פישר על תכנית התקציב של לפיד: "אמיצה"

אחרי שראש הממשלה העניק גיבוי לשר האוצר, מקבל לפיד רוח גבית גם מנגיד בנק ישראל סטנלי פישר לתכנית הגזירות והקיצוצים שגיבש. הנגיד אמר כי התכנית הכלכלית שהציג לפיד "תביא להשבת המסגרת התקציבית לתוואי אחראי", אך עם זאת הוסיף כי כל משק בית בישראל ייפגע מהגזירות

"כל הציבור יישא בנטל". פישר (רויטרס)

לאחר הביקורות החריפות מכל עבר נגד תכנית התקציב של שר האוצר, הכוללת קיצוצים נרחבים בכל ענפי המשק, זוכה לפיד לתמיכה מנגיד בנק ישראל סטנלי פישר. "בעוד שהתכנית מורכבת וכוללת צעדים רבים, הן בצד ההוצאות והן בצד ההכנסות של הממשלה, הרי שהיא מהווה תכנית אמיצה", אמר פישר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנגיד הסביר כי הצעדים הכלולים בתכנית יביאו להשבת המסגרת התקציבית לתוואי אחראי. "תוואי התכנית ימנע אובדן שליטה על התקציב ויחזיר בסופו של דבר את המשק למגמה של הפחתת נטל החוב ביחס לתוצר, ולכן מדובר בתכנית חשובה ואחראית", אמר פישר.

בנוגע לקיצוץ הצפוי בתקציב הביטחון, ציין פישר כי ההחלטה לגביו נתונה בידי הממשלה. "זו חובתה של הממשלה להבטיח את ביטחון אזרחיה", אמר פישר, "אולם יש לעשות זאת תוך שמירה על המסגרת הכוללת שעליה החליטה הממשלה".

"תכנית אמיצה". לפיד (AP)

"כל הציבור יישא בנטל"

הנגיד הוסיף כי "כפי שאמרתי כאשר הבעתי תמיכה בהחלטה להעמיד את הגירעון בשנת 2014 על 3%, החלטה זו מחייבת צעדים כואבים. מטבע הדברים, הציבור הרחב מרגיש בעיקר את הפגיעה שכל משק בית בישראל יחווה כתוצאה מיישום התכנית. עם זאת, חשוב לזכור, שלא ניתן לעמוד באתגר התקציבי מולו אנו ניצבים תוך התמקדות אך ורק בסקטור כזה או אחר של האוכלוסייה".

פישר חיזק את עמדתו של שר האוצר, שלפיה הציבור כולו יצטרך לשאת בנטל. "בסופו של דבר השבת היציבות הפיסקלית תחזק את עמידותו של המשק בפני זעזועים, תסייע למשק למצות את פוטנציאל הצמיחה שלו, ותתמוך ברווחת הציבור כולו", הדגיש.

גיבוי מלא. נתניהו (רויטרס)

דבריו של פישר מגיעים לאחר שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הביע אתמול את תמיכתו בתקציב המדינה המתוכנן. את הדברים אמר נתניהו המבקר בימים אלה בסין, זמן קצר לאחר שנחת בבייג'ין. על אף הגיבוי שהעניק למהלך של לפיד, בסביבתו של נתניהו אומרים כי לא הושגה הסכמה בכל הנוגע לגובה הקיצוץ שיידרש בתקציב הביטחון. ראש הממשלה טרם הביע את הסכמתו לקיזוז סכום של 4 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון והוא ככל הנראה יקיים דיונים בנושא עם שובו לישראל.