קו אדום? המסים ש"לא יעלו" – עלו

ימים ספורים לפני פתיחת הקלפיות, התייצב נתניהו בפני מצלמת חדשות 2 והצהיר כי הוא לא מתכוון להעלות מסים. לפיד מצדו הזהיר כי נתניהו הוא זה שיעלה את המסים וסימן את הקו האדום שלו. היום לפיד אישר את העלאת המסים. אז מה השתנה? צפו בהצהרות השניים ותבחנו בעצמכם

נתניהו ולפיד. בסוף המסים עולים (רויטרס, AP)

פחות מארבעה חודשים עברו מאז הבחירות ונראה כי כמו תמיד - ההצהרות לחוד והמעשים לחוד. שלושה ימים לפני פתיחת הקלפיות ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש בריאיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות", כי הוא "לא מתכוון להעלות מסים". גם שר האוצר לפיד - שאישר את העלאת המסים התבטא במהלך קמפיין הבחירות שלו לנושא והגדיר אותו כ"קו אדום". היום זה קרה ומשרד האוצר בראשותו של לפיד הודיע על העלאת מס ההכנסה ב-1.5%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו: "לא מתכוון להעלות מסים"

הנושא הכלכלי עמד במרכז מערכת הבחירות האחרונה - כשלפיד התחייב לדאוג למעמד הביניים שסבל מהזנחה לדבריו. ראש הממשלה נתניהו שכבר אז הבין את החשיבות אמר בריאיון לתכניתנו כי הוא לא מתכוון להעלות מסים, למרות הגירעון בתקציב שגדל עד לרמה של פי 2 מהערכות של משרד האוצר.

"אני מתכוון לא להעלות מסים, אעשה ככל שביכולתי לא להעלות מסים, להערכתי גם לא תהיה זה לא בדנ"א שלי ונגד הגישה שלי", הדגיש נתניהו בריאיון מיוחד לדנה ויס, שלושה ימים בלבד לפני הבחירות. "מי שמציע להעלות מסים או להגדיל הוצאות - זה מה שמדאיג אותי. זו התחייבות מאוד אחראית - אני לא יודע אם לא תהיה קריסה בשווקים העולמיים, ואז המצב יהיה שונה".

לפיד לפני הבחירות: "נתניהו יעלה מסים"

שלושה חודשים לאחר שראש הממשלה נתניהו הציג איור של פצצה בעצרת האו"ם, כדי להמחיש את האיום האירני, שלף יו"ר מפלגת "יש עתיד" איור דומה משלו בכנס "כלכליסט" שנערך בתל אביב בדצמבר בשנה שעברה. "אם ראש הממשלה כבר לא רואה את מעמד הביניים הישראלי ממטר, אולי הגיע הזמן לדבר איתו בשפה שהוא מבין", הצהיר ושלף איור של פצצה, בדומה לזה בו השתמש נתניהו בנאומו באו"ם.

בניגוד לאיור של נתניהו, מה שסימן את הקו האדום בזה של לפיד היה סעיף "העלאת המסים הבאה", שלדבריו, מתכנן נתניהו לבצע מיד לאחר הבחירות. "נתניהו יעלה עוד מסים למעמד הביניים הישראלי ולא יקצץ מהחרדים, המתנחלים או מהוועדים הגדולים", התריע לפיד.

"כבר בינואר הקרוב הם יעלו למעמד הביניים את מס הכנסה, ומיד אחר כך יעלו את מחירי החשמל, מחירי מוצרי המזון, תעריפי המים והדלק. למה? כי מעמד הביניים הישראלי תמיד סופג הכל", אמר לפיד והתפנה לתאר את איור הפצצה ששלף, בו מופיעים התחומים השונים שבהם הועלו מסים בשנים האחרונות - החשמל, המים, הדלק והדיור.

"עכשיו השאלה היא איפה צריך למתוח את הקו האדום. ואת הקו האדום צריך למתוח לפני שמעמד הביניים הישראלי קורס. המפלגה שלי לא תיתן שתימשך ההתעללות הזו באזרחים. הפראיירים כבר לא יכולים עוד. אין להם מאיפה", סיכם יו"ר "יש עתיד".

הגזירות החדשות - הסיקור המלא:

לפיד מתגונן: "לפעמים קשה זה גם צודק, נצא מזה ביחד"

מנכ"ל הביטוח הלאומי: "יהיו עוד 50 אלף ילדים רעבים"

פרשנות: קשה היה לא לפגוע במעמד הביניים

השאלה היומית: הכל אודות תקציב המדינה

יחימוביץ' תוקפת: "הגזירות - אכזריות"

רשימת הגזירות המלאה נחשפה

הכבדה בקיצוצים: עליה ב-1.5% במס