באיחור של יום: נתניהו גיבה את תכנית הגזירות של לפיד

זמן קצר לאחר שנחת בבייג'ין, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מגבה את התכנית שהציג לפיד בפני הממשלה לקראת אישור התקציב. יחד עם זאת, טרם הושגה הסכמה על גובה הקיצוץ שיידרש משרד הביטחון לבצע בתקציבו

באיחור של 24 שעות, ראש הממשלה בנימין נתניהו מעניק גיבוי מלא לשר האוצר לפיד בתכנית הקיצוצים שהציג בפני הממשלה. נתניהו הבהיר כי למרות הדיווחים האחרונים שהוצגו, אין בכוונתו להכניס שינויים בהצעת האוצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר נתניהו המבקר בימים אלה בסין, זמן קצר לאחר שנחת בבייג'ין. על אף הגיבוי שהעניק למהלך של לפיד, בסביבתו של נתניהו אומרים כי לא הושגה הסכמה בכל הנוגע לגובה הקיצוץ שיידרש בתקציב הביטחון. ראש הממשלה טרם הביע את הסכמתו לקיזוז סכום של 4 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון והוא ככל הנראה יקיים דיונים בנושא עם שובו לישראל.

בנוסף, בסביבת נתניהו לא הסתפקו בהכחשת הטענות לפיהן צפוי ראש הממשלה לבטל חלק מהגזירות בכדי לפגוע בתכנית שהציג לפיד והבהירו כי הם דווקא סבורים שיש מקום לקיצוצים נוספים. נתניהו, על אף הגיבוי המאוחר שהעניק לשר האוצר, עדיין מאמין כי יש מקום לקצץ במוקדים נוספים, בין השאר בתחום השכר במגזר הציבורי, זאת בכדי להשלים את פערי הגירעון שנותרו.

סיגריה, מהיום כבר עולה יותר (רויטרס)

הגזירות שבפתח: התייקרות הסיגריות

שר האוצר לא חיכה עד לאישור הגזירות בממשלה, וכחלק מההערכות לתקציב לשנים 2013-14 חתם אמש יאיר לפיד על תיקון לצו תעריף המכס ומס קניה לפיו עלה כבר הלילה בחצות מס הקניה המוטל על מוצרי הטבק. החל מהבוקר יאלצו המעשנים לשלם יותר על הסיגריות, הטבק לסיגריות, סיגרים וסיגרלות.

בנוסף לאישור מס הקניה, הוטל מס בשיעור של כ-10% על מלאי הסיגריות הקיים בידי עוסקים ומס בסכום של 159.18 שקלים לקילוגרם על מלאי של טבק לסיגריות.

לא לבד, שר האוצר לפיד (רויטרס)


העלאת המס השפיעה על המחיר של חפיסת סיגריות לצרכן ב-2.5 שקלים עד 3 שקלים לחפיסה. הגזירה המיידית צפויה להכניס לקופת המדינה כ-800 מיליון שקלים לשנה. תוקף הצו הוא מיידי, והוא יועבר לאישור ועדת הכספים של הכנסת תוך חודשיים. המס המינימלי לחפיסת סיגריות עלה מ-12.17 שקלים ל-15 שקלים לחפיסה. המס המוטל על סיגרים עלה מ-75 אחוזים ל-90 אחוזים. המס על טבק לגלגול סיגריות יעלה מ-290.82 שקלים לקילוגרם, ל-450 שקלים לקילוגרם.