לפיד: "הלכנו לקצץ למעמד הביניים רק בסוף"

שר האוצר יאיר לפיד התייצב היום לשיחת צ'אט חי עם גולשי עמוד הפייסבוק שלו, בו ענה לשאלות וטענות שהופנו כלפיו על רקע סערת הקיצוצים בתקציב המדינה. לפיד טען כי הקיצוצים פוגעים קודם כל במעמדות החזקים יותר והוסיף "אנו דואגים שמעמד הבניניים לא יהיה הכתובת כל פעם, שלא יהפוך למעמד העניים"

שר האוצר החדש סופג בימים האחרונים ביקורת חסרת תקדים סביב הגזירות והקיצוצים שנכללו בתקציב המדינה לשנים 2013-2014. בתגובה למחאה הציבורת הגוברת הוא התייצב היום לצ'אט חי עם גולשי עמוד הפייסבוק שלו ובו השיב לשאלות הגולשים והבטיח שוב "אלה לא גזירות - אלה תיקונים. והם יבוטלו תוך פחות משנתיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איפה הכסף?", שאל אחד הגולשים בשיחה האינטרנטית, ונדמה שרוב התגובות נקטו ברוח דומה. לפיד ענה רק "בינתיים מצאנו איפה אין כסף, ואנחנו עובדים על לפתור את זה". משם הוא המשיך להגיב - "הדרך היא ללכת לתוך המקומות הבריאים במשק, לפתור את הבעיה הראשונית, וכשנצא מהצד השני נוכל לדואג לזה שהכסף יחזור לאנשים. הגזירות הם לא לתמיד".

"אני לא כופר בזה שאנשים כועסים ומאוכזבים. אני מקבל את זה באהבה והבנה, ואין דרך להמנע מזה. אבל בפעם הראשונה לקחו גם לחרדים, וגם לעשירים. מה זה השיווין בנטל? לדאוג למעמד הביניים. ריכוזיות מה זה? להוריד מחירים ולדאוג למעמד הביניים. להתייאש ולהיות אומללים זו לא מדיניות. בפעם הראשונה לוקחים גם מהוועדים הגדולים. כל זה מיועד לטובתך. כל שקל שנביא משם יושקע במעמד הביניים הישראלי. זה קורה ויקרה הרבה יותר מהר ממה שאת חושבת", ענה לגולשת בשם יעל.

אחת התגובות נוסחה באופן עדין מעט פחות. "שקרן תתפטר", הקריא לפיד את התגובה שנכתבה לעברו, "אתה לא ראוי להיות שר האוצר, מזל שלא בחרתי בך, חתיכת אפס. תקצץ מהשכר שלך ושל כל השקרנים שיושבים איתך בממשלה". לפיד השיב לה מנגד - "יש לך הזדמנות לדבר, שר האוצר יושב בפעם הראשונה ואפשר להפנות אליו שאלות, אז את בוחרת לקלל?". "בפעם הראשונה אי פעם קיצצתי 10 אחוז משכר הח"כים והשרים", הוסיף לפיד וטען, "העובדות לא נכונות. ומה יצא לך מזה שקיללת?".

"גם אותי מרגיזות תספורות לבעלי ההון"

"בפעם הראשונה הלכנו למעמד הביניים אחרונים", המשיך לפיד בתגובה לגולש אחר, "הלכנו לעשירים. הלכנו לוועדים הוצאנו מיליארד וחצי שקל מההסתדרות. שינינו את חוקי המשחק בדבר הזה. אנחנו דואגים שמעמד הבניניים לא יהיה הכתובת כל פעם, ושלא יהפוך למעמד העניים, שתהיה הנהגה אמיתית". "אני מכיר בזה שזה כואב כשמעלים מיסים", הוסיף שר האוצר, "זה יעבור תוך שנה-שנה וחצי, יש לזה ערך כלכלי וחברתי ומעמד הביניים הישראלי האמיתי יודע שמי שהבטיח לשמור עליו ישמור עליו".

לא מעט חרדים ואברכים בחרו גם הם להפנות ללפיד שאלות וטענו כי הוא נוטה להכליל אותם ולטעון שלא בצדק שמדובר בציבור שאינו עובד. "קודם כל אני שמח על כל חרדי שעובד", השיב לפיד לאחד הגולשים, "זה מוציא אתכם ממעגל העוני. סטטיסטית למרבה הצער אתה טועה. רוב הגברים החרדים לא עובדים. צריכים להוציא אותם לשוק העבודה ולצבא כדי שיהיו חלק מהחברה הישראלית. כל מחקר כלכלי שמונח לפני מוכיח שוב ושוב את אותו הדבר", הוסיף לפיד, "אם לא נכניס את הגבר והאישה החרדיים לשוק הכלכלה הישראלי, מדינת ישראל לא תוכל להמשיך לשאת בעול הזה".

"זה פחות משנתיים", טען לפיד באשר לקיצוצים. "אני אומר שזה ייקח פחות, וככל שנוציא אותו מהבוץ נוכל לבטל עוד ועוד תיקונים שעשינו כרגע, אלה לא גזירות, אלא תיקונים".

תגובות אחרות קראו ללפיד לקצץ מהשכבות החזקות יותר ובעלי ההון. "מה זה לקצץ מהעשירון העליון ומהטייקונים?", שאל שר האוצר, "גם אותי מרגיזות תספורות והסדרי מיסים מופלגים, אבל אנחנו לא רוצים לחזור למדינה סוציאליסטית", אמר לפיד. "הסוציאליזם לא הצליח בשום מקום בעולם. אנחנו צריכים מגזר עסקי חזק. אנשים התרעמו גם על תנאים מופלגים לכאורה שהמדינה נתנה לאינטל. "אינטל דאגה שעיר אחת תתרומם לשמיים ויקרו בה רק דברים טובים", טען שר האוצר והוסיף, "כשאינטל רצתה לפתוח מפעל בבית שאן, פתחו את המפעל באירלנד, ועכשיו לאירים יש עבודה. לא צריכים לרדוף את המגזר העסקי, אלא לעודד אותו לפתוח עוד".