים והריכוזיות, רפורמת אמת במגזר הציבורי ופתיחת תחרות גם כנגד רצונם של הוועדים החזקים ביותר במשק", הוסיף בנט.

בנט התייחס להחלטה שהתקבלה אתמול על יצירת תחרות בנמלים וטען כי אם צעד כזה וצעדים נוספים כמותו לא יתבצעו - הממשלה תחטא לחצי מעם ישראל, שאלו הם "אנשי ה-6,600". "זה הצעד הראשון בדרך ארוכה. כאשר התחרות תמומש, כל יבואן ויצואן יוכל לבחור היכן להעביר את הסחורה שלו, לפי מהירות השירות ואיכותה ולפי המחיר. מחירי מוצרים ירדו ועם ישראל ירוויח", הבהיר בנט.

בסיום דבריו קרא שר הכלכלה לא להירתע מאיומים כוחניים של הוועדים החזקים. "הם חזקים, אבל לא צודקים. לעומתם, אנשי ה-6,600 לא יכולים לשבות כי אין להם זמן להרים את הראש. הם אולי חלשים, אבל הם צודקים. בחרו בנו בשביל לדאוג להם והם עומדים מול עיניי כל הזמן", סיכם בנט.

ההשתלחות שהחלה את המאבק ברשת: "בנט, אתה בלוף!"

"בנט, אתה בלוף!". יו"ר הוועד חסן (חדשות 2)
הפוסט שהעלה אתמול לפייסבוק שר הכלכלה נפתלי בנט היה זה שהתחיל את הסערה. אמש עדכן שר הכלכלה את חבריו בפייסבוק כי הממונה על ההגבלים העסקיים מתכוון להכריז על נמלי חיפה ואשדוד כקבוצות ריכוז בכפוף לשימוע. משמעות המהלך היא שלמעשה תיווצר תחרות בנמלים. "זהו צעד אמיץ וחשוב ביותר", הבהיר אמש בנט. "ייקח מספר שנים עד שכולנו נרגיש במשמעות: שירות משופר, תפעול מהיר יותר, עלויות נמוכות יותר - וכל זה יוביל להורדת מחירים בכלכלה", הוסיף.

בתגובה לדברים תקף אותו יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אלון חסן: "בנט אתה בלוף! אין לך מושג מה אתה מקשקש, אתה שר פופוליסט שמשמיע לציבור שטויות", השתלח. "במקום לבלבל את המוח תלמד מה זה נמלים, תלמד קודם דרך ארץ. עוד לא התיישבת על הכיסא ואתה מכריז הכרזות. בנט, אתה שר קטן", קינח יו"ר הוועד.