לפיד: "לא אהרוס את הכלכלה הישראלית בשביל שיפסיקו לכתוב דברים רעים בפייסבוק"

בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" אומר שר האוצר לפיד כי לא יירתע מחידוש המחאה והביקורת נגדו ברשת החברתית ומדגיש: "אוציא את כלכלת ישראל מהבוץ אליו נקלעה". צפו בריאיון המלא

הסערה סביב תכנית הגזירות המתוכננות בתקציב המדינה מאיימת להשיב את המחאה החברתית לרחובות ישראל כבר במוצאי השבת הקרובה. על רקע ביקורת חסרת תקדים, מתפנה שר האוצר יאיר לפיד להגיב לטענות לפיהן זנח את מעמד הביניים. בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" הוא מבטיח: "אוציא את המשק מהבוץ אליו הוא נקלע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש דבר אחד שמעמד הביניים הישראלי לא יכול להרשות לעצמו, וזה שהכלכלה הישראלית תתמוטט", מזהיר לפיד, "כי אז באמת לא יהיה לו אוברדראפט ולא תהיה לו משכנתא, כי לא תהיה לו דירה".

"יכולתי, פוליטית, לא לעשות כלום. יכולתי להגיד - 'חבר'ה, עשו גירעון לפניי, גם אני רוצה לעשות גירעון'. בחרתי לעשות את הבחירה האחראית כי זה התפקיד שלי", הוא אומר. "אני רוצה להדגיש שזה יהיה מהר. הכלכלה הישראלית תצא מהבוץ שבו היא נמצאת כרגע. זה לא ייקח המון זמן וזה מה שצריך לעשות".

"אוציא את המשק מהבוץ". לפיד בריאיון (חדשות 2)

"לא להבהיל את המגזר העסקי"

במהלך הריאיון נשאל לפיד האם ייתכן שחוסר ההבנה הכלכלי וחוסר הניסיון הפוליטי שלו מעמידים את כלכלת ישראל בסכנה. "אני חושב שמה שצריך בתפקיד הזה קודם כל זה לדעת מה היא תפיסת העולם שלך ומה אתה רוצה שיקרה במדינה", הוא אומר. "אני מוקף בכלכלנים הטובים ביותר במדינה, עובד מולם ומתייעץ איתם. הם יודעים אחר כך לקחת את תפיסת העולם הזאת, שמעמידה במרכז את האנשים העובדים, ולנסח אותה כעבודה כלכלית. התפקיד של שר האוצר זה לא להפוך לכלכלן".

שר האוצר חזר על דבריו ממסיבת העיתונאים שקיים עם עיני לפני מספר ימים, לפינם לראשונה מזה שנים, התקציב שנוסח אינו פוגע רק במעמד הביניים. "אני לא כופר בכעס ובצער של מעמד הביניים על הפגיעה, אבל אנחנו עושים דברים נוספים - משנים את חוק עידוד השקעות הון, מס החברות עולה. אנחנו הולכים על כל נושא התחרותיות, שמיים פתוחים. פעם ראשונה שאומרים - 'אנחנו הולכים גם לאלה שנחשבו למחוברים'".

"אני לא סוציאליסט", מבהיר לפיד בתגובה לטענה לפיה עשירים יסבלו הרבה פחות מהתקציב החדש. "אני לא חושב שאנחנו צריכים להבהיל את כל המגזר העסקי. אני מכיר את התיאוריה שאומרת - בוא ניקח מהעשירים. אין שום מקום בעולם שזה הצליח. אני לא אהרוס את הכלכלה הישראלית בשביל שיפסיקו לכתוב דברים רעים בפייסבוק. זה מעשה לא אחראי. אני נחוש לדאוג לזה שייעשו הדברים הנכונים, גם אם הם לא פופולריים, כי זה התפקיד שלי".

