שר האוצר לפיד מתגונן: "לפעמים קשה זה גם צודק, נצא מזה ביחד"

בעקבות גל הביקורת על הגזירות החדשות, מצא שר האוצר לפיד זמן לפנות לגולשיו בעמוד הפייסבוק שלו, כדי להסביר את ההחלטות שלפי מבקריו - יביאו רבים מתחת לקו העוני. הוא הודה שמעמד הביניים נפגע, אך טען שזה רק לטווח קצר: "תוך שנתיים המדינה כבר תיראה אחרת לגמרי", הבטיח

מנסה להתגונן. שר האוצר לפיד (AP)

בעקבות הזעם על הגזירות החדשות והביקורת על "פגיעה אנושה" במעמד הביניים, מנסה היום שר האוצר יאיר לפיד להרגיע את הרוחות - ומסביר כהרגלו בדף הפייסבוק שלו, שלפעמים החלטות קשות הן הכרחיות לעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ידענו שיהיה קשה, אבל זה לא אותו דבר כשזה באמת מגיע. זה קשה, ואנשים כועסים, אבל זה בדיוק הפירוש של לקיחת אחריות: לעשות את מה שקשה, בידיעה ברורה שיכעסו עליך", ציין לפיד בפתח דבריו. "לא שאני מתלונן חלילה. לציבור קשה יותר, אבל לא צריך לתת לכעס לעוור אותנו אל מול האמת: האפשרות האחרת היתה קריסה של המשק, לא פחות. אם היינו יושבים בחיבוק ידיים, הבור התקציבי היה גדל וגדל, החובות היו מתנפחים, והשירותים החברתיים היו מתמוטטים".

הוא הוסיף כי "בכל פעם שאתם רואים בטלוויזיה ככרות אפופות עשן של מדינה שהתפוררה, תדעו שמאחוריהן עמדו פוליטיקאים בזבזניים שלא עמדו בלחצים. זה לא הולך לקרות במשמרת שלי. בדרך הזו, לפחות זה יהיה קצר. תוך שנתיים המדינה כבר תיראה אחרת לגמרי".

הסטטוס של לפיד בפייסבוק (פייסבוק)

"אנחנו נצא מזה ביחד"

למרות הביקורת מצד אנשי מעמד הביניים שבחרו בו ובמפלגתו 'יש עתיד', ציין לפיד כי לראשונה מעמד זה הוא "לפחות לא היחיד" שמשלם את המחיר: "הפעם הלכנו גם למקומות שבהם איש לא העז לגעת: למס החברות, למוצרי היוקרה, לחוק עידוד השקעות הון, לסקטורים ומגזרים שעד היום היו חסינים פוליטית".

לדבריו, "אנחנו צריכים גם להיות מסוגלים להרים עיניים לרגע מעל מה שפורסם היום, ולראות את התוכנית כולה. נכון שמעמד הביניים נפגע בטווח הקצר, אבל הקיצוץ הזה הוא רק חלק מתוכנית כוללת שתקטין את יוקר המחיה, תוסיף מקומות עבודה, תוזיל את הדיור, את המים, תביא לשוויון בנטל ותשפר את חייו של האדם העובד". הוא סיכם וכתב כי "בתקופות קשות תמיד יש שתי אלטרנטיבות: להחליט שאתה לבד, או לצאת מהן ביחד. אנחנו נצא מזה ביחד, וטוב יותר מאיך שנכנסנו".

במקביל, מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף העריך הבוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי הגזירות החדשות יגדילו את הפערים ויביאו לכך שעוד 50 אלף ילדים יהיו רעבים. הוא סירב להתייחס להבטחות של לפיד לפני הבחירות אך ציין כי "המעמד הבינוני בחר בו".

הגזירות החדשות - הסיקור המלא:

מנכ"ל הביטוח הלאומי: "יהיו עוד 50 אלף ילדים רעבים"

פרשנות: קשה היה לא לפגוע במעמד הביניים

יחימוביץ' תוקפת: "הגזירות - אכזריות"

רשימת הגזירות המלאה נחשפה

הכבדה בקיצוצים: עליה ב-1.5% במס