יחימוביץ' תוקפת: "הגזירות - אכזריות"

תגובת האופוזיציה לפרסום ספר התקציב המלא ובו הגזירות והקיצוצים, לא איחרה לבוא. יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' התמקדה בנטל שיוכבד על כלל האזרחים ואמרה שזו "שגיאה כלכלית נוראה שתביא למיתון במשק"

לאחר פרסום ספר התקציב המלא במשרד האוצר, הביקורת כצפוי לא מאחרת לבוא. יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' תקפה: "זו אכזריות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל אמרה יחימוביץ' כי התקציב הוא "בגידה בציבור ובעיקר שגיאה כלכלית נוראה שתביא למיתון במשק. זאת לא תכנית צמיחה. אני חשה צער עבור אותם אנשים שחייהם לא יהיו חיים עכשיו. העניים ביותר ישלמו עכשיו הכי הרבה מסים. זו שגיאה כלכלית קשה מאוד שתכניס את המשק למיתון נוראי".

"מה עושה כאן שר האוצר, יאיר לפיד? עוד מאותו דבר שעשה בנימין נתניהו, אבל עם הרבה פחות בושה - פיטורין, העלאת מע"מ, תוספת מס הכנסה של 1.5% על כולם, צמצום טיפולי שיניים לילדים - כמה אפשר להיות אכזרי?", הוסיפה. "פגיעה בקצבאות הילדים, קיצוצים קשים בחינוך, בבריאות, ברווחה".

לפי הודעה שהוציאה יו"ר האופוזציה, "זו תכנית דיכאון ומכות ולא תכנית צמיחה. הבור בתקציב נוצר כי איש לא העז לגבות ממקורות הגבייה המשמעותיים ביותר- ההון הגדול ומשום שהגזירות ויוקר המחיה והשחיקה בשכר פגעו קשות במעמד הביניים ובעניים והם הפסיקו לצרוך. לפיד ממשיך את אותה טעות קשה בדיוק אך באופן ברוטאלי וחסר בושה עוד יותר. הגרעון עובר מהכיס של הממשלה- לכיס של האזרח".

רשימת הגזירות המלאה נחשפה 

ספר התקציב מחלק את הקיצוצים הצפויים לצעדים בתחומי ההוצאה וההכנסה. הפגיעה בהכנסתם של אזרחי ישראל תתבטא בהעלאת מס הכנסה ב-1.5% לכל דרגות המס החל משנת 2014, כך שמס ההכנסה העליון יעמוד על 49.5%.

בנוסף יועלה מס הערך המוסף באחוז אחד, כך ששיעורו יעמוד על 18%, זאת לצד צמצום משמעותי בפטורים ממס הקיימים היום. גם המיסוי על סיגריות ואלכוהול יעלה, ויוטלו מסים נוספים בתחום הדיור. גם מס החברות יעלה באחוז אחד ויעמוד על שיעור של 26%.

בתחום ההוצאה, מציעים אנשי האוצר, לקצץ בתקציב הביטחון, להפחית את התוספות שניתנו לתקציב החינוך, ולקצץ בתקציב הרווחה, דבר שיבטא בעיקר בהפחתת קצבאות הילדים ל-140 שקלים בלבד. עוד צפויים להידחות פרויקטים בתחום התשתיות, ותוספות שכר במגזר הציבורי.

סך הקיצוצים נאמד ב-7 מיליארד שקלים וההוצאה התקציבית השנה תעמוד על 304.5 מיליארד שקלים, גידול של 7% ביחס ל-2012. ב-2014 תעמוד ההוצאה התקציבית על 307.9 מיליארד שקלים (גידול של 3.35%) והגירעון יעמוד על 3% מהתוצר, בהנחה שהצמיחה תהיה 3.3%.