"אנשים כועסים בצדק"

שר האוצר התייחס גם לביקורת הנרחבת שנמתחה נגדו בימים האחרונים, מאז הוכרזו הגזירות החדשות: "אני מסתכל על עמוד הפייסבוק שלי כל יום ואומרים עלי שם עכשיו דברים רעים. אנשים כועסים בצדק. אני לא אכנס איתם לשאלה למה זה מופנה אלי. הם צריכים לכעוס על מישהו, אני כרגע יושב בתפקיד - זה בא עם הג'וב".

בתגובה לטענה שנשמעה נגדו, לפיה הונה את ציבור הבוחרים שלו, אמר לפיד: "החיים לא נגמרים בשבוע הבא. הבטחתי ואקיים. אני שר אוצר חודש וחצי בסך הכל. אני אוציא את המשק הזה מהבוץ שלתוכו נקלע. זה יקרה הרבה יותר מהר ממה שאנשים חושבים. יכולתי לא לפגוע בבוחרים שלי, אבל החלטתי שגם הם לא יהיו חסינים, מפני שזו התנהגות אחראית".

הגיעו להסכם. עיני ולפיד (חדשות 2)

"לא הולכים למלחמה כשאתה יודע שאתה יכול להימנע ממלחמה, בייחוד כשהיא מזיקה עוד יותר לכלכלה הישראלית", אמר לפיד על ההסכם שגובש עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני. "שום דבר לא ירד מהשולחן. מדברים על חברת החשמל, מדברים על הנמלים הגדולים. הוועדים הגדולים צריכים לדעת שאנחנו נדבר על הכל". לפיד טוען כי לא נבהל מהאיומים להשבית את המשק וכי מדובר היה במשא ומתן מסובך. "בסופו של דבר ציבור העובדים בישראל, שגם נפגע מכל הגזירות, שם את היד בכיס ונתן למדינת ישראל צ'ק על מיליארד וחצי שקל כדי לעזור לה בשעתה הקשה", אמר.

לפיד על המחאה: "מפגינים נגד עצמכם" 

"אני מתאפק לא ללבוש שוב את הטי-שירט השחור, לצאת לכיכר עם המגפון ולשאול אותם נגד מי אתם מפגינים?", אמר לפיד לאחר קיתונות הביקורת שספג בימים האחרונים. "אתם מפגינים כדי לאבד את מקום העבודה שלכם? כדי שהדירה שלכם תהיה שווה חצי? כדי שהכלכלה סביבכם תתמוטט? אתם מפגינים נגד עצמכם. זה חסר היגיון". לדברי לפיד, "הלכתי לרחובות כשחשבתי שהכלכלה מנוהלת בצורה לא אחראית. עכשיו היא מנוהלת בצורה אחראית".

מפגינה נגד עצמה? דפני ליף (עודד קרני, mako)

לפיד התייחס לטענות לפיהן רה"מ הוא המרוויח העיקרי מהאש המופנית כלפי שר האוצר ודחה אותן על הסף. "אני לא קונה תיאוריות קונספירציה. אני לא אדם כזה תמים. אני לא חושב שעם 19 מנדטים היה אפשר לכפות עלי להיות במשרד שאני לא רוצה".

לסיום דיבר לפיד על הצהרותיו לאחר הבחירות, לפיהן בכוונתו לרוץ לראשות הממשלה בקדנציה הבאה: "אני לא מתמודד עכשיו. אין בחירות באופק וגם לא יהיו כל עוד זה תלוי בי, כי אנחנו מתחילים עכשיו תהליכים שלוקחים זמן. אני רוצה ליהנות יחד עם הציבור הישראלי מהפירות שכל כל מה שאנחנו עושים עכשיו".

סערת הגזירות - הסיקור המלא:

מחאת התקציב: תלמידים הגיעו בשחור

הפגנה מול בית לפיד: "תתפטר"

מחצית מהציבור: מינוי לפיד - טעות

פישר על תכנית לפיד: "אמיצה"

לפיד החזיר את ליף לרחובות: "גומרים אותנו"

לפיד: "אני מבין את הכעס - בסוף נוריד את יוקר המחייה"

יוזמה ברשת: אנלייק לשר האוצר לפיד

מחאה נגד לפיד: "לא סופר אותנו"