האם יבוטלו חלק מהגזרות הכלכליות?

האם בהצעת התקציב יש 'עזים' שלא יאושרו לבסוף? סגן השר במשרד ראש הממשלה אופיר אקוניס כתב כי "לא כל מה שפורסם יאושר". גם יו"ר ועדת הכספים אומר: "יש לנו 50 יום לדון בשאלות הקשות", ורומז כי האישור לא יהיה אוטומטי במהלך היום הצעת התקציב של לפיד עוררה סערה – יועלה מס ההכנסה, המע"מ ומס החברות ויקוצץ התקציב

עזים בתקציב? סגן השר אקוניס (חדשות 2)

האם ראש הממשלה יבטל חלק מהגזירות של תקציב 2013-2014? סגן השר אופיר אקוניס התייחס בעמוד הפייסבוק שלו לפרסומים בנושא התקציב, ואמר כי "משרד האוצר מוכיח שוב שהוא נדיב בהטלת גזירות על הציבור. אבל לא כל מה שפורסם היום יאושר והדרך לתקציב אחראי עוד ארוכה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם יושב ראש ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) רומז כי בוועדת הכספים ייתכן וידי חברי הכנסת מהקואליציה לא מובטחים לתכנית לפיד: "אני מצפה מידידי, שר האוצר ח"כ יאיר לפיד, שלו נתונה הערכתי הרבה, להציג בפנינו כיוונים חדשים. כאדם שלא בא מתוך המערכת , אני מקווה שיוכל להציג בפנינו רעיונות חדשים ולא את הטיעונים הרגילים והשבלוניים שקיימים באוצר", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

"טרם הוצגה בפני טיוטת התקציב, אך כאשר היא תגיע לידי הועדה שבראשותי, מוקצבים לנו 50 יום לדון ולשאול את השאלות הקשות. אחת מהשאלות הקשות היא מדוע מעלים את מס ההכנסה ב-1.5% ? זוהי העלאה קשה אשר פוגעת בשכבות החלשות. מדוע לא לוקחים מאותן חברות שמקבלות ממדינת ישראל הון עתק מתחכומי מס?", שאל.

קיצוץ גם בחינוך, ברווחה ובתשתיות

ספר התקציב מחלק את הקיצוצים הצפויים לצעדים בתחומי ההוצאה וההכנסה. הפגיעה בהכנסתם של אזרחי ישראל תתבטא בהעלאת מס הכנסה ב-1.5% לכל דרגות המס החל משנת 2014, כך שמס ההכנסה העליון יעמוד על 49.5%.

בנוסף יועלה מס הערך המוסף באחוז אחד, כך ששיעורו יעמוד על 18%, זאת לצד צמצום משמעותי בפטורים ממס הקיימים היום. גם המיסוי על סיגריות ואלכוהול יעלה, ויוטלו מסים נוספים בתחום הדיור. גם מס החברות יעלה באחוז אחד ויעמוד על שיעור של 26%.

בתחום ההוצאה, מציעים אנשי האוצר לקצץ בתקציב הביטחון, להפחית את התוספות שניתנו לתקציב החינוך, ולקצץ בתקציב הרווחה, דבר שיבטא בעיקר בהפחתת קצבאות הילדים ל-140 שקלים בלבד, החל מחודש אוגוסט השנה. עוד צפויים להידחות פרויקטים בתחום התשתיות, ותוספות שכר במגזר הציבורי.

מול הקואליציה של הליכוד, יש עתיד והבית היהודי עומדת האופוזיציה שתוקפת בחריפות את הצעת התקציב של לפיד. יו"ר העבודה יחימוביץ' כינסה מסיבת עיתונאים בה ציירה את הפצצה המפורסמת ואמרה "אני אדבר לשר האוצר בשפה היחידה שהוא מבין: "מעמד הביניים מתפוצץ". גם במגזר החרדי תוקפים את גזרות לפיד. השר לשעבר ח"כ אריאל אטיאס (ש"ס) קרא לשר האוצר "שנה את הסטטוס שלך בפייסבוק, תגיד שאתה מתנצל ודברים שרואים משם לא רואים מכאן".