לפיד: "אני מבין את הכעס - בסוף נוריד את יוקר המחייה"

שר האוצר יאיר לפיד התייצב לראשונה להסביר את תקציב הגזירות שהציג. "אנשים כועסים, אני מבין זאת ומקבל את הביקורת", אמר. "אני לא אחלק כסף שאין במדינה". עיני התייצב לצידו במסיבת העיתונאים

סערת הגזירות החדשות: שר האוצר יאיר לפיד כינס הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת ביחד עם יושב-ראש ההסתדרות עופר עיני, בה התייחס לראשונה לשורת הקיצוצים הצפויה במסגרת תקציב המדינה הבא. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנשים כועסים", פתח לפיד את דבריו. "הייתי מעדיף לעמוד כאן ולהגיד איזה סוכריות החלטתי לחלק לעם, אך זו בדיוק ההתנהגות שגרמה לבור התקציבי שעמו אנחנו צריכים להתמודד. כולם מבינים שצריכים לסגור את הגירעון, אבל כולם רוצים שמישהו אחר ישלם אותו במקומם. אין ניסים בדברים האלה".

לפיד ניסה להסביר את המלכוד שבו הוא מרגיש שהוא נמצא. "אני לא אחלק כסף שאין במדינה. אני לא מוכן להגיע למצב של יוון שבו אנשים קמו בבוקר ודירתם הייתה שווה חצי משוויה. זה לא יקרה במשמרת שלי. מנהיגות פירושה אחריות, ופירושה שצריך לפעמים לעשות את הדבר הלא פופולרי. אני מקבל עליי בהבנה את כל הביקורת".

"לא סוציאליסט"

שר האוצר חזר על המסר שניסה להעביר בפייסבוק אתמול, כי לא רק מעמד הביניים משלם את המחיר. "בפעם הראשונה מזה שנים האדם העובד הוא לא הנפגע היחיד", אמר. "אני לא סוציאליסט ואני רוצה לעודד עסקים בישראל. קיצצנו גם לעשירים. הגדלנו גם את המס על רווחי הון, מס על יוקרה. קיצצנו גם את שכר הח"כים ושכר השרים, כולל זה שלנו".

לפיד נשאל לגבי ההבטחות שלו לפני הבחירות שלא לפגוע במעמד הביניים. "אני מביא בפני הציבור תקציב שהולך גם לעשירים, שמשנה את חוקי המשחק", השיב. "הבעיה הייתה כל השנים שבכל פעם שהממשלה הייתה בעיה כלכלית – היא הלכה רק לכיס אחד. אנחנו יוצרים פה, בנסיבות מאוד קשות, צדק".

שר האוצר הסביר שאין לו דבר נגד החרדים בהחלטתו לקצץ את קצבאות הילדים. "אני לא אנטי חרדי, בניגוד לאגדות, אבל היו סקטורים שמהם חסכו את המאמץ", אמר." כמו שכולם מבינים, הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע במעמד הביניים. אבל יש סוג של צדק חברתי אחר לגמרי – כי הלכנו לכל הכסים".

אין מלחמה

על הביקורת נגדו אמר: "אני מבין שכולם סקרנים לראות מלחמה, כי זה מעניין תקשורתית. לא פספסנו שום מלחמה. מנענו מלחמה מיותרת בתקופה קשה. מה שהיינו צריכים לעשות עכשיו זה להתנהג באופן אחראי. הדברים שאנחנו עושים עכשיו יורידו בסופו של דבר את יוקר המחייה".

לפיד הסביר את נוכחותו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני במסיבת העיתונאים. "אני ויושב ראש ההסתדרות ניהלנו משא ומתן מתחת לרדאר", גילה. "ציבור העובדים הישראלי מבין שהוא צריך לקחת חלק במשא ומתן הזה. היו גורמים שניסו לחבל בכך. ההסכם שהגענו אליו אומר שההסתדרות מסכימה לדחייה של הפעימה השלישית של הסכם השכר, מה שחוסך 40 מיליארד שקלים שבאים מכיסם של העובדים".

מקווה שהנטל יירד

לפיד ועיני, הערב (חדשות 2)

עיני מילא את תפקידו במעמד וחיזק את לפיד. "מדינת ישראל נמצאת במשבר כלכלי", אמר יו"ר ההסתדרות. "גם ציבור העובדים המאורגן הבין שגם אנחנו צריכים להיות חלק מהנטל. אני חייב להודות ששר האוצר גילה רגישות רבה – הוא הסכים ללכת להליך חקיקה מזורז כדי שהעובדים החלשים ביותר במשק, עובדי הקבלן, יזכו לבשורה".

יו"ר ההסתדרות התייחס גם לגזירות על כלל הציבור. "עליית המסים הולכת להכביד על האוכלוסיות החלשות וגם על מעמד הביניים", אמר. "להסתדרות אין את הזכות המשפטית לטפל במסים, אבל אני מקווה שבסוף התהליך ניתן יהיה לשפר ולו במעט, ולהוריד את הנטל הכבד על האוכלוסיות האלה".

תכנית התקציב

אתמול בבוקר הועבר לשרי הממשלה ספר התקציב המלא עם רשימת הקיצוצים והגזירות המלאה, בהן העלאת מס ההכנסה, העלאת המע"מ, העלאת מס נוספת על סיגריות ואלכוהול, העלאת מסים בתחום הדיור, צמצום הפטורים ממס ועוד. כבר בתחילת השבוע הבא תדון הממשלה בתקציב לשנים 2013-2014, הכולל קיצוצים בתקציב הביטחון, החינוך והרווחה.

ספר התקציב מחלק את הקיצוצים הצפויים לצעדים בתחומי ההוצאה וההכנסה. הפגיעה בהכנסתם של אזרחי ישראל תתבטא בהעלאת מס הכנסה ב-1.5% לכל דרגות המס החל משנת 2014, כך שמס ההכנסה העליון יעמוד על 49.5%.

בנוסף יועלה מס הערך המוסף באחוז אחד, כך ששיעורו יעמוד על 18%, זאת לצד צמצום משמעותי בפטורים ממס הקיימים היום. גם המיסוי על סיגריות ואלכוהול יעלה, ויוטלו מסים נוספים בתחום הדיור. גם מס החברות יעלה באחוז אחד ויעמוד על שיעור של 26%.

לחצו כאן לקריאת התכנית הכלכלית המלאה לשנת 2014-2013

נתניהו מגבה את לפיד

זמן קצר לאחר שנחת ראש הממשלה בנימין נתניהו בבייג'ין, העניק גיבוי מלא לשר לפיד. בתכנית הקיצוצים שהציג בפני הממשלה. נתניהו הבהיר כי למרות הדיווחים האחרונים שהוצגו, אין בכוונתו להכניס שינויים בהצעת האוצר. את הדברים אמר נתניהו המבקר בימים אלה בסין, זמן קצר לאחר שנחת בבייג'ין.

על אף הגיבוי שהעניק למהלך של לפיד, בסביבתו של נתניהו אומרים כי לא הושגה הסכמה בכל הנוגע לגובה הקיצוץ שיידרש בתקציב הביטחון. ראש הממשלה טרם הביע את הסכמתו לקיזוז סכום של 4 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון והוא ככל הנראה יקיים דיונים בנושא עם שובו לישראל.