לפיד ב-2005: "לאנשים אין מספיק כסף לאוכל"

שמונה שנים לפני שהפך לשר האוצר ועומד בפני גל של ביקורת חריפה נגד תכנית הגזירות שגיבש, הצטלם יאיר לפיד לסרטון הקורא לתרום מזון לנזקקים. בסרטון מאשים לפיד כי מוסדות המדינה מפקירים את העניים ואומר: "מי שמשתכר שכר מינימום לא יכול להרשות לעצמו אוכל"

המדינה לא מטפלת בעניים". יאיר לפיד (חדשות 2)

על רקע תכנית הגזירות הכלכליות והביקורת החריפה נגד שר האוצר, כובש בימים אלה את הרשת סרטון שצולם ב-2005, שבו נראה יאיר לפיד כשהוא קורא להעניק תרומות לעניים ולרעבים בישראל. אמש הפגינו אלפי בני אדם בתל אביב נגד המדיניות הכלכלית של לפיד, שפוגעת לדבריהם בחלשים. כעת מתברר כי לפני שמונה שנים הייתה ללפיד ביקורת נוקבת על המדינה, שלדבריו מפקירה את העניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צפון בסרטון של יאיר לפיד מ-2005:

את מצוקת העוני בחר לפיד להדגיש באמצעות מה שכינה "חישוב הפלאפל": "שכר המינימום הוא 3,335 שקלים בחודש. זה מה שמרוויחים פה מאות אלפי אנשים", הוא אומר בסרטון. "אז משפחה ישראלית רגילה - אבא, אמא ושלושה ילדים - מבינים שהם לא יכולים לחיות מזה ומחליטים שהם יעזבו את הבית, ימכרו את האוטו, יגורו באוהל ויאכלו רק את האוכל הכי בסיסי והכי זול שיש: פלאפל".

לאחר מכן עורך לפיד חישוב של עלות האוכל לאותה משפחה פיקטיבית: "מנה פלאפל עולה עשרה שקלים. עזבו מנה, חצי מנה - חמישה שקלים. שתייה גם חמישה שקלים. ביחד זה עשרה שקלים, כפול חמישה אנשים - 50 שקלים לארוחה לא משביעה במיוחד. שלוש פעמים ביום, 31 ימים בחודש - זה יוצא 4,650 שקלים בחודש. תסמכו עליי, עשיתי את החשבון".

המחאה נגד הגזירות אמש, ת"א (עזרי עמרם, חדשות 2)

"המדינה לא מטפלת בעניים"

"אז אם אתה גר באוהל, בלי נסיעות, בלי ספרי לימוד, בלי מחברות, בלי בגדים, בלי צעצועים, בלי כלום - זה עדיין עולה הרבה יותר משכר המינימום בחודש", אומר לפיד בסרטון. "אתה לא יכול להרשות לעצמך את הדבר הכי בסיסי בעולם: אוכל. אי אפשר לחיות ככה".

"מדינת ישראל מחזיקה בשיא עולמי בילדים עניים בקרב המדינות המפותחות", אומר מי שעתיד להיות 8 שנים לאחר מכן שר האוצר ולגבש תכנית גזירות כואבת במיוחד. "אם אתה לא יכול להרשות לעצמך חצי מנה פלאפל - אתה גם לא תלמד, לא תצא מהמעגל, לא תמצא עבודה ותישאר עני", הוא אומר. "אתה נולדת עני, אתה תהיה עני ואתה תמות עני. זה כל מה שתהיה בחיים".

בשלב זה קורא לפיד לאזרחי ישראל לתרום מזון למשפחות נזקקות לקראת ראש השנה ותוקף את מוסדות הרווחה: "בשנה שעברה אתם האכלתם אותם - לא משרד הרווחה, לא הממשלה, לא הביטוח הלאומי" הוא אומר. "זה לא בסדר לפנות אליכם, אתם לא אשמים, אבל אין לנו למי לפנות. אני מסכים שהמדינה הייתה צריכה לטפל בזה, אבל היא לא עושה את זה".