ויקי קנפו: "עכשיו מעמד הביניים מבין שצדקתי"

הפעילה החברתית שלחמה בתקציב של האוצר בעבר נתניהו, מותחת ביקורת נוקבת נגד הגזירות. "לפיד מדקלם את המשפטים של נתניהו", היא מבהירה. "הוא טמן לו פח כשמינה אותו לשר האוצר - ואנחנו משלמים". לדבריה, מעמד הביניים מכה כיום על חטא לאחר שהתייחס בזלזול למחאתה לפני כעשור

על רקע הדיונים בממשלה לאישור תכנית הגזירות שמתכנן האוצר, נזכרת ויקי קנפו, האישה שהפכה לסמל המחאה נגד התכנית שהונהגה לפני עשור על ידי נתניהו שכיהן אז כשר אוצר, בסערה שחוללה. "ביבי נשאר עדיין אותו ביבי", אמרה היום בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קנפו, אם חד הורית ממצפה רמון, התפרסמה בזכות צעדת המחאה אליה יצאה מביתה במצפה רמון למשרדי הממשלה בירושלים - שם הקימה מאהל מחאה. היום היא טוענת כי אמירותיו של לפיד, הן בעצם באות מפיו של ראש הממשלה נתניהו, שנוהג לדבריה "להתעלל" באזרחי המדינה.

"אני אמנם לא פוליטיקאית, אך אני מכירה את כל התרגילים", אמרה. "דבר אחד ברור לי - הדברים שלפיד אומר בנוגע לגירעון הם למעשה ציטוט מפיו של נתניהו. האזרחים צריכים לדעת שנתניהו הוא זה ששלט וימשיך לשלוט בכלכלה הישראלית, כל עוד הוא בכנסת".

קנפו, שיצאה אז מביתה כשדגל ישראל בידה, סבורה שנתניהו טמן פח ללפיד, והוא עושה הכל כדי להכשילו בתפקידו. "נתניהו מבין את האיום שלפיד מהווה עבורו - גם מבחינה פוליטית", היא טוענת. "כל מהלכיו, בהם גם מינויו של לפיד חסר הניסיון לשר האוצר נועדו בסופו של דבר להביא לסיום דרכו".

הבעיה של החלשים, הפכה לבעיה של כולם

קנפו נזכרת בימים שבה הגדירו אותה כנציגת החלשים, הזועקים נגד הממשלה. היום, לטענתה, כלל הציבור מכה על החטא הגדול. "ב-2003 כולם זלזלו בי", היא משחזרת. "העדיפו להתייחס אלי כאל 'ההיא מהמעמד הנמוך שלא עובדת', אבל למעשה, זאת היתה בכייה לדורות. אני לא רוצה לשמוח לאיד, אבל עכשיו מעמד הביניים מבין שצדקתי. היום כולם סובלים בגלל אותן הסיבות שבגללן יצאתי לצעדה".

היא לא "קונה" לדבריה, את ההסברים של לפיד בנוגע לגירעון ובצורך לצמצמו. לטענתה, הציבור מאס באמירות החוזרות שלו ושל מנהיגים אחרים שהבטיחו כי ידאגו לכיסם של אזרחי ישראל, אך למעשה ממשיכים במדיניות של גזירות. "אף אחד כבר לא יכול לשמוע את המשפטים הללו", אומרת קנפו. "כולם יודעים שישנם שומנים שניתן לקחת מהם בכדי לכסות את הגירעונות. אך הפוליטיקאים ממשיכים בספינים ובשחיתויות ובמקביל מושיטים את היד לכיס של הציבור הרעב בישראל".

"אולי עוד אחזור לרחובות"

"אני רואה איך המחאה מתחילה להתחמם שוב ומתה לחזור להפגין", טוענת קנפו. יחד עם זאת, היא אינה ששה ליטול בשנית את שלטי המחאה. "אני 'בוערת' לצאת ולהלהיט את כולם, אך אני יודעת שהעם בישראל הוא קטן אמונה ולא יכול להחזיק מחאה אמיתית". על אף הדיווחים על עשרות אלפי המפגינים שהציפו את הרחובות בסוף השבוע האחרון, קנפו טוענת כי הציבור בישראל אינו בנוי למחאות של ממש.

"ההפגנות שראינו כאן ב-2011 היו סוג של קרנבל", אמרה. "כולם באו לראות הופעה של שלמה ארצי וחזרו הביתה. כדי שיהיה כאן שינוי אמיתי, צריך לצאת לרחובות ולהיות תקיפים. אני לא מטיפה חלילה לאלימות, אך ברור לי שכדי שדברים יזוזו, אסור לנו לעזוב את הרחובות".

בנוסף, קנפו טוענת כי היא, כמו גם ישראלים רבים אחרים, מפחדת לשוב לרחובות מחשש למקום עבודתה. "כיום אני מתפרנסת בכבוד, אבל אני עדין לא יכולה להגדיר את עצמה כ'מעמד הביניים'", אמרה. "אני עושה הכל כדי לשמור על מקומי ולהשאיר את הראש מעל המים. אבל לעולם לא אשכח את המקום ממנו באתי ואני מרגישה שאני חייבת לסייע לאחרים. אולי ביום מן הימים עוד אחזור לרחובות - כי חייבים לייצר כאן שינוי".