לפיד החזיר את ליף לרחובות: "גומרים אותנו"

מי שעמדה בראש המחאה החברתית של קיץ 2011 קוראת לציבור לחדש את ההפגנות נגד הגזירות שבפתח. "העומדים בראש המדינה צריכים להבין שאנחנו לא כספומט", אמרה. בשבת תשתתף בהפגנה בת"א

חוזרת. דפני ליף, ארכיון (חדשות 2)

הצעת התקציב של לפיד ממשיכה לעורר זעם בקרב הציבור, גם אחרי שניסה להסביר אותה הערב במסיבת עיתונאים. הגזירות המתוכננות מביאה את מי שעמדה בראש מחאת האוהלים של קיץ 2011, דפני ליף, לקרוא להמונים לצאת שוב לרחובות כדי לדחוף לשינוי המדיניות הכלכלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, תקפה ליף את דברי לפיד במסיבת העיתונאים המשותפת עם יושב-ראש ההסתדרות, עופר עיני. "חייבים להפסיק להסתכל על אזרחים כאן בתור כספומט", אמרה. "הם צריכים להבין שאין לנו מאיפה להביא את הכסף. הם גומרים אותנו". לדבריה, ניתן להקל על הנטל של מעמד הביניים על ידי לקיחת כספים מרווחי הגז הטבעי.

"ביום שבת מתוכננת להתקיים הפגנה מול ביתו של שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, שעניינה הגז הטבעי", תיארה ליף את תכנית המחאה החדשה. "כשעה לאחר מכן תצא צעדה מכיכר הבימה שבאה להגיד דבר פשוט: 'הנה הכסף. הוא נמצא בגז. עזבו לנו את הכיס'".

לדברי ליף, הגז הטבעי טומן בחובו מאות מיליארדי שקלים שיכולים להגיע לאזרחים. "הגז הזה מגיע ממשאב טבעי של המדינה והוא יכול להקל על הנטל הכלכלי של מעמד הביניים", אמרה. "הקריאה שלי היא שכל מי שזועם - שייצא במוצאי שבת לרחוב. המדינה הזו מנוהלת על ידי מאפיונרים".

ההפגנה תצא במוצאי שבת מכיכר הבימה בתל אביב בשעה 20:30. במקביל, מתארגנות הפגנות מחאות נוספות: מחר תתקיים הפגנה מול ביתו של שר האוצר לפיד,  וביום שישי צפויים אלפי תלמידים להגיע לבתי הספר כשהם לבושים שחורים, מחאה על הקיצוץ בתקציב החינוך.

"בסוף נוריד את יוקר המחייה"

שר האוצר התייחס הערב לראשונה לתקציב במסיבת עיתונאים שכינס במשרד האוצר. "אנשים כועסים", פתח לפיד את דבריו. "הייתי מעדיף לעמוד כאן ולהגיד איזה סוכריות החלטתי לחלק לעם, אך זו בדיוק ההתנהגות שגרמה לבור התקציבי שעמו אנחנו צריכים להתמודד. כולם מבינים שצריכים לסגור את הגירעון, אבל כולם רוצים שמישהו אחר ישלם אותו במקומם. אין ניסים בדברים האלה".

לפיד ניסה להסביר את המלכוד שבו הוא מרגיש שהוא נמצא. "אני לא אחלק כסף שאין במדינה. אני לא מוכן להגיע למצב של יוון שבו אנשים קמו בבוקר ודירתם הייתה שווה חצי משוויה. זה לא יקרה במשמרת שלי. מנהיגות פירושה אחריות, ופירושה שצריך לפעמים לעשות את הדבר הלא פופולרי. אני מקבל עליי בהבנה את כל הביקורת".